UNEC ilə Sankt-Peterburq DİU arasında elm, təhsil və biznes əlaqələrinə həsr olunan tədbir keçirilib
UNEC və Rusiyanın Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin (DİU) birgə təşkilatçılığı ilə “Keyfiyyətin milli konsepsiyaları: ölkənin elmi-texnoloji inkişafında keyfiyyətin rolu” mövzusunda XIV beynəlxalq elmi-praktiki konfrans çərçivəsində dəyirmi masa keçirilib.
“Universitetlər və biznesin əməkdaşlığında elmi tədqiqatların rolu” mövzusunun müzakirəsində UNEC-in Rus İqtisad Məktəbi və Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, Azərbaycanın digər universitetlərinin, eləcə də KOBİA-nın nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili departameninin direktoru, professor Zahid Məmmədov tədbirin açılışında UNEC rektoru, professor Ədalət Muradovun müraciətini iştirakçıların diqqətinə çatdıraraq, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Dəyirmi masanın moderatorları, UNEC Rus İqtisad Məktəbinin direktoru dosent Mənsur Bərxudarov və “Tətbiqi iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri Sevinc Abbasova müasir dövrdə sürətlə rəqəmsallaşan dünyada insan kapitalının, insan resurslarının keyfiyyəti məsələsinin dövlət maraqlarının ən önəmli missiyalarından birinə çevrildiyini qeyd ediblər. Bu istiqamətdə iş dünyası ilə ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlığının genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Rusiya tərəfindən moderator olan, Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yelena Qorbaşko UNEC rəhbərliyinə maraqlı və əhəmiyyətli elmi müzakirənin təşkilinə şərait yaratdığı üçün təşəkkürünü bildirərək, universitetlər arasında təcrübə mübadiləsinin hər iki tərəf üçün faydalı olacağını qeyd edib.
Sonra “Tətbiqi iqtisadiyyat” kafedrasının professorları Fərhad Rəhmanov və Gülənbər Əzizova, müəllimi Esmira Əhmədova, Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universitetinin strateji inkişaf və xarici kommunikasiyalar üzrə prorektoru Olqa Onufriyeva və digər iştirakçılar ali təhsil və biznesin əməkdaşlığının müxtəlif istiqamətlərinə, eləcə də keyfiyyətli kadr hazırlığına dair fikilərini bölüşüblər.
Tədbirin ikinci günündə Rusiyadan olan nümayəndə heyəti ilə silsilə tədbirlər davam etdirilib. “Rəqəmsal cəmiyyət şəraitində art-turizmin inkişafı” mövzusuna həsr olunan dəyirmi masada UNEC ilə Sankt-Peterburqun Turizm və Qonaqpərvərlik Sahəsində Kompetensiyalar Mərkəzi arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Sonra Gənc Alimlər Şurasının sədri Mariya Suçkova Rus İqtisad Məktəbinin fəal və elmi lahiyələrə marağı olan bir qrup tələbəsi ilə görüşərək, onlara potensial elmi yüksəliş imkanlarından bəhs edib.
İki gün davam edən tədbirdə Rus İqtisad Məktəbi və Sankt-Peterburq Dövlət İqtisad Universiteti arasında elmi, tədris və digər sahələrdə mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib, birgə elmi nəşrlər, məqalələrin dərc edilməsinə dair ilkin razılıq əldə olunub.

Между UNEC и Санкт-Петербургским государственным экономическим университетом состоялось мероприятие, посвященное науке, образованию и бизнесу
В рамках XIV международной научно-практической конференции «Национальные концепции качества: роль качества в научно-технологическом развитии страны» при совместной организации UNEC и Санкт-Петербургского государственного университета состоялся круглый стол.
Наряду с профессорско-преподавательским составом Русской экономической школы UNEC и Санкт-Петербургского государственного экономического университета в обсуждении темы «Роль научных исследований в сотрудничестве» приняли участие представители других университетов Азербайджана, а также   представители АРМСБ.
На открытии мероприятия директор Департамента организации научной деятельности UNEC, профессор Захид Мамедов довел до сведения участников обращение ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова и пожелал успехов работе конференции.
Модераторы круглого стола, директор Русской экономической школы UNEC доцент Мансур Бархударов и заведующая кафедрой «Прикладная экономика» Севиндж Аббасова отметили, что в современном стремительно цифровизирующемся мире остро стоит вопрос человеческого капитала и качества, в котором человеческие ресурсы стали одной из важнейших миссий государственных интересов. Они подчеркнули значение расширения сотрудничества высших учебных заведений с деловым миром в этом направлении.
Модератором России выступила проректор по научной работе Санкт-Петербургского государственного экономического университета Елена Горбашко, которая выразила благодарность руководству UNEC за создание условий для организации интересной и важной научной дискуссии и отметила, что обмен опытом между университетами будет полезен обеим сторонам.
Затем выступили профессора кафедры «Прикладная экономика» Фархад Рахманов и Гюланбар Азизова, преподаватель Эсмира Ахмедова, проректор по стратегическому развитию и внешним коммуникациям Санкт-Петербургского государственного экономического университета Ольга Онуфриева и другие участники, которые поделились мнениями по различным направлениям высшего образования и делового сотрудничества, а также качественной подготовки кадров.
На второй день мероприятия продолжился цикл мероприятий с участием делегации из России. Перспективы сотрудничества UNEC и Центра компетенций в сфере туризма и гостеприимства Санкт-Петербурга обсуждались за круглым столом, посвященном теме «Развитие арт-туризма в условиях цифрового общества».
Затем председатель Совета молодых ученых Мария Сучкова встретилась с группой студентов Русской экономической школы, активных и интересующихся научными проектами, и рассказала им о потенциальных возможностях научного развития.
В ходе двухдневного мероприятия Русская экономическая школа и Санкт-Петербургский государственный экономический университет обсудили возможности сотрудничества в научной, образовательной и других сферах, а также была достигнута предварительная договоренность о публикации совместных научных публикаций и статей.