UNEC əməkdaşı Türkiyənin Ondoqquz Mayıs universitetində
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müəllimi, “Gənc Alimlər Şurası”nın sədri Vüqar Məmmədzadə “Mövlanə mübadilə proqramı” çərçivəsində Türkiyənin Samsun şəhərindəki Ondoqquz Mayıs Universitetində mühazirə oxuyub.
Bu müddət ərzində Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri, Rusiyanın xarici siyasətində avrasiyaçılıq və qərbçilik meyilləri, Rusiya-Türkiyə böhranı, Azərbaycan-Ermənistan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasının prinsipləri haqqında türkiyəli tələbələrə geniş məlumat verilib. Mühazirələrdə türkiyəli tələbə və müəllim heyətini ən çox maraqlandıran məsələlər arasında xüsusən də, təmas xəttində baş verən son hadisələr olub. V.Məmmədzadə mövzu ilə əlaqədar hazırladığı slayd vasitələrindən də istifadə edərək münaqişənin tarixi, mahiyyəti, perspektivləri haqqında məlumat verib, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarına təcavüzünün sadəcə bu ölkə üçün deyil, eyni zamanda region ölkələri üçün də böyük təhlükə yaratdığını tələbələrin və müəllim heyyətinin diqqətinə çatdırıb.
V.Məmmədzadə Azərbaycan-Türkiyə arasındakı əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması ilə bağlı məsələlər ətrafında tələbə və müəllim heyəti ilə fikir mübadiləsi aparıb, onların mövzu ilə bağlı suallarını cavablandırıb.

UNEC Employee at the University of Ondogguz Mayis of Turkey
Teaching staff member of the Department International Relation of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Chairman of the “Young Scholars Board” Vugar Mammadzade has lectured at the University of Ondogguz Mayis in Samsun of Turkey within the “Mevlana Exchange Program”.
Students have been provided with the extensive information about the Turkey- Azerbaijan Relations, Eurasian and Western Trends in foreign policy of Russia, Russia- Turkey crisis and the principles of the regulation Azerbaijan- Armenia, Daghlig Garabagh within the period. Turkish students and the teaching staff have especially been interested in the latest events happened on the front line during the lectures. V.Mammadzade has delivered the information about the history of the conflict, essence and perspectives using slide presentation related with the issue and drawn to attention that the aggression of Armenia to Azerbaijani land makes great danger not only for our country but also for all countries of the region.
V.Mammadzade has exchanged his views on the current situation of Azerbaijan-Turkey cooperation, issues on the regulation of Armenian- Azerbaijani, Daghlig Garabagh conflict with the teaching and student staffs of the university and responded their questions on the topic.