UNEC əməkdaşı Türkiyənin Ondoqquz Mayıs universitetində
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müəllimi, “Gənc Alimlər Şurası”nın sədri Vüqar Məmmədzadə “Mövlanə mübadilə proqramı” çərçivəsində Türkiyənin Samsun şəhərindəki Ondoqquz Mayıs Universitetində mühazirə oxuyub.
Bu müddət ərzində Türkiyə-Azərbaycan münasibətləri, Rusiyanın xarici siyasətində avrasiyaçılıq və qərbçilik meyilləri, Rusiya-Türkiyə böhranı, Azərbaycan-Ermənistan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanmasının prinsipləri haqqında türkiyəli tələbələrə geniş məlumat verilib. Mühazirələrdə türkiyəli tələbə və müəllim heyətini ən çox maraqlandıran məsələlər arasında xüsusən də, təmas xəttində baş verən son hadisələr olub. V.Məmmədzadə mövzu ilə əlaqədar hazırladığı slayd vasitələrindən də istifadə edərək münaqişənin tarixi, mahiyyəti, perspektivləri haqqında məlumat verib, Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarına təcavüzünün sadəcə bu ölkə üçün deyil, eyni zamanda region ölkələri üçün də böyük təhlükə yaratdığını tələbələrin və müəllim heyyətinin diqqətinə çatdırıb.
V.Məmmədzadə Azərbaycan-Türkiyə arasındakı əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması ilə bağlı məsələlər ətrafında tələbə və müəllim heyəti ilə fikir mübadiləsi aparıb, onların mövzu ilə bağlı suallarını cavablandırıb.

Сотрудник UNEC в университете Турции Ondoqquz Mayıs
Преподаватель кафедры Международных отношений Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), председатель «Совета молодых ученых» Вугар Мемедзаде в рамках  «Программы обмена Мовлана» прочитал лекцию в турецком университете Ondoqquz Mayıs, находящимся в городе Самсуне.
В течение этого периода турецким студентам была представлена широкая информация о турецко-азербайджанских отношениях, евразийской тенденции и напряженности во внешней политике России, российско-турецком кризисе, принципах упорядочения азербайджано-армянского Нагорно-Карабахского конфликта. На лекциях среди наиболее интересующих турецких студентов и преподавательский состав вопросов являлись проблемы, связанные с последними событиями, происходящими на линии фронта. В.Мамедзаде посредством использования подготовленных в связи с темой слайдов дал информацию об истории, сущности, перспективах конфликта. Он довел до сведения студентов и преподавательского состава, что оккупация Арменией азербайджанских земель представляет большую опасность не только этой стране, но в то же время региональным странам.
В.Мамедзаде провел обмен мнениями со студентами и преподавательским составом по вопросу современного состояния азербайджано-турецких отношений сотрудничества и перспектив, упорядочения Нагорно-Карабахского конфликта, в связи с темой ответил на вопросы.
Большое внимание привлекло широкое участие на лекциях наряду со студентами и профессорско-преподавательского состава.