UNEC ilə Özbəkistan Milli Universiteti ikili diplom proqramı reallaşdıracaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Özbəkistana rəsmi səfəri çərçivəsində növbəti əməkdaşlıq görüşü keçirib. Bu dəfəki görüş Özbəkistan Milli Universiteti (ÖMU) ilə baş tutub.
ÖMU-nun rektoru, professor İnom Məcidov ilə UNEC nümayəndələri arasında əməkdaşlıqla bağlı geniş müzakirələr aparılıb. Görüşdə təhsil sektorunun müasir çağırışları, bu sahədəki uğurlu yanaşmalar, həmçinin, təhsil və elmin rəqəmsallaşması, müasir təhsil texnologiyalarının tətbiqi və beynəlxalq əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Müzakirələrin yekunu olaraq, UNEC və ÖMU arasında elm və təhsil sahəsində yeni imkanların yaradılmasını və gələcəkdə daha sıx əməkdaşlıq imkanlarını özündə ehtiva edən əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumda hər iki universitet arasında ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi də nəzərdə tutulub.

UNEC and Uzbekistan National University to Establish Dual Degree Program
As part of the official visit to Uzbekistan by a delegation led by the Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Professor Adalat Muradov, a significant meeting was held to foster further collaboration. This meeting was conducted with the Uzbekistan National University (UNU).
The Rector of UNU, Professor Inom Majidov, and representatives of UNEC engaged in comprehensive discussions regarding avenues for cooperation. The dialogue addressed contemporary challenges in the education sector, effective strategies for addressing these challenges, the digitalization of education and science, the integration of modern educational technologies, and the critical importance of international partnerships.
The discussions culminated in the signing of a memorandum of cooperation between UNEC and UNU. The memorandum outlines the establishment of new opportunities in the fields of science and education, as well as the potential for deeper collaboration in the future. Notably, it also includes provisions for the implementation of a dual degree program between the two esteemed universities.