UNEC İctimai Nəzarət Şurası: təkliflər və müzakirələr
Görüşdə 2018/2019-cu tədris ilinin qış imtahan sessiyası dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə UNEC-də tətbiq edilən yeniliklər, imtahanın təşkili və keçirilməsi qaydaları müzakirə edilib.
Rektor Ədalət Muradov imtahan prosesinə nəzarətin və monitorinqlərin aparılmasının ənənəvi olaraq bütünlüklə UNEC İctimai Nəzarət Şurasına həvalə ediləcəyini bildirib. UNEC İctimai Nəzarət Şurasında bu ildən Tələbə rektorun təmsil olunacağı şura üzvləri tərəfindən müsbət qarşılanıb. Sessiyada tətbiq olunacaq yeniliklərdən söz açan rektor, imtahan prosesinin təkmilləşdirilməsi və mütəşəkkil təşkil olunması məqsədilə UNEC İmtahan Mərkəzinin yaradıldığını qeyd edib, mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Görüşdə bildirilib ki, ötən dövrlərdə olduğu kimi, bu il də imtahan sessiyası dövründə hər həftənin şənbə günü İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərinin iştirakı ilə UNEC rektorunun “Açıq qapı” günləri keçiriləcək. Bir “Acıq qapı” günü isə ənənəvi olaraq yalnız şura üzvlərinin iştirakı ilə təşkil olunacaq. Jurnalistlər və qeyri-hökumət təşkilatlarının tələbələr arasında imtahan prosesi ilə bağlı anonim sorğu keçirməsi təmin olunacaq. Sessiya dövründə UNEC-in 24/7 kitabxanasının fasiləsiz, digər kitabxanaların isə uzadılmış iş rejimində fəaliyyət göstərəcəyini vurğulanıb. Kitabxanaların işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə şura üzvləri kitabxanalarda monitorinqlər aparacaq. İctimai Nəzarət Şurası imtahan nəticələrinə əsasən, fakültələrin də monitorinqini həyata keçirəcək.
Müzakirələr zamanı ali təhsil müəssisələrində tədrisin keyfiyyətinin artırılması məsələlərinə də toxunulub. Universitetlər arasında sağlam rəqabət mühitini təmin etmək üçün ali təhsil müəssisələrinə müstəqillik verilməsinin vacibliyi qeyd edilib. Eyni zamanda ali təhsilin çevikliyini və cəmiyyətdə baş verən proseslərə adekvat reaksiyasını təmin etmək üçün distant təhsilə ehtiyac olduğu vurğulanıb. Şura üzvləri ölkədə distant təhsilin təşkilini təmin etmək məqsədilə elm və təhsil nümayəndələrinin iştirakı ilə bu istiqamətdə debat və konfransların keçirilməsini təklif ediblər. Müzakirələrdən sonra şura üzvləri 24/7 kitabxana və UNEC Ekstern Mərkəzi ilə tanış olublar.
UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında millət vəkili Hikmət Babaoğlu, əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri Etibar Əliyev, “Trend” İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev, Konstitusiya Araşdırmaları Fondunun rəhbəri, İnsan Haqları üzrə Birgə Qrupun üzvü Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri, “Modern” Media Qrupunun baş direktoru Elşad Eyvazlı, “Azad Müəllimlər” İctimai Birliyinin sədri Məlahət Mürşüdlü, təhsil eksperti Kamran Əsədov, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Qarayeva və tələbə rektor Elmir Sadıqov təmsil olunur.

Совет общественного контроля UNEC: предложения и обсуждения
На совете с целью объективной оценки знаний студентов и обеспечения прозрачности в период зимней экзаменационной сессии 2018/2019 учебного года обсуждались вопросы применяемых в UNEC новшеств, правила организации и проведения экзаменов.
Ректор Адалат Мурадов традиционно контроль экзаменационного процесса и проведения мониторингов полностью поручил Совету общественного контроля UNEC.  Представление с этого года на Совете общественного контроля UNEC студента-ректора было встречено положительно членами совета.Говоря о новшествах, которые будут применяться на сессии, ректор с целью совершенствования и организованного проведения экзаменационного процесса отметил о создании Экзаменационного центра UNEC и дал информацию о направлениях деятельности центра.
На встрече было отмечено, что в этом году также как и в минувших годах  в период экзаменационной сессии каждую субботу будут проводиться «Дни открытых дверей» ректора UNEC с участием членов Совета общественного контроля. Один «День открытых дверей» традиционно состоится только при участии членов совета. Будет обеспечено проведение журналистами и негосударственными организациями анонимного опроса среди студентов в связи с экзаменационным процессом. Было подчеркнуто о деятельности в период сессии библиотеки 24/7, которая будет работать без перерыва, и других библиотек UNEC в режиме удлиненного рабочего дня. С целью совершенствования работы библиотек было предложено проведение членами совета мониторинга в библиотеках. В соответствии с результатами экзаменов Совет общественного контроля также будет осуществлять мониторинг факультетов.
Во время обсуждений был затронут вопрос повышения качества обучения в высших учебных заведениях. Было отмечено, что для обеспечения здоровой конкурентной среды среди университетов важно предоставление свободы высшим учебным заведениям. В то же время было подчеркнуто, что дляобеспечения гибкости высшего образования и адекватной реакции на процессы, происходящие в обществе, имеется необходимость в дистанционном обучении. Члены совета с целью обеспечения в стране организации дистанционного обучения предложили проведение в этом направлении дебатов и конференций с участием представителей науки и образования. После обсуждений члены совета ознакомились с библиотекой 24/7 и Центром Ekstern UNEC.
Следует отметить, что на Совете общественного контроля UNEC были представлены депутат Хикмет Бабаоглы, заслуженный деятель науки, профессор Шахлар Аскеров, руководитель Центра образования «XXI век» Этибар Алиев,  заместитель генерального директора Информационного агентства “Trend” Арзу Нагиев, руководитель Конституционного фонда исследований, член Совместной группы по правам человека Алимамед Нуриев, директор Центра технологии информационных систем “Multimedia”, президент Интернет форума Азербайджана Осман Гюндуз,  председатель Парламента объединения журналистов, главный редактор Медиа группы “Modern” Эльшад Эйвазлы, руководитель Объединения свободных учителей Малахат Муршудли, эксперт в сфере образования Камран Асадов, корреспондент «525-й» газеты Севиндж Гараева и студент-ректор Эльмир Садыгов.