UNEC-in Elmi Şurasında yeni qərarlar qəbul edilib
İclasda Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev 2024/2025-ci tədris ili üzrə UNEC-də təkrar ali təhsilə qəbulun nəticələri barədə məlumat verib. Bu il təkrar ali təhsilə 279 nəfərin qəbul olduğunu bildirən S.Tanrıverdiyev, təkrar ali təhsil üzrə qiyabi təhsilə qəbul olanların sayının Dövlət İmtahan Mərkəzinin keçirdiyi imtahan yolu ilə qəbul olanların sayından yüksək olduğunu sevindirici hal kimi vurğulayıb. O, tələbələrin daha çox “Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi”, “Maliyyə”, “İqtisadiyyat, “Mühasibat” və “Menecment” ixtisaslarını seçdiklərini diqqətə çatdırıb.
Sonra rektorun müşaviri dosent Elşən Bağırzadə “Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) professor-müəllim heyətinin xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinə əsaslanan diferensial əmək haqqı sisteminin tətbiqi haqqında Qaydalar”da, eləcə də “Təhsilalanların universitetdaxili intizam Qaydaları”nda edilən dəyişikliklər barədə məlumat verib. Dəyişikliklər şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Elmi Şura Xarici Dillər Departamentinin direktoru dos. Aysel Xəlilovanın çıxışı ilə davam edib. A.Xəlilzadənin alman, rus, fransız dilində XDİAK fənni üzrə təhsil alan tələbələrin aralıq imtahanlarının alman dilindən “ÖSD”, rus dilindən “TORFL”, fransız dilindən isə “TCF” imtahanları vasitəsilə keçirilməsi haqqında təklifi şura üzvləri tərəfindən qəbul olunub.
Elmi Şurada UNEC rektoru professor Ədalət Muradovun təklifi ilə universitet əməkdaşlarının sosial durumlarının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə, dekabr ayından pedaqoji heyətin əmək haqları 15%, inzibati heyətdə çalışan əməkdaşların əmək haqları isə 14% artırılıb.

21 NOVEMBER 2024 | VIEWS:
The Academic Council of the Azerbaijan State Economic University (UNEC) convened its latest session to deliberate on key issues and introduce significant reforms.
During the meeting, the Director of the Distance and Continuing Education Center, Mr. Sabuhi Tanriverdiyev, presented an overview of the outcomes of admissions for second higher education programs at UNEC for the 2024/2025 academic year. Mr. Tanriverdiyev reported that 279 students were admitted to second higher education programs this year and emphasized that the number of students enrolled in part-time education surpassed those admitted through the State Examination Center’s examinations, marking a notable achievement. He further noted that the most frequently selected programs included State and Municipal Administration, Finance, Economics, Accounting, and Management.
Subsequently, the Rector’s Advisor, Associate Professor Elshan Baghirzada, detailed amendments to the “Rules for the Implementation of a Differential Wage System Based on the Evaluation of the Professional Activities of UNEC’s Academic Staff” as well as changes to the “Internal Disciplinary Regulations for Students.” These amendments were unanimously approved by the members of the Council.
The session proceeded with a presentation by the Director of the Foreign Languages Department, Associate Professor Aysel Khalilova. She proposed conducting midterm examinations in German, Russian, and French for the “Business and Academic Communication in a Foreign Language” (XDİAK) subject using internationally recognized certification frameworks: ÖSD for German, TORFL for Russian, and TCF for French. The proposal was endorsed by the Council members.
Concluding the session, on the recommendation of UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov, the Council approved measures to enhance the social welfare of university staff. Starting in December, salaries for academic staff will be increased by 15%, while those for administrative personnel will see a 14% increase. These adjustments reflect the university’s commitment to improving the working conditions of its employees.