UNEC əməkdaşı ABŞ-da Azərbaycanın multikulturalizm sahəsindəki təcrübəsindən danışıb
Aprelin 14-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru dos. Şahin Bayramov ABŞ-ın Pensilvaniya Dövlət Universitetində keçirilən tədbirdə Ali təhsildə multikulturalizm: yeni yanaşmalar” (Multiculturalism in higher education: new approaches) mövzusunda geniş təqdimatla çıxış edib. Tədbir ABŞ Dövlət Departamenti və Beynəlxalq Təhsil İnstitutu tərəfindən həyata keçirilən Hubert H. Humphrey proqramı çərçivəsində təşkil olunub.
Ş.Bayramov qeyd olunan proqramın iştirakçısı olaraq hazırladığı tədqiqat layihəsi və layihənin nəzərdə tutulan əsas nəticələri barədə ətraflı məlumat verib. O, multikulturalizmin mahiyyəti və əsas komponentləri, multikultural təhsilə dair mövcud nəzəri-konseptual yanaşmalar və multikultural təhsilin məqsədləri barədə danışıb.
Ş.Bayramov Azərbaycanda multikulturalizm ənənələrinin qədim tarixə malik olduğunu, bügünki Azərbaycan cəmiyyətinin əsl tolerantlıq nümunəsi kimi qəbul edildiyini və multikulturalizm sahəsində dövlətimiz tərəfindən məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, 2008-ci ildə “Bakı prosesi”nə start verildiyini, 2014-cü ildə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin yaradıldığını və ən əsası, ölkə başçısı tərəfindən 2016-cı ilin Azərbaycan Respublikasında “Multikulturalizm ili” elan olunduğunu xüsusi qeyd edib.
Ölkəmizin beynəlxalq multikulturalizm hərəkatına əhəmiyyətli töhvələr verdiyini vurğulayan Ş.Bayramov cari ilin mart ayında “Çoxqütblü dünyaya doğru” mövzusunda keçirilmiş IV Qlobal Bakı Forumu, eləcə də yaxın günlərdə ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu haqqında ətraflı məlumat verib.
Ş.Bayramov cəmiyyət həyatının bütün sahələrində olduğu kimi ali təhsil sistemində də multikulturalizm dəyərlərinə xüsusi önəm verildiyini, əksər ali təhsil müəssisələrində “Multikulturalizm” fənninin tədris olunduğunu, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi tərəfindən “Azərbaycan Multikulturalizmi” dərsliyinin hazırlandığını və dünyanın bir sıra ölkələrinin universitetlərində “Azərbaycan Multikulturalizmi” kursunun tədrisinin həyata keçirildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Ş.Bayramov tədqiqat layihəsi çərçivəsində müvafiq məqalənin nəşrinin və tədqiqat nəticələrinə dair seminarın təşkilinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. O, tədbir iştirakçılarının mövzu ilə bağlı suallarını cavablandırıb.

Сотрудник UNEC выступил в США по вопросу опыта Азербайджана в сфере мультикультурализма
14 апреля проректор по Международным связям и программам Азербайджанского государственного экономического университета доц.Шахин Байрамов выступил с широкой презентацией в проведенном в Пенсильванском государственном университете США мероприятии, на тему «Мультикультурализм в высшем образовании: новые подходы»  (Multiculturalism in higher education: new approaches). Мероприятие организовано в рамках программы Hubert H. Humphrey, осуществляемой Государственным департаментом и Международным институтом образования США.
Являясь участником указанной программы, Ш.Байрамов дал подробную информацию о разработанном проекте исследования и основных предусмотренных проектом результатах. Он рассказал о сущности и основных компонентах мультикультурализма, теоретико-концептуальных подходах мультикультурального образования и целях мультикультурного образования.
Ш.Байрамов в своем выступлении отметил, об имеющих  древнюю историю традициях мультикультаризма в Азербайджане и восприятии сегодняшним обществом как настоящего образца  толерантства, осуществлении нашим государством в сфере мультикультурализма целенаправленных мероприятий.  Он особо подчеркнул о стартующем в 2008 году «Бакинском процессе», создании в 2014 году Бакинского международного центра мультикультурализма,  и самое главное об объявлении главой государства 2016 год в Азербайджанской Республике «Годом мультикультурализма».
Говоря о значительных вкладах нашей страны в  международное движение мультикультурализма, Ш.Байрамов дал подробную информацию о проведенном в марте месяце текущего года IV Глобальном Бакинском форуме на тему  «К многополярному миру», а также о 7-ом Глобальном форуме Альянса цивилизаций ООН.
Ш.Байрамов отметил, что как и во всех сферах общественной жизни ценностям мультикультурализма большое значение придается и в системе образования, во многих высших учебных заведениях проводится обучение дисциплине «Мультикультурализм»,  Бакинским международным центром мультикультурализма осуществляется разработка учебника «Азербайджанский мультикультурализм»,  в университетах ряда мировых стран осуществляется проведение обучения по курсу «Азербайджанский мультикультурализм».
Ш.Байрамов отметил, что в рамках исследовательского проекта предусматривается публикация соответствующих статей и организация семинаров по результатам исследования. В связи с темой он ответил на многочисленные вопросы участников мероприятия.