UNEC İctimai Nəzarət Şurası: təkliflər və müzakirələr
Görüşdə 2018/2019-cu tədris ilinin qış imtahan sessiyası dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə UNEC-də tətbiq edilən yeniliklər, imtahanın təşkili və keçirilməsi qaydaları müzakirə edilib.
Rektor Ədalət Muradov imtahan prosesinə nəzarətin və monitorinqlərin aparılmasının ənənəvi olaraq bütünlüklə UNEC İctimai Nəzarət Şurasına həvalə ediləcəyini bildirib. UNEC İctimai Nəzarət Şurasında bu ildən Tələbə rektorun təmsil olunacağı şura üzvləri tərəfindən müsbət qarşılanıb. Sessiyada tətbiq olunacaq yeniliklərdən söz açan rektor, imtahan prosesinin təkmilləşdirilməsi və mütəşəkkil təşkil olunması məqsədilə UNEC İmtahan Mərkəzinin yaradıldığını qeyd edib, mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Görüşdə bildirilib ki, ötən dövrlərdə olduğu kimi, bu il də imtahan sessiyası dövründə hər həftənin şənbə günü İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərinin iştirakı ilə UNEC rektorunun “Açıq qapı” günləri keçiriləcək. Bir “Acıq qapı” günü isə ənənəvi olaraq yalnız şura üzvlərinin iştirakı ilə təşkil olunacaq. Jurnalistlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının tələbələr arasında imtahan prosesi ilə bağlı anonim sorğu keçirməsi təmin olunacaq. Sessiya dövründə UNEC-in 24/7 kitabxanasının fasiləsiz, digər kitabxanaların isə uzadılmış iş rejimində fəaliyyət göstərəcəyini vurğulanıb. Kitabxanaların işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə şura üzvləri kitabxanalarda monitorinqlər aparacaq. İctimai Nəzarət Şurası imtahan nəticələrinə əsasən, fakültələrin də monitorinqini həyata keçirəcək.
Müzakirələr zamanı ali təhsil müəssisələrində tədrisin keyfiyyətinin artırılması məsələlərinə də toxunulub. Universitetlər arasında sağlam rəqabət mühitini təmin etmək üçün ali təhsil müəssisələrinə müstəqillik verilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Eyni zamanda ali təhsilin çevikliyini və cəmiyyətdə baş verən proseslərə adekvat reaksiyasını təmin etmək üçün distant təhsilə ehtiyac olduğu vurğulanıb. Şura üzvləri ölkədə distant təhsilin təşkilini təmin etmək məqsədilə elm və təhsil nümayəndələrinin iştirakı ilə bu istiqamətdə debat və konfransların keçirilməsini təklif ediblər. Müzakirələrdən sonra şura üzvləri 24/7 kitabxana və UNEC Ekstern Mərkəzi ilə tanış olublar.
UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında millət vəkili Hikmət Babaoğlu, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri Etibar Əliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, təhsil eksperti Kamran Əsədov, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva və tələbə rektor Elmir Sadıqov təmsil olunur.

28 DECEMBER 2018 | VIEWS:
In the meeting was discussed the innovations applied at the UNEC, the rules of organization and conducting of the exam for the objective assessment of students’ knowledge and providing the transparency during the winter exam session of 2018/2019 academic year.
The rector Adalat Muradov said that monitoring and controlling over the examination process will traditionally be entrusted to the UNEC Public Supervisory Council.Representing the Student rector at the UNEC Public Supervision Council from this year has been welcomed by the members of the Board of the UNEC Public Supervision Council. Speaking about the innovations that will be applied in the session, the rector noted that the UNEC Examination Center was established to improve the examination process and to organize it and gave the information about the directions of the activities of the center.
It was noted at the meeting that, during the exam session as in the previous years, this year, the “Open Door Day” of the UNEC Rector will be held every Saturday with the participation of members of the Public Supervisory Council. And traditionally, one “Open Door” day will be organized with the participation of only board members. The journalists and non-governmental organizations will be provided the opportunity to conduct the anonymous surveys among the students regarding the exam process. It was emphasized that, during the session the UNEC 24/7 library will operate continuously and other libraries will operate in extended mode. In order to improve the work of the libraries, the members of the council were offered to conduct monitoring in the libraries. The Public Supervision Council will also implement the monitoring of the faculties based on the results of the examination.
The issues of improving the quality of teaching at higher education institutions were also touched upon during the discussions. There was emphasized the importance of granting independence to higher education institutions to ensure a healthy competition among the universities. There was also stressed the need for distance education to ensure the flexibility of higher education and adequate response to the processes taking place in the society. The members of the council proposed to hold the debates and conferences in this direction with the participation of the representatives of science and education in order to provide distance education in the country. After the discussions, the members of the Council got acquainted with the 24/7 library and the UNEC Extern Center.
It should be noted that, the member of the Parliament Hikmet Babaoghlu, the Honored Scientist, professor Shahlar Askerov, the head of the “XXI Century” Educational Center Etibar Aliyev, the Deputy Director of the “Trend” Information Agency Arzu Naghiyev, the Head of the Constitutional Research Fund, the member of the Joint Human Rights Group Alimammad Nuriyev, the Director of the “Multimedia” Information Systems Technology Center, the President of the Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz, the Chairman of the Azerbaijani Parliamentary Journalists’ Union, the Executive Director of “Modern” Media Group Elshad Eyvazli, the Chairman of “Free Teachers” Public Union Malahat Murshudlu, the educational expert Kamran Asadov, the correspondent of “525 newspaper” Sevinj Garayeva and the student rector Elmir Sadigov are represented at the UNEC Public Supervisory Council.