UNEC-in elmin təşviqedilməsi ilə bağlı təşəbbüsləri Mingəçevirdə reallaşdırılıb
UNEC-in start verdiyi “Elm gözəldir: məktəbdən elmə” və “Elmin populyarlaşdırılması” təşəbbüslərinin reallaşdırılması istiqamətində UNEC nümayəndələrinin və elm adamlarının növbəti səfəri Mingəçevir şəhərinə olub.
Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektor, professor Rövnəq Rzayev, AMEA-nın həqiqi üzvü, akademik Adil Qəribov, UNEC-in Elmin populyarlaşdırılması tədqiqat mərkəzinin direktoru, dosent Etibar Əliyev, “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri, dosent Tural Nağıyev, Laboratoriyaların işinin təşkili mərkəzinin direktoru, dosent Ramil Sadıqov Mingəçevir Dövlət Universitetində, Mingəçevir şəhər Təbiət-riyaziyyat və humanitar elmlər təmayüllü liseydə və 9 saylı tam orta məktəbdə görüşlər keçiriblər.
Layihənin məqsədi gənc nəslin intellektual potensialının və dünyagörüşünün inkişafına təkan verməklə, elmi biliklərin kütləvi təbliğini həyata keçirmək, elmin təbliğatını təşkil etməklə gənc nəslin elmə marağını artırmaqdan ibarətdir.
Mingəçevir Dövlət Universitetində keçirilən görüşdə rektor vəzifəsini müvəqqəti icra edən Üzeyir Zeynalov UNEC-in təşəbbüsünün əhəmiyyətindən danışaraq, elmin populyarlaşdırılmasının cəmiyyətdə mühüm yer tutduğunu vurğulayıb. O, elmi mühitin inkişafı və elmin təbliği ilə bağlı MDU-da son illərdə həyata keçirilən işlərdən söz açıb.
UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Rövnəq Rzayev layihənin məqsədini diqqətə çatdıraraq, elmin populyarlaşdırılmasında və elmi biliklərin geniş yayılmasında ali təhsil müəssisəsinin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb. O, elm və təhsil müəssisələrini bu istiqamətdə fəal olmağa dəvət edib.
Sonra UNEC-in Elmin populyarlaşdırılması mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev və akademik Adil Qəribov elmin cəmiyyətə inteqrasiyası, müasir dövrün elmi problemləri və həlli yolları barədə maraqlı çıxışlar ediblər.
Məktəblərdə keçirilən görüşlərdə şagirdlərə elmin əhəmiyyəti, müasir texnologiyalar və innovativ inkişaflar haqqında məlumat verilib. Professor Rövnəq Rzayev və akademik Adil Qəribov şagirdlərə elmi tədqiqatların cəmiyyətə təsirini və onların gündəlik həyatımızdakı rolunu izah ediblər. Elmə olan marağın uşaqlıqdan başlayaraq inkişaf etdirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkən alimlər, elmin ölkənin inkişafındakı rolundan da danışıblar.
Etibar Əliyev isə gəncləri elmi işlərə cəlb etməyin yollarından söz açıb və elmin müxtəlif sahələri üzrə maraqlı nümunələr gətirib. Tural Nağıyev və Ramil Sadıqov mühəndislik və tətbiqi elmlərin xüsusiyyətləri, bu sahələrdəki yeniliklər və inkişaf edən texnologiyalarla bağlı təqdimatlar ediblər.
Görüşlərdə iştirak edən məktəblilər və müəllimlər elmin daha sadə və maraqlı prizmadan təqdim edilməsini yüksək qiymətləndirərək, bu təşəbbüsə digər təhsil müəssisələrinin qoşulmasının və davam etdirilməsinin əhəmiyyətli olacağını vurğulayıblar.

Инициативы UNEC, связанные с продвижением науки, реализованы в Мингячевире
В целях реализации инициатив UNEC «Наука прекрасна: от школы к науке» и «Популяризация науки» очередной визит представителей и ученых UNEC состоялся в город Мингячевир.
Проректор UNEC по науке и инновациям  профессор Ровнаг Рзаев, действительный член НАНА, академик Адиль Гарибов, директор Исследовательского центра популяризации науки UNEC доцент Этибар Алиев, заведующий кафедрой «»Инженерия и прикладные науки», доцент Турал Нагиев, директор Центра организации работы лабораторий, доцент Рамиль Садыгов провели встречи в лицее естественно-математического и гуманитарного профиля и в полной средней школе №9 города Мингячевир.
Целью проекта является способствовать развитию интеллектуального потенциала и мировоззрения молодого поколения, осуществлять массовую пропаганду научных знаний, а также повышать интерес к науке молодого поколения путем организации пропаганды науки.
На встрече, состоявшейся в Мингячевирском государственном университете, исполняющий обязанности ректора Узеир Зейналов рассказал о важности инициативы UNEC и подчеркнул, что популяризация науки занимает важное место в обществе. Он рассказал о работе, проводимой в МГУ в последние годы, связанной с развитием научной среды и популяризацией науки.
Проректор по науке и инновациям UNEC Ровнаг Рзаев отматил цель проекта и рассказал об обязанностях высшего учебного заведения в популяризации науки и распространении научных знаний. Он предложил научным и образовательным учреждениям проявить активность в этом направлении.
Затем руководитель Центра популяризации науки UNEC Этибар Алиев и академик Адиль Гарибов выступили с интересными докладами об интеграции науки в общество, научных проблемах современности и путях их решения.
На встречах, проводимых в школах, учащиеся были проинформированы о важности науки, современных технологий и инновационных разработок. Профессор Ровнаг Рзаев и академик Адиль Гарибов объяснили студентам влияние научных исследований на общество и их роль в повседневной жизни. Ученые, обратившие внимание на важность развития интереса к науке с детства, также рассказали о роли науки в развитии страны.
Этибар Алиев рассказал о способах привлечения молодежи к научной работе и привел интересные примеры в различных областях науки. Турал Нагиев и Рамиль Садыгов выступили с презентациями об особенностях инженерных и прикладных наук, инновациях и развивающихся технологиях в этих областях.
Школьники и преподаватели, принявшие участие во встречах, оценили подачу науки с более простой и интересной стороны и подчеркнули о  важности присоединения других образовательных учреждений к этой инициативе и продолжения деятельности в этом направлении.