UNEC-in gənc əməkdaşı ABŞ-ın Miçiqan Universitetində “Weiser Alimi” adını qazanıb
UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri, Xanım Tədqiqatçılar Şurasının rəhbəri, gənc siyasi alim Nərgiz Hacıyeva ABŞ-ın Miçiqan Universitetinin “Weiser” post-doktoral (WPD) təqaüd proqramını uğurla başa vuraraq, “Weiser Alimi” adına layiq görülüb.
Miçiqan Universitetində tədqiqat üçün ilk azərbaycanlı alim olaraq, seçilmiş Nərgiz Hacıyeva 3 ay davam edən proqram çərçivəsində Qarabağ nümunəsində post-konflikt ərazilərdə elm və təhsilin rolunu araşdıran elmi layihə üzərində çalışıb. O, bu layihəni Miçiqan Universitetinin tanınmış professoru Con Brançla birgə həyata keçirib.
Bununla yanaşı, Nərgiz Hacıyeva Miçiqan Universitetinin Qadın və Gender Araşdırmaları İnstitutunun tədqiqatçısı kimi seçilərək, bu sahədə üzrə də önəmli uğur əldə edib. Gənc alim Qarabağa dair tədqiqatının nəticələri əsasında hazırlanan monoqrafiya üzərində redaksiya işlərini də uğurla başa çatdırıb.
Proqram dövründə Nərgiz Hacıyeva Miçiqan Universitetinin Siyasi Elmlər Məktəbində “Enerji Siyasəti” mövzusunda dərs deyərək, həm tədris, həm də tədqiqat fəaliyyətində yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirib. O, bu uğurla UNEC-in qlobal elm və təhsil məkanında daha da tanınmasına töhfə verib.
ABŞ-da tədqiqat  apardığı dövründə Nərgiz Hacıyevanın növbəti səmərəli fəaliyyəti  rəhbəri olduğu UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası ilə bağlı olub. Belə ki, onun birbaşa təşəbbüsü ilə UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası və Miçiqan Universiteti arasında birgə təşkilatçılığı ilə beynəlxalq forum keçirilib.
Forumda 25 fərqli ölkəni təmsil edən 40-dan çox qadın professorun iştirakı ilə elm, təhsil və sosial-iqtisadi inkişaf sahələrində qadın tədqiqatçıların rolu, onların qarşılaşdığı çətinliklər və yeni imkanlar mövzularında geniş müzakirələr aparılıb. Forum, beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi və qadın alimlərin elmi nailiyyətlərinin təşviq edilməsi baxımından əhəmiyyətli platforma rolunu oynayıb.

Молодой сотрудник UNEC получила звание ученого «Weiser» в Мичиганском университете, США
Заведующая отделом Организации научной деятельности UNEC, руководитель Совета женщин-исследователей, молодой политический ученый Наргиз Гаджиева успешно завершив стипендиальную программу Мичиганского университета США «Weiser» post-doktoral (WPD), признана ученого звания «Weiser».
Наргиз Гаджиева, выбранная в качестве первого азербайджанского ученого для исследований в Мичиганском университете, в рамках трехмесячной программы работала над научным проектом, исследующим роль науки и образования в постконфликтных регионах на примере Карабаха. Этот проект она реализовала вместе с Джоном Бранчом, известным профессором Мичиганского университета.
Наряду с этим, Наргиз Гаджиева избранная в качестве научного сотрудника Института женских и гендерных исследований Мичиганского университета, добилась значительных успехов в этой области. Молодой учёный успешно завершила редакционную работу над монографией, подготовленной по результатам исследований по Карабаху.
В ходе программы Наргиз Гаджиева преподавала по теме «Энергетическая политика» в Школе политических наук Мичиганского университета и продемонстрировала высокий профессионализм как в преподавательской, так и в исследовательской деятельности. Этим успехом она внесла вклад в дальнейшее признание UNEC в глобальном пространстве науки и образования.
Очередная плодотворная деятельность Наргиз Гаджиевой во время проведения исследования в США была связана с Советом женщин-исследователей, руководителем которого она является. Так, по ее непосредственной инициативе был проведен международный форум в рамках совместной организации Совета женщин-исследователей UNEC и Мичиганского университета.
На форуме с участием более 40 женщин-профессоров, представляющих 25 разных стран, обсуждалась роль женщин-исследователей в области науки, образования и социально-экономического развития, проблемы, с которыми они сталкиваются, и новые возможности. Форум сыграл роль важной платформы с точки зрения расширения международного сотрудничества и продвижения научных достижений женщин-ученых.