Onlayn keçirilən görüşdə Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova, Ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov, Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidentinin Katibliyinin baş məsləhətçisi Elmar Məmmədov, İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynov, UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, GDU-nun rektoru professor Yusif Yusibov, millət vəkili, GDU-nun prorektoru, dosent Pərvin Kərimzadə, ADAU-nun rektoru dosent Zəfər Qurbanov, MDU-nun rektoru dosent Şahin Bayramov və ATU-nun rektoru v.i.e., dosent Yaşar Ömərov çıxış ediblər.
Birinci Vitse-Prezidentinin Katibliyinin baş məsləhətçisi Elmar Məmmədovun moderatorluğu ilə keçirilən görüşdə iştırakçılar Azərbaycanda ilk dəfə reallaşdırılacaq bu təşəbbüsün əsas hədəfinin iqlim dəyişmələri ilə mübarizə, yaşıl iqtisadiyyata keçid, yaşıl artım üzrə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi, eləcə də bu istiqamətdə insan kapitalının inkişaf etdirilməsi, professor-müəllim heyəti və tələbələr tərəfindən elmi tədqiqatların aparılması, yaşıl startapların yaradılması, “yaşıl” sektorların inkişaf etdirilməsi, dövlət-özəl “yaşıl” tərəfdaşlığının təşviq edilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, habelə “ağıllı yaşıl keçid”in müəyyən edilməsi işinə töhfə verməkdən ibarət olduğunu bildiriblər. Çıxış edənlər forumun Gəncə şəhərində keçirilməsinin təsadüfi olmadığını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə ölkəmizdə ilk yaşıl şəhər layihəsinin məhz Gəncədə reallaşdırıldığını və şəhərin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının yaşıl şəhərlər proqramında uğurla iştirak etdiyini diqqətə çatdırıblar.
İştirakçılar Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunmasının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq, keçiriləcək ilk forumun da məhz həmin çərçivəsində təşkil olunacağını qeyd ediblər. Bildiriblər ki, Gəncə Yaşıl İqtisadiyyat Forumu 5 İyun – Ümumdünya ətraf mühit günündə öz işinə başlayacaq və hər il 5-7 iyun tarixlərində Gəncə şəhərində təşkil olunacaq. Ölkəmizin digər universitetləri də Forumun üzvlüyünə qoşula biləcəklər.
Sonra ümumi tələbə sayı 40.000 nəfərə yaxın olan 5 tərəfdaş universitetin rəhbərləri arasında layihənin reallaşdırılması məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

A Memorandum of Understanding Is signed between UNEC, GSU, ASAU, MSU and ATU
A meeting was held by UNEC, Ganja State University, Azerbaijan State Agrarian University, Mingachevir State University, and Azerbaijan University of Technology to sign the Memorandum of Understanding on holding the Ganja Green Economy Forum every year.
Deputy Minister of Agriculture Ilhama Gadimova, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Vugar Karimov, Chief Advisor of the Secretariat of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadov, Head of the Department of Sustainable Development and Social Policy of the Ministry of Economy Huseyn Huseynov, Rector of UNEC Professor Adalat Muradov, Rector of GSU Professor Yusif Yusibov, MP, Vice Rector of GSU, Associate Professor Parvin Karimzade, Rector of ASAU Associate Professor Zafar Gurbanov, Rector of MSU Associate Professor Shahin Bayramov and Acting Rector of ATU, Associate Professor Yashar Omarov made a speech at the online meeting.
In the meeting moderated by Elmar Mammadov, chief adviser of the Secretariat of the First Vice President, the participants said that the main goal of this initiative, which will be implemented for the first time in Azerbaijan, is the fight against climate change, the transition to a green economy, the study of the world experience on green growth, as well as the development of human capital in this direction, the conduct of scientific research by the academic staff and the   students, the creation of green start-ups, ” They said that it is to contribute to the development of “green” sectors, the promotion of public-private “green” partnership, the development of international cooperation, as well as contributing to the work of defining a “smart green transition”.The speakers pointed out that the forum was held in the city of Ganja by chance, that the first green city project was implemented in Ganja by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, and that the city successfully participated in the green cities program of the European Bank for Reconstruction and Development.
The participants emphasized the importance of declaring 2024 as the “Year of Solidarity for the Green World” in the country by the order of President Ilham Aliyev, and noted that the first forum to be held will be organized within that framework. They said that the Ganja Green Economy Forum will start its work on June 5 – the World Environment Day and will be held annually on June 5-7 in Ganja. Other universities of our country will also be able to join the membership of the Forum.
Then, a Memorandum of Understanding was signed between the heads of 5 partner universities with a total student population of nearly 40,000  to realize the project.