UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasında yeniliklərin müzakirəsi
Görüşdə rektor, professor Ədalət Muradov IV modulda tədrisin və imtahanların təşkili ilə bağlı Elmi Şuranın son qərarı barədə məlumat verib. Bildirib ki, IV modul imtahanlarında peşə kompetensiyaları tələb edən fənlərin imtahan suallar məxfi saxlanılacaq, digər fənlər üzrə imtahanlar əvvəlki qaydada təşkil ediləcək. İmtahan sualları sillabusda qeyd olunan mövzular üzrə tərtib olunacaq. İmtahanda sillabusdan kənar sual olarsa, bu zaman apellyasiya qərarı tələbənin xeyrinə həll ediləcək. Qeyd olunub ki, hər bir fənnin sillabusu, müəllimlərin mühazirələri, mühazirələr əsasında Power Pointdə hazırlanan təqdimatlar, keçirilən mühazirələrin videodərsləri, eləcə də 800-dən çox asinxron videodərs və digər tədris materialları şəxsi kabinetlərinə yerləşdirilib və tələbələr üçün əlçatandır. Elektron kitabxananın işi təşkil edilib. Universitetdə tətbiq olunan yeniliklərlə bağlı tələbələr mütəmadi olaraq məlumatlandırılır.
Rektor III modulda tələbələr arasında Google forum üzərindən anonim sorğunun keçirildiyini diqqətə çatdıraraq, nəticələrini açıqlayıb. Bildirib ki, sorğuda 6270 tələbə iştirak edib. Sorğunun nəticəsinə görə, UNEC-də tətbiq edilən onlayn tədrisi 65,7 faiz tələbə 7 və daha yüksək balla qiymətləndirib. Onlayn tədris zamanı 72,8 faiz tələbənin müəllimlərin şəxsi kabinetindəki mühazirə materiallarından, 12 faizinin  elektron kitabxana resurslarından istifadə etdiyi açıqlanıb.
Sonra Tədrisin keyfiyyətinə nəzarət şöbəsinin müdiri, dosent Sevda Sərdarova müəllimin şəxsi elektron kabinetində yerləşdirilən mühazirələri, təqdimatları, sillabusları, videodərsləri və test suallarını nümayiş etdirib.
Millət vəkili Hikmət Məmmədov tətbiq olunan yenilikləri UNEC-də keyfiyyətin artırılması istiqamətində yeni mərhələ adlandırıb. Aparılan islahatların ictimai müzakirələrə açıq olduğunu yüksək qiymətləndirən millət vəkili, bu müzakirələrin keyfiyyətin artırılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz ölkədə texnologiyaların tətbiqi zamanı yaranan problemlərdən danışıb. Eləcə də distant təhsil sahəsində hüququ bazasının olmamasının bu sahənin inkişafında ciddi problemlər yaratdığını qeyd edib.
Millət vəkili, UNEC İctimai Nəzarət Şurasının sədri Etibar Əliyev UNEC-də tətbiq olunan yeniliyi yüksək qiymətləndirib. Tələbələr arasında tədrisin təşkili ilə bağlı sorğuların keçirilməsinin, modul sisteminin tətbiqinin və ixtisas suallarının məxfi saxlanılmasının tələbələrin öz ixtisaslarını daha dərindən mənimcəməsinə xidmət etdiyini deyib.
Professor Hikmət Əlizadə imtahanlarla bağlı UNEC-in yanaşmasını müsbət addım kimi qiymətləndirib, imtahanlarla bağlı tətbiq olunan yeniliyin tələbənin yüksək ixtisaslı mütəxəssis kimi yetişməsinə müsbət zəmin yaratdığını deyib.

Обсуждение новшеств на Совете общественного контроля UNEC
На встрече ректор, профессор Адалат Мурадов дал информацию о последнем решении Ученого совета в связи с обучением и организацией экзаменов в  IV модуле. Он отметил, что в IV модуле экзаменационные вопросы по дисциплинам, требующим профессиональной компетенции, останутся засекреченными, по другим дисциплинам экзамены будут организованы в обычной форме. Экзаменационные вопросы будут составлены по темам, указанным в силлабусе. Если на экзамене попадется вопрос вне силлабуса, то решение апелляции будет принято в пользу студента.  Было отмечено, что по каждой дисциплине силлабус, лекции преподавателей, презентации, подготовленные в формате Power Point на основе лекций, видеоуроки проведенных лекций, а также свыше 800 асинхронных видеоуроков и другие учебные материалы размещены в личном кабинете и доступны для студентов. Организована деятельность электронной библиотеки. Студенты регулярно информируются о  новшествах, применяемых в университете.
Доведя до внимания, что в III модуле через Google  форум среди студентов был проведен анонимный опрос, ректор обнародовал результаты. Он отметил, что в опросе приняло участие 6270 студентов. По результатам опроса, онлайн обучение, применяемое в UNEC, 65,7 процентами студентов было оценено в 7 и выше баллов. Было отмечено, что во время онлайн обучения 72,8 процентов студентов пользовались лекционными материалами из личного кабинета преподавателей, 12 процентов ресурсами электронной библиотеки.
Затем руководитель отдела контроля качества обучения, доцент Севда Сардарова продемонстрировала лекции, презентации, силлабусы, видоеуроки, вопросы тестов, размещенные в личном кабинете преподавателя.
Депутат Хикмет Мамедов назвал новшества, применяемые в UNEC, новым этапам в направлении повышения  качества обучения. Высоко оценив проведенные реформы, открытые общественному обсуждению, депутат отметил, что эти обсуждения служат повышению качества обучения.
Президент Интернет-форума Азербайджана Осман Гюндюз рассказал о проблемах, возникших в стране во время применения технологий. Также он отметил, что отсутствие правовой базы в сфере дистанционного обучения создает серьезные проблемы в развитий этой сферы.
Депутат, председатель Совета общественного контроля UNEC Этибар Алиев высоко оценил новшества, применяемые в  UNEC. Он отметил, что проведение среди студентов опроса в связи с организацией обучения, применение модульной системы и засекречивание вопросов по специальности служат глубокому усвоению студентами своей специальности.
Профессор Хикмет Ализаде подход UNEC к проведению экзаменов оценил как положительный шаг, он отметил, что новшество, применяемое в связи с экзаменами, создаст положительную основу для подготовки студента как высококвалифицированного специалиста.