UNEC-in doktorant və gənc tədqiqatçıları XXI Respublika elmi konfransında
Oktyabrın 24-də Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXI Respublika elmi konfransının açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri,  tanınmış ziyalılar, doktorantlar və gənc tədqiqatçılar iştirak edib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov gənclərin tədqiqat işlərinə marağının və bu sahədə fəallığının artırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, müasir elmi biliklərin təbliği baxımından hər il ənənəvi olaraq keçirilən bu tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib. Təhsil naziri ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gənc alimlərinin Avropanın elmi mərkəzlərində doktorantura təhsilinin maliyyələşdirilməsi”, “Gənclər üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi” və digər mühüm sənədlərin gənclərin yüksək qayğı ilə əhatə edilməsinə bariz nümunə olduğunu bildirib.
Nazir yüksək səviyyəli mütəxəssis hazırlığının beynəlxalq standartlara və dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılmasının zəruriliyini vurğulayıb, bununla bağlı ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində elmi potensialın mövcudluğunu qeyd edib. “Elm haqqında” qanunun qəbul edilməsi ilə qanunvericiliyə tədqiqat universitetlərinin yaradılmasının daxil edildiyini deyən təhsil naziri bu statusu qazanan universitetlərə dövlət tərəfindən müvafiq maddi dəstək göstəriləcəyini diqqətə çatdırıb. Mikayıl Cabbarov bildirib ki, tədqiqat universitetlərində fundamental tədqiqatlar aparılmaqla yanaşı yüksək texnologiyalara əsaslanan elm tutumlu sahələrin kadr və informasiya təminatının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Tədqiqat fəaliyyətinin təşkili işi ilə bağlı təhsil naziri nəzərə çatdırıb ki, bu, universitetlər üçün davamlı şəkildə güclənməkdə olan rəqabət mübarizəsinin həlledici amillərindən birinə çevrilir.
Mikayıl Cabbarov  “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində ayrılan 3558 təqaüddən 63 faizinin magistratura və doktorantura səviyyəsində təhsilə yönəldiyini deyib, Azərbaycanda elmi kadrların yetişdirilməsində bu proqramın mühüm rolunu, ikinci dövlət proqramının dünyanın tanınmış universitetlərinin nüfuzlu professor-müəllim heyətini cəlb etməklə  Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində həyata keçirilməsinin məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirib. Kоnfransa 18 ali təhsil müəssisəsindən və AMEA-dan 400-ə yaxın tezis təqdim olunub. Doktorantların və gənc tədqiqatçıların məruzələrinin dinlənilməsi və müzakirəsi üçün nüfuzlu alimlərin rəhbərliyi ilə 14 bölmə yaradılıb. Konfransın “İqtisadiyyat” bölməsinin iclası UNEC professoru Zahid Məmmədovun sədrliyi ilə aparılıb. Professor Z.Məmmədov iqtisadi potensialın insan sərmayəsinə transformasiyası istiqamətində aparılan islahatlardan bəhs edib, UNEC-də gənc tədqiqatçıların elmi fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb.
Bölmə iclasında UNEC-in 10-a yaxın doktorant və gənc tədqiqatçısının məruzəsi dinlənilib.
Doktorantların və gənc tədqiqatçıların Respublika elmi konfransının materialları Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiyaların əsas elmi nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlər siyahısına daxildir.

Докторанты и молодые исследователи UNEC на XXI Республиканской научной конференции
24 октября при организационной поддержке Министерства образования состоялась церемония открытия XXI Республиканской научной конференции докторантов и молодых исследователей.
В мероприятии приняли участие министр образования Микаил Джаббаров, руководители высших учебных заведений, интеллигенция, докторанты и молодые исследователи.
Министр образования Микаил Джаббаров отметил о проделанных работах в направлении повышения у молодежи интереса к исследовательским работам и активности в этой сфере, о значении проводимого ежегодно этого мероприятия с точки зрения пропаганды современных научных знаний. Министр образования обратил внимание на утвержденные Президентом Ильхамом Алиевым такие важные документы как Государственная программа «Молодежь Азербайджана в 2017-2021 годах», «Финансирование образования докторантуры молодых ученых Азербайджанской национальной академии наук в научных центрах Европы», «Учреждение президентской премии для молодежи» и  другие, которые являются образцовым примером проявления высокой заботы к молодежи.
Министр подчеркнул о необходимости подготовки специалистов высокого уровня, соответствующих международным стандартам и современным требованиям, в связи с чем отметил о существовании научного потенциала  в высших учебных заведениях страны. Министр образования отметил, что с принятием закона «О науке» в законодательство включено создание исследовательских университетов. Университетам, завоевавшим этот статус, будет оказана соответствующая финансовая поддержка государством. Микаил Джаббаров отметил, что наряду с фундаментальными изысканиями в исследовательских университетах предусматривается осуществление кадрового и информационного обеспечения наукоемких сфер, основанных на высоких технологиях. В связи с организацией исследовательской деятельности министр довел до внимания, что для университетов это превращается в решающий фактор устойчивой нарастающей конкурентной борьбы.
Микаил Джаббаров отметил, что в рамках «Государственной программы по обучению молодежи Азербайджана за рубежом в 2007-2015 годах» было отведено 3558 стипендий, из которых 63 процента было направлено на образование магистратуры и докторантуры. Он подчеркнул о важной роли указанной программы в подготовке научных кадров в Азербайджане, привлечение второй государственной программой авторитетного профессорско-преподавательского состава,  осуществление которого в высших учебных заведениях Азербайджана считается целесообразной.
Конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях. На конференцию было представлено около 400 тезисов из 18 высших учебных заведений и АНАН.  Для заслушивания и обсуждения докладов докторантов и молодых исследователей под руководством авторитетных ученых было создано 14 секций. Заседание секции «Экономика» состоялось под председательством профессора UNEC Захида Мамедова. Профессор З.Мамедов рассказал о реформах, осуществляемых в направлении трансформации экономического потенциала в человеческий капитал, мероприятиях, проводимых с целью привлечения молодых исследователей UNEC к научной деятельности.
На секционном заседании было заслушано около 10 докладов докторантов и молодых исследователей UNEC.
Материалы Республиканской научной конференции докторантов и молодых исследователей включены в список научных публикаций основных научных результатов диссертации, рекомендуемых к печати Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики.