UNEC-in “Gənc diplomatlar klubu”nda BMT-Azərbaycan əməkdaşlığının 25 illiyi qeyd olunub
UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbinin “Gənc diplomatlar” klubunda BMT-Azərbaycan əməkdaşlığının 25 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktor müavini Anar Eyyubov Azərbaycanla BMT-nin əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra 1991-ci il oktyabrın 29-da Birləşmiş Millətlər Təşkilatına üzv olmaq məqsədilə BMT-nin Baş Məclisinə və dünya dövlətlərinə müraciət edib. BMT Baş Məclisinin 1992-ci il martın 2-də keçirilən 46-cı sessiyasında Azərbaycanın bu təşkilata üzv olması ilə bağlı qətnamə qəbul edilib. BMT-nin Nyu-Yorkdakı iqamətgahı qarşısında təşkilatın 181-ci üzvünün – Azərbaycanın dövlət bayrağı qaldırılıb.
Tələbələr BMT-nin müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyəti barədə təqdimatla çıxış ediblər. BMT-nin 18 agentliyinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyini, sosial vəziyyəti aşağı olan insanlara yardım etdiklərini bildiriblər.
Rus İqtisadiyyat Məktəbinin əməkdaşı Vüsal Abasov BMT nəzdindəki iqtisadi qurumlar barədə ingilis dilində məruzə ilə çıxış edib. Eyni zamanda UNEC-də BMT gənclər modelinin uğurla fəaliyyət göstərdiyinı diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov “Gənc diplomatlar” klubunun üzvlərini sosial tədbirlərdə aktiv və təşəbbüskar olmağa dəvət edib.

В «Клубе молодых дипломатов» UNEC отметили 25-летие сотрудничества ООН-Азербайджан
В «Клубе молодых дипломатов» Русской школы экономики UNEC состоялось мероприятие, посвященное 25-летию сотрудничества ООН-Азербайджан.
Модератор мероприятия, заместитель директора Русской школы экономики Анар Эюбов рассказал о сотрудничестве Азербайджана с ООН. Он отметил, что Азербайджан после приобретения независимости 29 октября 1991 года в целях членства в Организацию Объединенных Наций обратился в Генеральную ассамблею ООН и государствам мира. На 46-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН, состоявшейся 2 марта 1992 года, была принята резолюция в связи с членством Азербайджана в указанную организацию. Перед резиденцией ООН в Нью-Йорке 181 членов организации — поднят государственный флаг Азербайджана.
Студенты выступили с презентацией о деятельности ООН в различных направлениях. Они отметили, что 18 агентств ООН действуют в Азербайджане, которые оказывают помощь людям с низким социальным положением.
Сотрудник Русской школы экономики Вюсал Абасов выступил с докладом на английском языке об экономических структурах при ООН. В то же время довел до внимания участников об успешной деятельности в UNEC модели молодежи ООН.
В конце мероприятия директор Русской школы экономики, доцент Мансур Бархударов пригласил членов «Клуба молодых дипломатов» к активности и инициативности в социальных мероприятиях.