UNEC elmi tədqiqatları müasir standartlar səviyyəsinə yüksəltmək niyyətindədir
Fevralın 17-də “Thomson Reuters” şirkətinin nümayəndəsi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) seminar keçib.
Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən seminarda “Thomson Reuters” şirkətinin Beynəlxalq informasiya agentliyinin Elmi tədqiqatlar və əqli mülkiyyət departamentinin Tədris şöbəsinin müdiri Valeriy Boqorov “Web of Science” platformasından səmərəli istifadə barədə məlumat verib. Platformanın xüsusiyyətləri, elmi resursların axtarışı, istifadə şəkli, istinadlar və digər spesifik mövzular barədə görüş iştirakçılarına informasiya verilib.
Tədbirdə bildirilib ki, UNEC-də elmi fəaliyyətlərin stimullaşdırılması və universitetin iqtisadi tədqiqatların mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində bir sıra addımlar atılmaqdadır. Qeyd olunub ki, “Thomson Reuters”in “WEB of Science” elmi platformasına daxil olan elmi jurnallarda məqalələr çap etdirən UNEC əməkdaşları üçün birdəfəlik pul mükafatı təsis edilib. Mükafatın təsis edildiyi qısa müddət ərzində artıq bir neçə UNEC əməkdaşının həmin elmi jurnallarda məqalələri nəşr olunub.
Yeddi nəhəng elektron elmi bazanı özündə birləşdirən “Web of Science” elmi  platformasına sahib “Thomson Reuters” şirkəti Təhsil Nazirliyinin sifarişi əsasında Azərbaycanın 40 ali təhsil müəssisəsinə müvafiq platformalara tam çıxış imkanı yaradıb.
Qeyd edək ki, UNEC-də “Thomson Reuters” də daxil olmaqla, dünyanın elmi platformalarına elektron qaydada çıxış imkanlarına malik müasir kitabxana yaradılır.
Qeyd: Təhsil Nazirliyinin birbaşa dəstəyi ilə universitetlərdə aparılan elmi tədqiqatları müasir standartlar səviyyəsinə yüksəltmək və nəticələrini iqtisadiyyata tətbiq etmək, həmçinin də beynəlxalq elmi əlaqələri dərinləşdirmək istiqamətlərində bir sıra mühüm addımlar atılıb. Bu istiqamətdə ən vacib hadisələrdən biri 22 dekabr 2015-ci il tarixində Təhsil Nazirliyi ilə dünyanın aparıcı transmilli kütləvi media və informasiya şirkəti olan “Thomson Reuters Corporation”nın “İntellektual mülkiyyət və elm” bölməsi arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilənin imzalanması olub.

UNEC намерен поднять научные исследования до уровня современных стандартов
17 февраля представитель компании “Thomson Reuters” провел семинар в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC).
На семинаре, проведенном по инициативе Министерства образования, руководитель Учебного отдела департамента Научные исследования и интеллектуальная собственность Международного информационного агентства компании “Thomson Reuters” Валерий Богоров дал информацию об эффективном использовании платформы “Web of Science”. Участники встречи были проинформированы об особенностях платформы, поисках научных ресурсов, форм использования, ссылок и о других специфических темах.
На мероприятии было отмечено, что в направлении стимуляции научной деятельности в UNEC и превращения университета в центр экономических исследований  предпринимаются шаги. Было отмечено, что для сотрудников UNEC, публикующих статьи в научных журналах, составляющих научную платформу Thomson Reuters”in “WEB of Science”, учреждены разовые денежные премии.  За короткий срок учреждения премии уже опубликованы статьи некоторых сотрудников UNEC в этом научном журнале.
Компания “Thomson Reuters”, объединяющая в себе семь крупных электронных научных рынков, обладающая научной платформой, по заказу Министерства образования создала возможность полного выхода на соответствующие платформы 40 высшим учебным заведениям Азербайджана.
Следует отметить, что в UNEC, включая и “Thomson Reuters”, создана библиотека, имеющая возможность выхода в электронном порядке на мировые научные платформы.
Примечание: При непосредственной поддержке Министерства образования предпринят ряд важных шагов в направлениях повышения проводимых в университетах научных исследований до уровня современных стандартов и применения  результатов в экономике, а также расширения международных научных отношений. Одним из самых важных событий в этом направлении является подписание 22 декабря 2015 года между Министерством образования и научным отделом «Интеллектуальная собственность и наука» являющейся ведущей в мире транснациональной массовой ,медиа и информационной компании  “Thomson Reuters Corporation”.