UNEC-in “Gənc diplomatlar klubu”nda BMT-Azərbaycan əməkdaşlığının 25 illiyi qeyd olunub
UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbinin “Gənc diplomatlar” klubunda BMT-Azərbaycan əməkdaşlığının 25 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirin moderatoru, Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktor müavini Anar Eyyubov Azərbaycanla BMT-nin əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra 1991-ci il oktyabrın 29-da Birləşmiş Millətlər Təşkilatına üzv olmaq məqsədilə BMT-nin Baş Məclisinə və dünya dövlətlərinə müraciət edib. BMT Baş Məclisinin 1992-ci il martın 2-də keçirilən 46-cı sessiyasında Azərbaycanın bu təşkilata üzv olması ilə bağlı qətnamə qəbul edilib. BMT-nin Nyu-Yorkdakı iqamətgahı qarşısında təşkilatın 181-ci üzvünün – Azərbaycanın dövlət bayrağı qaldırılıb.
Tələbələr BMT-nin müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyəti barədə təqdimatla çıxış ediblər. BMT-nin 18 agentliyinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərdiyini, sosial vəziyyəti aşağı olan insanlara yardım etdiklərini bildiriblər.
Rus İqtisadiyyat Məktəbinin əməkdaşı Vüsal Abasov BMT nəzdindəki iqtisadi qurumlar barədə ingilis dilində məruzə ilə çıxış edib. Eyni zamanda UNEC-də BMT gənclər modelinin uğurla fəaliyyət göstərdiyinı diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Rus İqtisadiyyat Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov “Gənc diplomatlar” klubunun üzvlərini sosial tədbirlərdə aktiv və təşəbbüskar olmağa dəvət edib.

25th Anniversary of UN- Azerbaijan Cooperation held in the “Young Diplomats’ Club” of UNEC
Event dedicated to the 25th anniversary of UN- Azerbaijan Cooperation has been held in the “Young Diplomats’ Club” of the Russian School of Economics of UNEC.
The moderator of the event, Deputy Director of the Russian School of Economics Anar Eyyubov spoke about the cooperation ties of Azerbaijan and the UN. It was said that the Republic of Azerbaijan appealed to become a member of the United Nations Organization to the General Assembly of the UN and the world states after the restoration the state independence on October 29 1991. A resolution about the Azerbaijan’s membership to the organization was adopted during the 46thsession of the General Assembly of the UN held on March 2 1992. The 181st member’s – Azerbaijan’s flag was erected in front of the UN Headquarters in New York.
Students made presentations on the performances of the UN in different areas. It was noted that 18 agencies of the UN are being performing in Azerbaijan and they assist people with low welfare.
An employee of the Russian School of Economics Vusal Abasov made a report on the bodies under the UN. At the same time, he highlighted that the Youth Model of the UN has been successfully performing at UNEC.
At the end of the event, Director of the Russian School of Economics, Associate Professor Mansur Barkhudarov invited the members of the “Young Diplomats Club” to be active and initiative within the events.