UNEC “Heydər zirvəsi”ndə
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar Böyük Qafqazın Başdağ silsiləsinin Qızıl Qaya massivində 3751 metr hündürlükdə yerləşən “Heydər zirvəsi”nə yürüşdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) təmsil olunub.
Yürüşdə UNEC adındann Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsinin (TUDİFAK) tələbəsi Məmmədxan Bağırov iştirak edib. M.Bağırov Ulu Öndərin barelyefi önünə qızılgül dəstəsi qoyaraq, onun əziz xatirəsini yad edib. Sonra TUDİFAK-ın bayrağı zirvədə dalğalandırılıb.
Yürüş Azərbaycan Dağçılıq və Ekstremal İdman Növləri Federasiyaları Assosiasiyasının (ADEİNFA) təşkilatçılığı və Azərbaycan Hava və Ekstremal İdman Növləri Federasiyasının (FAİREX) dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, Məmmədxan Bağırov Azərbaycan Dağçılıq və Ekstremal İdman Növləri Federasiyaları Assosiasiyasının üzvüdür.

UNEC in the “Heydar Peak”
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was represented in the march to “Heydar Peak” located in the Red Rock massive of Bashdagh range of Greater Caucasus at an altitude of 3751 meters in connection with the National Leader Heydar Aliyev’s commemoration day.
The undergraduate student of the School of Turkic World of Business Administration (TWBA) Mammadkhan Baghirov participated in the march on behalf of UNEC. M.Baghirov commemorated the Great Leader by placing a bouquet of roses in front of his bas- relief. The TWBA’s flag was raised on top.
The march was organized by Association of Mountaineering and Extreme Sports Federations of the Republic of Azerbaijan and realized by support of the Federation of Air and Extreme Sports (FAIREX) of the Republic of Azerbaijan.
Note that Mammadkhan Baghrov is a member of the Association of Mountaineering and Extreme Sports Federations of the Republic of Azerbaijan.