UNEC-in 5 komandası komandası “Texnofest-2023”ün II mərhələsinə vəsiqə qazanıb
1) “BioTEC888” komandası – 5 komanda üzvi ilə yarışda iştirak edir: Komandanın kapitanı: Xəlilov Elsevər (Ekologiya ixtisası), Rafiyev Ramazan (İnformasiya texnologiyası ixtisası), Abdullayev Azad (İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası), Alıyeva Aydan (İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası), Həbibov Məhəmməd (Mühəndislik ixtisası). Komanda 2022-ci ildə Texnofest Azərbaycan “Yaşıl texnologiyalar” yarışında finalçı olmuşdur. Görülən işlərin davamı olaraq, BioTEC888 komandası yeni tərkiblə Texnofest İstanbul 2023-ə qoşulub. Hazırda komanda ekoloji yönümlü iki layihə üzərində çalşır:
a) Biobot-T; Süni zəka və yaşıl enerji ilə çalışan robotlar vasitəsi ilə quru torpaqların yaşıllaşdırılması;
b) BioBot-S;Süni zəka və yaşıl enerji ilə çalışan robotlar vasitəsilə sudan neftin toplanması.
2) “Radioaktiv” komandası – Komandanın üzvləri: İbrahimova Könül (SABAH qrupu İqtisadiyyat ixtisası), Əliyeva Humeyra (SABAH qrupu-Qida mühəndisliyi) və Hacızadə Murad(SABAH qrupu-Qida mühəndisliyi). Kənd Təsərrüfatı Texnologiyaları kateqoriyası üzrə mübarizə aparan komanda hazırda ÖB (ön başvuru) və ÖDR (ön dəyərləndirmə raporu) mərhələlərini keçərək, PDR (proje detay raporu) mərhələsi üçün öz çalışmalarına davam edir. Süni intellektin istifadəsi ilə ağıllı kamera sistemlərinin bitki xəstəliklərini müəyyən edərək, mobil tətbiq üzərindən istifadəçiyə datalar təqdim etməsi üzərində işlənilən bu layihə aqrar sahədə yeni innovasiyaları təşviq edə bilər.
3) “Recycled Points” layihəsi – Sosial yönümlü texnologiyalar kateqoriyası (Sosial innovasiyalar alt kateqoriyası) üzrə qatılan komanda Texnofest 2023 festivalında növbəti mərhələdədir. Komanda üzvləri İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri Fəzilə Bağırova, Şəfa Məmmədzadədir. Layihə hazırda prototipləşmə mərhələsindədir. Eyni zamanda bu layihə “Recyclaton” yarışının final layihəsidir.
4) FeedHub startapı – Şirkət ilə şirkət müştəriləri arasında rəylərin verilməsini və cavablandırılmasını təmin edən veb-aplikasiyadır. Əsas məqsəd müştəri məmnuniyyətinə önəm verən şirkətlərə bu işdə dəstək olmaqdır. “ABB İnnovasiya” , “Steam Azerbaijan Festival” və “UNEC BootStart” kimi yarış və layihələrdə yüksək nailiyyət əldə edən startap hazırda “Texnofest 2023” yarışmasında növbəti mərhələyə keçid alıb. Komandanın üzvləri: Nübar İsrafilova – CEO (Maliyyə və mühasibat fakültəsi), Sənan Həsənov- mentor, Bəhram Bəxtiyar – CTO (Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültəsi), Nemət Cəfərov – UI/UX dizayner (UNEC Dizayn Məktəbi), Fəzilə Bağırova – Developer (İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi)
5) “Azerbaijan AgroBot” komandası – Kənd təsərrüfatı sahəsində istifadə ediləcək aqrar bot layihəsini təqdim edib. Bot əkin sahəsində bitkilərin alaq otlarından təmizlənməsini həyata keçirərək məhsuldarlığın artımına nail olunacaq. Hazırda, botun dizayn mərhələsi yekunlaşıb, elektronik hesablamalar aparılaraq və proqram təminatı hazırlanıb. Komandanın üzvləri: Məhəmməd Rəhimov (kapitan), “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasının məzunudur. Hazırda UNEC-də “Layihələrin idarə edilməsi” ixtisası üzrə MBA təhsili alır. Türkan Bəşirli (“Kompüter elmləri” ixtisası), Məhəmməd Məmmədov (“Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisası), Kənan Mustafayev (“Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisası), Ayşən Əhmədova (“Kompüter elmləri” ixtisası).
