UNEC-in 5 komandası komandası “Texnofest-2023”ün II mərhələsinə vəsiqə qazanıb
1) “BioTEC888” komandası – 5 komanda üzvi ilə yarışda iştirak edir: Komandanın kapitanı: Xəlilov Elsevər (Ekologiya ixtisası), Rafiyev Ramazan (İnformasiya texnologiyası ixtisası), Abdullayev Azad (İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası), Alıyeva Aydan (İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası), Həbibov Məhəmməd (Mühəndislik ixtisası). Komanda 2022-ci ildə Texnofest Azərbaycan “Yaşıl texnologiyalar” yarışında finalçı olmuşdur. Görülən işlərin davamı olaraq, BioTEC888 komandası yeni tərkiblə Texnofest İstanbul 2023-ə qoşulub. Hazırda komanda ekoloji yönümlü iki layihə üzərində çalşır:
a) Biobot-T; Süni zəka və yaşıl enerji ilə çalışan robotlar vasitəsi ilə quru torpaqların yaşıllaşdırılması;
b) BioBot-S;Süni zəka və yaşıl enerji ilə çalışan robotlar vasitəsilə sudan neftin toplanması.
2) “Radioaktiv” komandası – Komandanın üzvləri: İbrahimova Könül (SABAH qrupu İqtisadiyyat ixtisası), Əliyeva Humeyra (SABAH qrupu-Qida mühəndisliyi) və Hacızadə Murad(SABAH qrupu-Qida mühəndisliyi). Kənd Təsərrüfatı Texnologiyaları kateqoriyası üzrə mübarizə aparan komanda hazırda ÖB (ön başvuru) və ÖDR (ön dəyərləndirmə raporu) mərhələlərini keçərək, PDR (proje detay raporu) mərhələsi üçün öz çalışmalarına davam edir. Süni intellektin istifadəsi ilə ağıllı kamera sistemlərinin bitki xəstəliklərini müəyyən edərək, mobil tətbiq üzərindən istifadəçiyə datalar təqdim etməsi üzərində işlənilən bu layihə aqrar sahədə yeni innovasiyaları təşviq edə bilər.
3) “Recycled Points” layihəsi – Sosial yönümlü texnologiyalar kateqoriyası (Sosial innovasiyalar alt kateqoriyası) üzrə qatılan komanda Texnofest 2023 festivalında növbəti mərhələdədir. Komanda üzvləri İqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri Fəzilə Bağırova, Şəfa Məmmədzadədir. Layihə hazırda prototipləşmə mərhələsindədir. Eyni zamanda bu layihə “Recyclaton” yarışının final layihəsidir.
4) FeedHub startapı – Şirkət ilə şirkət müştəriləri arasında rəylərin verilməsini və cavablandırılmasını təmin edən veb-aplikasiyadır. Əsas məqsəd müştəri məmnuniyyətinə önəm verən şirkətlərə bu işdə dəstək olmaqdır. “ABB İnnovasiya” , “Steam Azerbaijan Festival” və “UNEC BootStart” kimi yarış və layihələrdə yüksək nailiyyət əldə edən startap hazırda “Texnofest 2023” yarışmasında növbəti mərhələyə keçid alıb. Komandanın üzvləri: Nübar İsrafilova – CEO (Maliyyə və mühasibat fakültəsi), Sənan Həsənov- mentor, Bəhram Bəxtiyar – CTO (Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültəsi), Nemət Cəfərov – UI/UX dizayner (UNEC Dizayn Məktəbi), Fəzilə Bağırova – Developer (İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi)
5) “Azerbaijan AgroBot” komandası – Kənd təsərrüfatı sahəsində istifadə ediləcək aqrar bot layihəsini təqdim edib. Bot əkin sahəsində bitkilərin alaq otlarından təmizlənməsini həyata keçirərək məhsuldarlığın artımına nail olunacaq. Hazırda, botun dizayn mərhələsi yekunlaşıb, elektronik hesablamalar aparılaraq və proqram təminatı hazırlanıb. Komandanın üzvləri: Məhəmməd Rəhimov (kapitan), “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasının məzunudur. Hazırda UNEC-də “Layihələrin idarə edilməsi” ixtisası üzrə MBA təhsili alır. Türkan Bəşirli (“Kompüter elmləri” ixtisası), Məhəmməd Məmmədov (“Elektrik və elektronika mühəndisliyi” ixtisası), Kənan Mustafayev (“Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisası), Ayşən Əhmədova (“Kompüter elmləri” ixtisası).
