UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələrinin məqalələri Scopus bazasında dərc olunub
Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) tələbələrinin məqalələri Scopus bazasına daxil olan Q1 kateqoriyalı jurnallarda dərc olunub.
ISE tələbələri Aysu Abbasova, Röyalə Alışzadə, Alsu Cəfərovanın “Expatriation and permanent emigration intention among youth in Azerbaijan” (Azərbaycanda gənclər arasında ekspatriasiya və daimi emiqrasiya meyilliyi)adlı məqaləsi “Journal of International Studies” jurnalında dərc olunub. Tələbələr Azərbaycan gəncləri arasında müvəqqəti və daimi emiqrasiya meylliliyini formalaşdıran mümkün faktorları təhlil ediblər.
ISE-nin diqər tələbələri Aysu Əhmədova, Tağı Quliyevin “The Relationship between Bitcoin and Nasdaq, U.S. Dollar Index and Commodities” (Bitcoin ilə Nasdaq, ABŞ Dolları İndeksi və Əmtəələr Arasındakı Əlaqə) mövzusunda elmi məqaləsi isə “International Journal of Energy Economics and Policy” jurnalında dərc olunub. Tələbələr 2017-2023-cü illəri əhatə edən dövrdə həftəlik qiymətlərdən istifadə edərək, Bitcoin ilə Nasdaq, ABŞ dolları İndeksi və əmtəələr arasındakı uzunmüddətli qarşılıqlı əlaqələri araşdırıblar.
Hər ik məqalə “Beynəlxalq iqtisadiyyat və biznes” kafedrasının dosenti Xətai Alıyevin elmi rəhbərliyi yazılıb.

Articles by students of UNEC’s International School of Economics are published in the Scopus database
11 JUNE 2024 | VIEWS:
The articles of students of UNEC’s International School of Economics (ISE) have been published in Q1 category journals included in the Scopus database.
The article “Expatriation and permanent emigration intention among youth in Azerbaijan” by ISE students Aysu Abbasova, Royala Alıshzadeh, Alsu Jafarova was published in “Journal of International Studies”. Students analysed the possible factors that form the tendency of temporary and permanent emigration among Azerbaijani youth.
Other students of ISE, Aysu Ahmadova, and Taghi Guliyev’s scientific article titled “The Relationship between Bitcoin and Nasdaq, U.S. Dollar Index and Commodities” was published in International Journal of Energy Economics and Policy. Using weekly prices over a period spanning 2017-2023, the students examined the long-term correlations between Bitcoin and the Nasdaq, the US dollar index and commodities.
Both articles were written under the scientific guidance of Khatai Aliyev, associate professor of the “International Economy and Business” department.
It should be noted that according to the decision of the Scientific Council, UNEC students whose scientific articles are published in international prestigious journals get a chance to earn up to 4500 manats.