Onlayn keçirilən görüşdə Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidentinin Katibliyinin baş məsləhətçisi Elmar Məmmədov, İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, GDU-nun rektoru professor Yusif Yusibov, millət vəkili, GDU-nun prorektoru, dosent Pərvin Kərimzadə, ADAU-nun rektoru dosent Zəfər Qurbanov, MDU-nun rektoru dosent Şahin Bayramov və ATU-nun rektoru v.i.e., dosent Yaşar Ömərov çıxış ediblər.
Birinci Vitse-Prezidentinin Katibliyinin baş məsləhətçisi Elmar Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə iştırakçılar Azərbaycanda ilk dəfə reallaşdırılacaq bu təşəbbüsün əsas hədəfinin iqlim dəyişmələri ilə mübarizə, yaşıl iqtisadiyyata keçid, yaşıl artım üzrə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi, eləcə də bu istiqamətdə insan kapitalının inkişaf etdirilməsi, professor-müəllim heyəti və tələbələr tərəfindən elmi tədqiqatların aparılması, yaşıl startapların yaradılması, “yaşıl” sektorların inkişaf etdirilməsi, dövlət-özəl “yaşıl” tərəfdaşlığının təşviq edilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, habelə “ağıllı yaşıl keçid”in müəyyən edilməsi işinə töhfə verməkdən ibarət olduğunu bildiriblər. Çıxış edənlər forumun Gəncə şəhərində keçirilməsinin təsadüfi olmadığını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə ölkəmizdə ilk yaşıl şəhər layihəsinin məhz Gəncədə reallaşdırıldığını və şəhərin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının yaşıl şəhərlər proqramında uğurla iştirak etdiyini diqqətə çatdırıblar.
İştirakçılar Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq, keçiriləcək ilk forumun da məhz həmin çərçivəsində təşkil olunacağını qeyd ediblər. Bildiriblər ki, Gəncə Yaşıl İqtisadiyyat Forumu 5 İyun – Ümumdünya ətraf mühit günündə öz işinə başlayacaq və hər il 5-7 iyun tarixlərində Gəncə şəhərində təşkil olunacaq. Ölkəmizin digər universitetləri də Forumun üzvlüyünə qoşula biləcəklər.
Sonra ümumi tələbə sayı 40.000 nəfərə yaxın olan 5 tərəfdaş universitetin rəhbərləri arasında layihənin reallaşdırılması məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Между UNEC, ГГУ, АГАУ, МГУ и АТУ подписан Меморандум о взаимопонимании
UNEC, Гянджинским государственным университетом, Азербайджанским государственным  аграрным университетом, Мингячевирским государственным университетом и Азербайджанским технологическим университетом  проведена встреча с целью  подписания Меморандума о взаимопонимании по проведению ежегодного Гянджинского форума зеленой экономики.
На онлайн-встрече  выступили заместитель министра сельского хозяйства Ильхама Гадимова, заместитель министра экологии и природных ресурсов Вугар Керимов, главный советник секретариата Первого вице-президента Азербайджанской Республики Эльмар Мамедов, руководитель отдела устойчивого развития и социальной политики. Министерства экономики Гусейн Гусейнов, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, ректор ГГУ профессор Юсиф Юсибов, народный депутат, проректор ГГУ, доцент Парвин Керимзаде, ректор АГАУ доцент Зафар Гурбанов, ректор МГУ доцент Шахин Байрамов и ректор АТУ, доцент Яшар Омаров.
На встрече, состоявшейся при модерирстве главного советника секретариата первого вице-президента Эльмара Мамедова, участники обсудили главную цель этой инициативы, которая будет реализована впервые в Азербайджане, — борьба с изменением климата, переход к  зеленой экономике, и изучению мирового опыта по зеленому росту, а также развитию человеческого капитала в этом направлении, проведению научных исследований профессорско-преподавательским составом и студентами, созданию зеленых стартапов, развитию «зеленых» секторов, содействию государственно-частному «зеленому» партнерству, развитию международного сотрудничества, а также содействию работе по определению «умного зеленого перехода». Выступившие отметили, что форум был проведен в городе Гянджа не случайно, что первый проект зеленого города был реализован в Гяндже по распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, и что город успешно участвовал в программе зеленых городов Европейского банка реконструкции и развития.
Участники подчеркнули важность объявления 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» в стране по распоряжению президента Ильхама Алиева и отметили, что первый форум, который будет проведен, будет организован в этих рамках. Они отметили, что Гянджинский форум зеленой экономики начнет свою работу 5 июня – во Всемирный день окружающей среды и будет проводиться ежегодно 5-7 июня в Гяндже. Другие университеты нашей страны могут стать членами Форума.
Затем с целью реализации проекта между руководителями 5 вузов-партнеров с общим количеством около 40 тысяч студентов был подписан Меморандум о взаимопонимании.