Komanda 2021-ci ildə Məhəmməd Rəhimov tərəfindən qurulmuş və “Tarım Teknolojileri Yarışması” kateqoriyası üzrə ən yüksək balla finalda iştirak üçün vəsiqə qazanmışdır. Həmçinin, 2022-ci ildə ilk dəfə Azərbaycanda keçirilən “TEXNOFEST 2022 Azərbaycan” yarışmasında eyni kateqoriya üzrə finalda iştirak edib.

Here are the teams and their projects:
1) “BioTEC888” team – participates in the competition with 5 team members: Team captain: Khalilov Elsevar (majoring in Ecology), Rafiyev Ramazan (majoring in Information technology), Abdullayev Azad (majoring in Information security), Aliyeva Aydan (majoring in Information security), Habibov Muhammad (Majoring in Engineering). The team became a finalist in the “Green Technologies” competition of Teknofest Azerbaijan held in 2022. As a continuation of the work done, the BioTEC888 team joined Teknofest Istanbul 2023 with a new composition. Currently, the team is working on two ecologically oriented projects:
a) Biobot-T; Greening of dry lands by means of artificial intelligence and green energy-powered robots;
b) BioBot-S; collecting oil from water using robots powered by artificial intelligence and green energy.
2) “Radioactive” team – Team members: Ibrahimova Konul (SABAH group, majoring in Economics), Aliyeva Humeyra (SABAH group – Food engineering) and Hajizadeh Murad (SABAH group – Food engineering). The team competing in the category of Agricultural Technologies has passed the stages of PQ (pre-qualifying) and PER (preliminary evaluation report) and continues its work for the PDR (project detail report) stage. This project, which uses artificial intelligence to identify plant diseases and provide data to the user through a mobile application, can promote new innovations in the agricultural field.
3) “Recycled Points” project – the team participating in the category of socially oriented technologies (subcategory of social innovations) is in the next stage at the Technofest 2023 festival. The team members are Fazila Baghirova, Shafa Mammadzadeh, students of the Faculty of Economics. The project is currently in the prototyping phase. At the same time, this project is the final project of the “Recyclaton” competition.
4) FeedHub startup – is a web application that provides feedback between the company and the company’s customers. The main goal is to support companies that focus on customer satisfaction in this work. The startup, which has achieved high success in competitions and projects such as “ABB Innovation”, “Steam Azerbaijan Festival” and “UNEC BootStart”, has now passed to the next stage of the “Teknofest 2023” competition. Team members: Nubar Israfilova – CEO (Faculty of Finance and Accounting), Sanan Hasanov – mentor, Bahram Bakhtiyar – CTO (Faculty of Digital Economy), Nemat Jafarov – UI/UX designer (UNEC Design School), Fazila Bagirova – Developer (Economy and Management faculty)
5) “Azerbaijan AgroBot” team – presented the agrarian bot project to be used in the field of agriculture. The bot will achieve an increase in productivity by cleaning the plants from weeds in the field. Currently, the design stage of the bot is completed, electronic calculations are carried out and software is developed. Team members: Mahammad Rahimov (captain), a graduate of “Information technologies”. Currently, he is studying MBA in “Project Management” at UNEC. Turkan Bashirli ( majoring in “Computer Sciences”), Mahammad Mammadov (majoring in “Electrical and Electronics Engineering” ), Kanan Mustafayev ( majoring in “Metrology, Standardization and Certification Engineering”), Ayshan Ahmadova ( majoring in “Computer Sciences”).
The team was founded by Mahammad Rahimov in 2021 and qualified for participation in the finals with the highest score in the “Agricultural Technologies Competition” category. Also, in 2022, it participated in the final stage on the same category at the “TEKNOFEST 2022 Azerbaijan” competition held in Azerbaijan for the first time.