UNEC əməkdaşı Kornell Univeritetində keçirilən Simpoziuma qatılıb
saxinPhoto_1Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov ABŞ-ın Kornell Universitetində (Cornell University) keçirilən 2016-cı il III Beynəlmiləlləşmə Simpoziumunda (3rd Internationalization Symposium 2016) iştirak edib. Simpozium “Qlobal fəaliyyətə cəlb olunmuş kampus: harada olduğumuzun müəyyən edilməsi” (The Globally-Engaged Campus: Defining and Redefining Where We Are) mövzusuna həsr olunub.
Ş.Bayramov simpoziumda müzakirə olunan məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparıb. UNEC-in tələbə-müəllim mübadiləsi, ikili diplom proqramları və digər beynəlxalq fəaliyyətlər sahəsində təcrübəsi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Ali təhsilin beynəlmiləlləşməsi üzrə ekspertlərin qatıldığı tədbirdə “Qlobal Kornell Təşəbbüsü” (Global Cornell Initiative), kampusların qlobal fəaliyyətə cəlb olunması təcrübəsi, təhsil aldıqları müddətdə tələbələrin ən azı bir dəfə başqa ölkəyə göndərilməsinin vacibliyi, kampusların xarici tələbələr və müəllimlər üçün təklif etməli olduğu imkanlar müzakirə olunub. Eləcə də xarici dillərin tədrisi sahəsində tətbiq edilən yeni modellər, mədəniyyətlərarası dialoqun qlobal bilik və bacarıqlara malik mütəxəssis hazırlanmasında əhəmiyyəti, kurrikulumlara daha çox beynəlxalq komponentlərin daxil edilməsi zəruriliyi məsələlərindən danışılıb.

Vice-rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) for International Affairs and Programs Shahin Bayramov attended a 3rd Internationalization Symposium 2016 held at Cornell University of the US. The Symposium was on “The Globally Engaged Campus: Defining and Redefining Where We Are”.
Sh.Bayramov shared his views on the issues discussed within the symposium. He provided the event participants with the information about UNEC’s students-teacher exchange, dual diploma programs and other experiences on international activities.
Issues of the “Global Cornell Initiative”, the experience of involving campuses in global operations, the necessity of sending students to other country at least once within the period they study and the opportunities campuses should offer for foreign students and teachers were discussed during the event attended by the experts in the internationalization of higher education. In addition, new models applied in the field of teaching foreign languages, the importance of intercultural dialogue in development of qualified and skilled professionals with global knowledge and the necessity of including international components in the curricula were discussed.