UNEC-in Elmi Şurasında yeni qərarlar qəbul edilib
İclasda Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev 2024/2025-ci tədris ili üzrə UNEC-də təkrar ali təhsilə qəbulun nəticələri barədə məlumat verib. Bu il təkrar ali təhsilə 279 nəfərin qəbul olduğunu bildirən S.Tanrıverdiyev, təkrar ali təhsil üzrə qiyabi təhsilə qəbul olanların sayının Dövlət İmtahan Mərkəzinin keçirdiyi imtahan yolu ilə qəbul olanların sayından yüksək olduğunu sevindirici hal kimi vurğulayıb. O, tələbələrin daha çox “Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi”, “Maliyyə”, “İqtisadiyyat, “Mühasibat” və “Menecment” ixtisaslarını seçdiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonra rektorun müşaviri dosent Elşən Bağırzadə “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan diferensial əmək haqqı sisteminin tətbiqi haqqında Qaydalar”da, eləcə də “Təhsilalanların universitetdaxili intizam Qaydaları”nda edilən dəyişikliklər barədə məlumat verib. Dəyişikliklər şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Elmi Şura Xarici Dillər Departamentinin direktoru dos. Aysel Xəlilovanın çıxışı ilə davam edib. A.Xəlilzadənin alman, rus, fransız dilində XDİAK fənni üzrə təhsil alan tələbələrin aralıq imtahanlarının alman dilindən “ÖSD”, rus dilindən “TORFL”, fransız dilindən isə “TCF” imtahanları vasitəsilə keçirilməsi haqqında təklifi şura üzvləri tərəfindən qəbul olunub.
Elmi Şurada UNEC rektoru professor Ədalət Muradovun təklifi ilə universitet əməkdaşlarının sosial durumlarının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə, dekabr ayından pedaqoji heyətin əmək haqları 15%, inzibati heyətdə çalışan əməkdaşların əmək haqları isə 14% artırılıb.

На Ученом совете UNEC приняты новые решения
На заседании директор Центра заочного и дополнительного образования Сабухи Танривердиев дал информацию об итогах приема в повторное высшее образование UNEC на 2024/2025 учебный год. Отметив, что в этом году на повторное высшее образование было принято 279 человек, С.Танривердиев подчеркнул, что число заочных, поступающих на повторное высшее образование, превышает количество принятых по результатам экзамена, проводимого Государственным экзаменационным центром. Он довел до внимания, что студенты чаще всего выбирают специальности «Государственное и муниципальное управление», «Финансы», «Экономика», «Бухгалтерия» и «Менеджмент».
Затем советник ректора, доцент Эльшан Багырзаде дал информацию об изменениях, внесенных в «Правила внедрения дифференциальной системы оплаты труда на основе оценки служебной деятельности профессорско-преподавательского состава Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC)», а также в «Правила дисциплины обучающихся внутри университета». Изменения были приняты членами совета.
Ученый совет продолжился выступлением директора Департамента иностранных языков доц. Айсель Халиловой. Предложение А.Халиловой о проведении промежуточных экзаменов студентов, обучающихся на немецком, русском и французском языках по предмету ДАКИЯ посредством экзамена «ÖSD» на немецком языке, «TORFL» на русском языке и «TCF» на французском языке было принято членами совета.
На Ученом совете по предложению ректора UNEC профессора Адалата Мурадова в целях дальнейшего улучшения социальных условий сотрудников университета с декабря увеличена зарплата педагогического состава на 15%, а зарплата сотрудников административного персонала на 14%.