UNEC-in gənc əməkdaşı ABŞ-ın Miçiqan Universitetində “Weiser Alimi” adını qazanıb
UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri, Xanım Tədqiqatçılar Şurasının rəhbəri, gənc siyasi alim Nərgiz Hacıyeva ABŞ-ın Miçiqan Universitetinin “Weiser” post-doktoral (WPD) təqaüd proqramını uğurla başa vuraraq, “Weiser Alimi” adına layiq görülüb.
Miçiqan Universitetində tədqiqat üçün ilk azərbaycanlı alim olaraq, seçilmiş Nərgiz Hacıyeva 3 ay davam edən proqram çərçivəsində Qarabağ nümunəsində post-konflikt ərazilərdə elm və təhsilin rolunu araşdıran elmi layihə üzərində çalışıb. O, bu layihəni Miçiqan Universitetinin tanınmış professoru Con Brançla birgə həyata keçirib.
Bununla yanaşı, Nərgiz Hacıyeva Miçiqan Universitetinin Qadın və Gender Araşdırmaları İnstitutunun tədqiqatçısı kimi seçilərək, bu sahədə üzrə də önəmli uğur əldə edib. Gənc alim Qarabağa dair tədqiqatının nəticələri əsasında hazırlanan monoqrafiya üzərində redaksiya işlərini də uğurla başa çatdırıb.
Proqram dövründə Nərgiz Hacıyeva Miçiqan Universitetinin Siyasi Elmlər Məktəbində “Enerji Siyasəti” mövzusunda dərs deyərək, həm tədris, həm də tədqiqat fəaliyyətində yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirib. O, bu uğurla UNEC-in qlobal elm və təhsil məkanında daha da tanınmasına töhfə verib.
ABŞ-da tədqiqat  apardığı dövründə Nərgiz Hacıyevanın növbəti səmərəli fəaliyyəti  rəhbəri olduğu UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası ilə bağlı olub. Belə ki, onun birbaşa təşəbbüsü ilə UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurası və Miçiqan Universiteti arasında birgə təşkilatçılığı ilə beynəlxalq forum keçirilib.
Forumda 25 fərqli ölkəni təmsil edən 40-dan çox qadın professorun iştirakı ilə elm, təhsil və sosial-iqtisadi inkişaf sahələrində qadın tədqiqatçıların rolu, onların qarşılaşdığı çətinliklər və yeni imkanlar mövzularında geniş müzakirələr aparılıb. Forum, beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi və qadın alimlərin elmi nailiyyətlərinin təşviq edilməsi baxımından əhəmiyyətli platforma rolunu oynayıb.

A young staff member of UNEC has been honored with the title of “Weiser Scholar” by the University of Michigan, USA
The Head of the Department for the Organization of Scientific Activities at UNEC, Chairwoman of the Council of Women Researchers, and prominent young political scientist, Dr. Nargiz Hajiyeva, has successfully completed the prestigious “Weiser” Postdoctoral Fellowship Program (WPD) at the University of Michigan, thereby earning the esteemed title of “Weiser Scholar.”
Dr. Nargiz Hajiyeva holds the distinction of being the first Azerbaijani researcher to be selected for this program at the University of Michigan. During the three-month program, she conducted a scientific project focusing on the role of science and education in post-conflict areas, using the case of Karabakh as a primary example. This research was implemented in collaboration with the distinguished Professor John Branch from the University of Michigan.
In addition to her achievements in this capacity, Dr. Hajiyeva was appointed as a researcher at the University of Michigan’s Institute for Women and Gender Studies, where she attained significant success in advancing scholarship in this domain. She also finalized the editorial work on a monograph derived from the findings of her research on Karabakh.
Throughout her fellowship, Dr. Hajiyeva exhibited outstanding professionalism by delivering lectures on “Energy Policy” at the University of Michigan’s School of Political Science, excelling in both teaching and research activities. This accomplishment has significantly contributed to elevating UNEC’s standing in the global academic and educational landscape.
During her tenure in the United States, Dr. Hajiyeva further enhanced her scholarly contributions by strengthening the activities of the UNEC Council of Women Researchers, which she chairs. At her initiative, an international forum was co-organized by the UNEC Council of Women Researchers and the University of Michigan.
The forum convened over 40 distinguished female professors from 25 countries, facilitating extensive discussions on the role of women researchers in science, education, and socio-economic development, as well as the challenges they encounter and emerging opportunities in the field. This forum served as a pivotal platform for fostering international collaborations and promoting the scientific contributions of women researchers.