UNEC ilə Sankt-Peterburq DİU arasında elm, təhsil və biznes əlaqələrinə həsr olunan tədbir keçirilib
UNEC və Rusiyanın Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin (DİU) birgə təşkilatçılığı ilə “Keyfiyyətin milli konsepsiyaları: ölkənin elmi-texnoloji inkişafında keyfiyyətin rolu” mövzusunda XIV beynəlxalq elmi-praktiki konfrans çərçivəsində dəyirmi masa keçirilib.
“Universitetlər və biznesin əməkdaşlığında elmi tədqiqatların rolu” mövzusunun müzakirəsində UNEC-in Rus İqtisad Məktəbi və Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Azərbaycanın digər universitetlərinin, eləcə də KOBİA-nın nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili departameninin direktoru, professor Zahid Məmmədov tədbirin açılışında UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun müraciətini iştirakçıların diqqətinə çatdıraraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Dəyirmi masanın moderatorları, UNEC Rus İqtisad Məktəbinin direktoru dosent Mənsur Bərxudarov və “Tətbiqi iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri Sevinc Abbasova müasir dövrdə sürətlə rəqəmsallaşan dünyada insan kapitalının, insan resurslarının keyfiyyəti məsələsinin dövlət maraqlarının ən önəmli missiyalarından birinə çevrildiyini qeyd ediblər. Bu istiqamətdə iş dünyası ilə ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlığının genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Rusiya tərəfindən moderator olan, Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yelena Qorbaşko UNEC rəhbərliyinə maraqlı və əhəmiyyətli elmi müzakirənin təşkilinə şərait yaratdığı üçün təşəkkürünü bildirərək, universitetlər arasında təcrübə mübadiləsinin hər iki tərəf üçün faydalı olacağını qeyd edib.
Sonra “Tətbiqi iqtisadiyyat” kafedrasının professorları Fərhad Rəhmanov və Gülənbər Əzizova, müəllimi Esmira Əhmədova, Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin strateji inkişaf və xarici kommunikasiyalar üzrə prorektoru Olqa Onufriyeva və digər iştirakçılar ali təhsil və biznesin əməkdaşlığının müxtəlif istiqamətlərinə, eləcə də keyfiyyətli kadr hazırlığına dair fikilərini bölüşüblər.
Tədbirin ikinci günündə Rusiyadan olan nümayəndə heyəti ilə silsilə tədbirlər davam etdirilib. “Rəqəmsal cəmiyyət şəraitində art-turizmin inkişafı” mövzusuna həsr olunan dəyirmi masada UNEC ilə Sankt-Peterburqun Turizm və Qonaqpərvərlik Sahəsində Kompetensiyalar Mərkəzi arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Sonra Gənc Alimlər Şurasının sədri Mariya Suçkova Rus İqtisad Məktəbinin fəal və elmi lahiyələrə marağı olan bir qrup tələbəsi ilə görüşərək, onlara potensial elmi yüksəliş imkanlarından bəhs edib.
İki gün davam edən tədbirdə Rus İqtisad Məktəbi və Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti arasında elmi, tədris və digər sahələrdə mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib, birgə elmi nəşrlər, məqalələrin dərc edilməsinə dair ilkin razılıq əldə olunub.

An event dedicated to science, education, and business relations is held between UNEC and St. Petersburg State University of Economics
16 OCTOBER 2023 | VIEWS:
Under the joint organization of UNEC and St. Petersburg State University of Economics of Russia, a round table has been held within the framework of the XIV International scientific-practical Conference on “National Concepts of Quality: The Role of Quality in the Scientific and Technological Development of the country”.
The discussion of the topic “The Role of Scientific Research in the Cooperation of Universities and Business” was attended by the staff of the  Russian School of Economics of UNEC and St. Petersburg State University of Economics as well as the representatives of SME and other universities of Azerbaijan.
At the opening of the event, the Director of the Department of   Organization of Scientific Activities, Professor Zahid Mammadov drew the address of the Rector of UNEC Professor Adalat Muradov to the attention of the participants and wished success to the work of the conference.
Moderators of the round table, associate professor Mansur Barkhudarov, director of the UNEC Russian School of Economics, and Sevinj Abbasova, head of the “Applied Economics” department, noted that in today’s rapidly digitalized world, the issue of human capital and the quality of human resources has become one of the most important missions of state interests. In this direction, they emphasized the importance of expanding cooperation between the business world and higher education institutions.
Yelena Gorbashko, the vice-rector for scientific affairs of St. Petersburg State University of Economics, who was moderated by Russia, expressed her gratitude to the management of UNEC for creating the conditions for organizing an interesting and important scientific discussion and noted that the exchange of experience between universities will be beneficial for both parties.
Then professors Farhad Rahmanov and Gülanbar Azizova of the “Applied Economics” department, the lecturer Esmira Ahmadova, vice-rector for strategic development and external communications of St. Petersburg State University of Economics Olga Onufriyeva and other participants shared their opinions on various directions of higher education and business cooperation, as well as quality personnel training.
On the second day of the event, a series of events continued with the delegation from Russia. Prospects of cooperation between UNEC and the Center of Competences of St. Petersburg were discussed in the Field of Tourism and Hospitality at the round table dedicated to the topic “Development of art-tourism in the conditions of the digital society”.
Then the Chairman of the Council of Young Scientists, Maria Suchkova, met with a group of students of the Russian School of Economics who are active and interested in scientific projects and told them about potential opportunities for scientific advancement.
During the two-day event, the Russian School of Economics and the St. Petersburg State University of Economics discussed possible cooperation opportunities in scientific, educational, and other fields, and a preliminary agreement was reached on the publication of joint scientific publications and articles.