“Differensial əməkhaqqı sistemi müəllimlər arasında elmi rəqabəti gücləndirib”
UNEC-də “Professor-müəllim heyətinin elmi fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sistemlərində əsas götürülən nəşrlər” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarın moderatoru, UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov mövzunun əhəmiyyəti barədə danışıb. Bildirib ki, ölkədə elmin inkişafına daim dövlət tərəfindən diqqət və qayğı göstərilib. Lakin buna baxmayaraq, bəzən müdafiə şuraları əhəmiyyətsiz araşdırmalara, dissertasiyaların müxtəlif yollarla yazılması, müdafiəsi və elmi adların verilməsinə tələbkarlıqla yanaşmır, nöqsanlara göz yumur. Müdafiə olunan dissertasiyaların böyük bir qismində sanballı elmi tutum və yeni elmi qənaətlər olmur. Bu isə akademik etik qaydalara tam ziddir. Z.Məmmədov “yırtıcı” elmi nəşrləri müəyyənləşdirən, öz elmi fəaliyyətini və UNEC-in bu kimi elmi nəşrlərdə adının istifadəsinin qarşısını almaq məqsədilə təkliflərini bildirib. UNEC-də akademik etik qaydalalar haqqında əsasnamə hazırlandığını vurğulayıb.
UNEC-də pedaqoji fəaliyyətə başlayan amerikalı professor Bülend Aybar Amerika universitetlərində elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsində əsas meyarlardan danışıb. Bildirib ki, Amerikada bu dəyərləndirmə 3 istiqamət üzrə aparılır: elmi, tədris və ictimai fəaliyyət. B.Aybar bu qiymətləndirmənin dünya universitetlərdə fərqli olduğunu da diqqətə çatdırıb: “Dəyərləndirmə universitetlərə görə dəyişə də bilir. Belə ki, bəzi universitetlərdə müəllimlərin dəyərləndirilməsində tələbə məmnuniyyəti, hazırladları dərs vəsaitləri, yeni texnologiyalardan istifadə və innovasiya bacarığı, universitetin inkişafında xidməti, fərdi və ictimai fəaliyyəti ön plana çıxarılır”.
UNEC rektorunun müşaviri Elşən Bağırzadə ötən bir ildə differensial əməkhaqqı sisteminin elmi nəşrlər baxımından universitetə qazandırdığı nailiyyətlərdən danışıb. Sistemin tətbiqindən sonra professor-müəllim heyəti arasında elmi rəqabətin gücləndiyini və dünyanın nüfuzlu elmi jurnallarında dərc etdirdikləri məqalələrinin sayında artımın olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu rəqabət dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Thomson Reuters”in ali təhsil müəssisələri üçün qlobal elmi bazası olan “Web of Science”a  daxil olan elmi nəşrlərin sayında da özünü göstərməkdədir: “UNEC əməkdaşlarının 2000-2016-cı illərdə çap edilən elmi əsərlərinin 35%-i məhz son üç ilin (2014-2016) payına düşüb. Ümumiyyətlə, 2016-cı il ərzində UNEC əməkdaşlarının 864 elmi məqaləsi və 16  monoqrafiyası, 27 dərslik, 48 dərs vəsaiti, 246 proqram və metodik vəsaiti nəşr olunub. Eləcə də, dünyanın nüfuzlu xarici jurnallarında UNEC əməkdaşlarının 253 elmi məqaləsi çap edilib”. E.Bağırzadə bu göstəricilərin UNEC-in son 3 ildə dünyanın nüfuzlu beynəlxalq reytinqlərdə yer almasında mühüm rol oynadığını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sonda differensial əməkhaqqı sistemində qiymətləndirmənin gələcəkdə müxtəlif istiqamətlər üzrə aparılması barədə təkliflər səsləndirilib. Pedaqoji heyətin elmi məqalələrini dərc etdirərkən həmin jurnalların nüfuzunu nəzərə almaları tövsiyə edilib. Seminar müzakirələrlə davam edib.

«Система дифференциальной заработной платы UNEC усилила конкуренцию среди профессорско-преподавательского состава»
В UNEC состоялся научный семинар на тему «Публикации, принимаемые за основу в системе оценки научной деятельности профессорско-преподавательского состава».
Модератор семинара, заведующий Научным отделом UNEC, профессор Захид Мамедов отметил о важном значении темы.  Он отметил, что государством проявляется внимание и забота к развитию науки в стране. Однако, несмотря на это, советы по защите не относятся требовательно к ненужным исследованиям, написанию диссертации различными путями, присвоению ученой степени, закрывают глаза на недочеты. Большинство защищаемых диссертаций не имеет солидной научной емкости и новых научных выводов. А это противоречит правилам академической этики. З.Мамедов с целью предотвращения «хищных» публикаций, и использования своей научной деятельности и названия UNEC в таких научных публикациях высказал свои предложения. Он подчеркнул, что им разработано положение о правилах академической  этики в  UNEC.
Американский профессор Бюлент Айбар, начавший деятельность в UNEC, рассказал об основных критериях в оценке научной деятельности в университетах Америки. Он отметил, что в Америке эта оценка проводится в трех направлениях: научной, учебной и общественной деятельности. Б.Айбар также отметил, что эта оценка отличается своей особенностью в университетах мира: «Оценка может меняться по университетам. Так, в некоторых университетах при оценке преподавателей на передний план выдвигается удовлетворенность студентов, разработанные учебные пособия,  использование преподавателем новых технологий и его инновационные способности, заслуга в деятельности университета, индивидуальная и общественная деятельность».
Советник ректора UNEC Эльшан Бигарзаде рассказал о достижениях университета с точки зрения научных публикаций в системе дифференциальной заработной платы в минувшем году.  Он довел до внимания, что после применения системы усилилась конкуренция между профессорско-преподавательским составом и наблюдалось увеличение числа публикаций в престижных научных журналах мира. Он отметил, что эта конкуренция показала себя также в числе публикаций, входящих в глобальную базу “Web of Science”,  ведущего в мире информационного агентства “Thomson Reuters”.  35% научных статей, опубликованных  сотрудниками UNEC в 2000-2016 годах, приходится на долю трех последних лет (2014-2016).  В целом, в 2016 году были опубликованы работы сотрудников UNEC — 864 научных статей и 16 монографий, 27 учебников,  48 учебных пособий,  246 программ и методических пособий. Также в престижных зарубежных журналах мира были опубликованы 253 научных статей сотрудников  UNEC».  Э.Багиразде отметил, что эти показатели сыграли важную роль в получении UNEC за последние 3 года  места в авторитетных международных рейтингах в мире.
В конце прозвучали предложения по поводу проведения в будущем оценки в системе дифференциальной заработной платы в различных направлениях. Было отмечено, что при оценке необходимо учитывать престиж журнала, в котором была издана научная статья педагогического состава.