Azərbaycan Respublikasının Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov Palatada təlim keçmək hüququ qazanan UNEC tələbələri ilə görüşüb.
Görüşdə rektor professor Ədalət Muradov, müvafiq struktur rəhbərləri və palatanın nümayəndələri iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov məzunların işlə təmin olunmasının ali təhsil müəssisələrinin əsas keyfiyyət göstəricilərindən olduğuna diqqət çəkərək, əməyin qiymətləndirilməsində əməkhaqqı səviyyəsinin mühüm rol oynadığını bildirib. Sürətlə dəyişən dünyada tələbələrə yumşaq və sərt bacarıqların aşılanmasının əhəmiyyətindən danışan rektor, UNEC-də bu istiqamət üzrə fənlərin tədris olunduğunu deyib. Ədalət Muradov işəgötürənlərin işçi üçün UNEC-ə müraciət etməsinin bir ilk olduğunu vurğulayaraq, Hesablama Palatasının bu təşəbbüsündən qürur duyduğunu deyib. Üçtərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində “Maliyyə”, “Mühasibat uçotu və audit” ixtisasları üzrə yüksək göstəriciləri olan 42 tələbənin Palatada təlim və təcrübə keçəcəyinin hər iki tərəf üçün faydalı olacağından əminliyini ifadə edib.
Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov məzunu olduğu UNEC-in ali təhsilin ən yüksək keyfiyyət göstəricilərini özündə birləşdirdiyini və ölkənin aparıcı universitetlərindən biri olduğunu qeyd edib. Palata sədri işəgötürənlərin məzunların bilik və bacarıqlarına olan tələblərindən, eləcə də ölkədə maliyyə uçotu və audit sahəsində peşəkar mütəxəssisi çatışmazlığdan danışıb.
UNEC ilə Hesablama Palatası arasında imzalanan memorandum çərçivəsində dövlət auditi sahəsində peşəkar kadr hazırlığı məqsədilə 12 proqram üzrə təlimlərə start verildiyini deyən Vüqar Gülməmmədov, təlimləri uğurla bitirən UNEC tələbələrinin Palatada işlə təmin olunacaqlarını diqqətə çatdırıb.
Sonra Hesablama Palatasının nümayəndələri təmsil etdikləri qurumun fəaliyyəti haqqında təqdimatla çıxış ediblər.

UNEC и Счетная палата дали старт новому этапу сотрудничества
Председатель Счетной палаты Азербайджанской Республики Вугар Гюльмамедов встретился со студентами UNEC, получившими право на прохождение тренинга в палате.
Во встрече приняли участие ректор профессор Адалат Мурадов, руководители соответствующих структур и представители палаты.
Ректор Адалат Мурадов довел до внимания, что обеспечение выпускников работой является одним из основных показателей качества высшего учебного заведения и отметил, что  уровень заработной платы играет важную роль в оценке труда. Говоря о значении привития студентам  мягких и жестких навыков  в быстро меняющемся мире, ректор отметил, что в UNEC преподаются дисциплины в этом направлении.   Подчеркнув, что обращение работодателей в UNEC за работниками является первым шагом, Адалат Мурадов отметил, что гордится проявленной инициативой. Он выразил уверенность, что прохождение тренинга и практики в палате 42 студентов, имеющих  высокие показатели по специальностям «Финансы»,  «Бухгалтерский учет и аудит» в рамках трехстороннего сотрудничества, станет полезным для обеих сторон.
Председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов отметил, что UNEC, выпускником  которого он является, объединяет в себе самые высокие показатели качества высшего образования и является одним из ведущих университетов страны. Председатель палаты рассказал о требованиях работодателей к знаниям и способностям  выпускников, а также о нехватке в стране профессиональных специалистов в сфере финансового учета и аудита.
Говоря о том, что в рамках меморандума, подписанного между UNEC и Счетной палатой, в целях подготовки профессионального кадра в сфере государственного аудита дан старт тренингам по 12 программам, Вугар Гюльмамедов обратил внимание на то, что студенты UNEC, успешно завершившие тренинги, будут обеспечены работой в палате.
Затем представители Счетной палаты выступили с презентацией о деятельности представляемой ими структуры.