16 YANVAR 2025 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) dünya universitetləri ilə bərabərhüquqlu tərəfdaş olmaq istiqamətində əməkdaşlıqlarını daha da genişləndirir.
Bu istiqamətdə növbəti addım Böyük Britaniyanın De Montfort Universiteti ilə olub.
UNEC-də işgüzar səfərdə olan Böyük Britaniyanın De Montfort Universitetinin nümayəndələri öncə universitetin infrastrukturu və tədris proqtamları ilə tanış olublar.
Universitetlə tanışlıqdan sonra britaniyalı nümayəndələrin UNEC rektoru professor Ədalət Muradovla görüşü keçirilib. UNEC-in beynəlxalq standartlara uyğun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən xarici qonaqlar, bu ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər. Görüşdə hər iki universitet arasında mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərində müzakirələr aparılıb. Müzakirələrin nəticəsi olaraq, rektor prof. Ədalət Muradov ilə De Montforte Universitetinin nümayəndəsi, Transmilli təhsil üzrə direktor Neil Hart arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Memorandumda müəllim-tələbə mübadiləsi, elmi tədqiqatla bağlı simpoziumların və konfransların təşkili, innovativ tədris və idarəetmə metodlarının mübadiləsi, birgə elmi və metodik nəşrlərin hazırlanması, ikili diplom, birgə magistr və bakalavr, eləcə də mini MBA proqramlarının reallaşdırılması nəzərdə tutulub.
Eyni zamanda, memorandumda ilk dəfə olaraq, ənənəvi əməkdaşlıqla yanaşı, ömürboyu təhsil, inklüziv təhsil, ətraf mühitin menecmenti, ortaq proqram və ortaq fakültənin yaradılması ilə bağlı əməkdaşlıq da öz əksini tapıb.

A Memorandum of Understanding Signed Between UNEC and the United Kingdom’s De Montfort University
The Azerbaijan State University of Economics (UNEC) continues to expand its international collaborations to establish itself as an equal partner among leading universities worldwide.
As part of this ongoing effort, UNEC has taken a significant step by partnering with the United Kingdom’s De Montfort University.
During an official visit to UNEC, representatives of De Montfort University were introduced to the university’s infrastructure and academic programs.
Following this introduction, a formal meeting was held between the Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, and the British delegation. The international visitors commended UNEC’s adherence to global standards in higher education and expressed their interest in establishing a partnership with the institution. The meeting also included discussions on potential areas of collaboration between the two universities. As a result of these discussions, a Memorandum of Understanding was signed by UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, and Mr. Neil Hart, Director of Transnational Education at De Montfort University.
The memorandum encompasses key areas such as faculty and student exchange programs, the organization of symposiums and conferences on scientific research, the exchange of innovative teaching and management practices, the joint publication of scientific and methodological works, as well as the implementation of dual-degree, joint bachelor’s and master’s programs, and mini MBA courses.
For the first time, the memorandum also incorporates novel aspects of cooperation, including lifelong learning, inclusive education, environmental management, the development of joint academic programs, and the establishment of a joint faculty, in addition to the traditional partnership areas.