Komanda 2021-ci ildə Məhəmməd Rəhimov tərəfindən qurulmuş və “Tarım Teknolojileri Yarışması” kateqoriyası üzrə ən yüksək balla finalda iştirak üçün vəsiqə qazanmışdır. Həmçinin, 2022-ci ildə ilk dəfə Azərbaycanda keçirilən “TEXNOFEST 2022 Azərbaycan” yarışmasında eyni kateqoriya üzrə finalda iştirak edib.

5 команд UNEC получили пропуск на II этап «Технофест-2023»
1) Команда «BioTEC888» — участвует в соревновании в составе 5 членов команды: Капитан команды: Халилов Элсевер (специальность «Экология»), Рафиев Рамазан (специальность «Информационная технология»), Абдуллаев Азад (специальность «Информационная безопасность»), Алиева Айдан (специальность «Информационная безопасность»), Габибов Магоммед (специальность «Инженерия»). Команда в 2022 году была финалистом на соревновании «Зеленые технологии» Технофеста Азербайджан. Как продолжение проделанных работ команда BioTEC888 в новом составе приняла участие в Технофесте Стамбул 2023. В настоящее время команда работает над двумя экологическими проектами.
a) Biobot-T; Озеленение засушливых земель с помощью роботов, работающих на искусственном интеллекте и зеленой энергии;
b) BioBot-S; Сбор нефти из воды с помощью роботов, работающих на искусственном интеллекте и зеленой энергии.
2) Команда «Radioaktiv»— Члены команды: Ибрагимова Кёнуль (Группа САБАХ специальность «Экономика), Алиева Гумейра (группа САБАХ – Пищевая инженерия) и Гаджизаде Мурад (группа САБАХ – Пищевая инженерия). Команда, соревнующаяся в категории «Сельскохозяйственные технологии», в настоящее время пройдя этапы ÖB (предварительная заявка) и ÖDR (предварительный отчет оценки), продолжает работать для этапа PDR (подробный отчет о проекте). Определив болезни растений систем умных камер и используя искусственный интеллект, этот проект, который используется в мобильном приложении для предоставления данных пользователю, может продвигать новые инновации в аграрной сфере.
3) Проект «Recycled Points»— Команда, принявшая участие по категории социальных технологий (категория социальных инноваций), находится на очередном этапе фестиваля «Технофест 2023». Членами команды являются студенты Экономического факультета – Фазиля Багирова, Шафа Мамедзаде.  В настоящее время проект на этапе прототипирования. В то же время этот проект является финальным проектом соревнования «Recyclaton».
4) Стартап FeedHub startapı – веб аппликация, обеспечивающая отзывы между компанией и клиентами компании. Основной целью является поддержка компаний, которые придают большое значение удовлетворенности клиентов. Стартап, имеющий высокие достижения в таких соревнованиях и проектах как «ABB İnnovasiya», «Steam Azerbaijan Festival» и «UNEC BootStart», в настоящее время перешел на следующий этап «Технофест 2023». Члены команды: Нюбар Исрафилова — CEO (факультет Финансов и бухгалтерии), Санан Гасанов – ментор, Бахрам Бахтияр – CTO (факультет Цифровой экономики), Немат Джафаров– UI/UX дизайнер (Школа дизайна UNEC), Фазиля Багирова– Developer (факультет Экономики и управления).
5) Команда «Azerbaijan AgroBot» – представила проект аграрного бота, который будет использован в сфере сельского хозяйства. Осуществляя очистку растений от сорняков на участке бот посева, будет достигнут рост производительности труда. В настоящее время завершился этап дизайна бота, ведутся электронные расчеты и разработано программное обеспечение. Члены команды: Магоммед Рагимов (капитан), выпускник специальности «Информационные технологии». В настоящее время учится в MBA UNEC по специальности «Управление проектами». Тюркан Баширли (специальность «Компьютерные науки»), Магоммед Мамедов (специальность «Инженерия электротехники и электроники»), Канан Мустафаев (специальность «Инженерия метрологии, стандартизации и сертификации»), Айшан Ахмедова (специальность «Компьютерные науки»).
Команда, созданная в 2021 году Магоммедом Рагимовым и завоевавшая самые высокие баллы по категории «Соревнования сельскохозяйственных технологий», получила пропуск для участия в финале. Также, в 2022 году в соревновании «ТЕХНОФЕСТ 2022 Азербайджан», впервые проведенном в Азербайджане, принимала участие в финале по той же категории.