UNEC əməkdaşı Kornell Univeritetində keçirilən Simpoziuma qatılıb
saxinPhoto_1Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru Şahin Bayramov ABŞ-ın Kornell Universitetində (Cornell University) keçirilən 2016-cı il III Beynəlmiləlləşmə Simpoziumunda (3rd Internationalization Symposium 2016) iştirak edib. Simpozium “Qlobal fəaliyyətə cəlb olunmuş kampus: harada olduğumuzun müəyyən edilməsi” (The Globally-Engaged Campus: Defining and Redefining Where We Are) mövzusuna həsr olunub.
Ş.Bayramov simpoziumda müzakirə olunan məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparıb. UNEC-in tələbə-müəllim mübadiləsi, ikili diplom proqramları və digər beynəlxalq fəaliyyətlər sahəsində təcrübəsi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Ali təhsilin beynəlmiləlləşməsi üzrə ekspertlərin qatıldığı tədbirdə “Qlobal Kornell Təşəbbüsü” (Global Cornell Initiative), kampusların qlobal fəaliyyətə cəlb olunması təcrübəsi, təhsil aldıqları müddətdə tələbələrin ən azı bir dəfə başqa ölkəyə göndərilməsinin vacibliyi, kampusların xarici tələbələr və müəllimlər üçün təklif etməli olduğu imkanlar müzakirə olunub. Eləcə də xarici dillərin tədrisi sahəsində tətbiq edilən yeni modellər, mədəniyyətlərarası dialoqun qlobal bilik və bacarıqlara malik mütəxəssis hazırlanmasında əhəmiyyəti, kurrikulumlara daha çox beynəlxalq komponentlərin daxil edilməsi zəruriliyi məsələlərindən danışılıb.

Сотрудник UNEC принял участие в проведенном в университете Корнелл симпозиуме
Проректор по международным связям и программам Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Шахин  Байрамов принял участие в проведенном в университете США Корнелл (Cornell University) в III Интернациональном симпозиуме 2016 года (3rd Internationalization Symposium 2016). Симпозиум посвящен теме «Привлеченный к глобальной деятельности кампус: определение места нахождения»  (The Globally-Engaged Campus: Defining and Redefining Where We Are).
На симпозиуме Ш.Байрамов в связи с обсуждаемыми вопросами провел обмен мнениями. Он дал участникам мероприятия информацию об обмене  студентами и преподавателями UNEC, программах двойного диплома и опыте в других сферах  международной деятельности.
На мероприятии “Инициатива глобальной Корнелл” (Global Cornell Initiative), в котором приняли участие эксперты по интернационализации высшего образования, обсуждались вопросы об опыте привлечения кампусов к глобальной деятельности, важности направления студентов в период обучения, по крайней мере, один раз в другую страну, возможностях, предлагаемых кампусом для иностранных студентов и преподавателей.  Также были обсуждены вопросы о новых моделях, применяемых в сфере обучения иностранным языкам, значении в подготовке специалистов, обладающих знаниями и умениями глобального межкультурного диалога, необходимости включения в куррикулумы больше международных компонентов.