UNEC-in inklüziv təhsil mühiti barədə beynəlxalq konfransda məlumat verilib
Azərbaycan Respublikası Əlil Təşkilatları İttifaqı (ƏTİ) Finlandiya Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyə dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının təşkilatı dəstəyi ilə 3 dekabr Əlilliyi olan şəxslərin beynəlxaləq günü münasibəti ilə “Hamı üçün layiqli iş – heç kim kənarda qalmasın” mövzusunda konfrans təşkil edilib.
Konfransı giriş sözü ilə Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli açaraq 3 dekabr Əlilliyi olan şəxslərin beynəlxalq günü və layihə haqqında məlumat verib.
Sonra BMT-nin Azərbaycandakı əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva BMT-nin Azərbaycanda olan nümayəndəliklərinin əlillik sahəsində həyata keçirdikləri layihələr və hədəflər mövzusunda çıxış edib.
Finlandiyanın Cənubi Qafqaz üzrə səfiri Kirsti Narinen isə konfrans iştirakçılarına videomüraciətlə çıxış edərək görülmüş işlərə münasibət bildirərək, Finlandiya hökümətinin Azərbaycanda dəstəklədiyi layihələr barədə məlumat verib.
Tədbirdə əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğunun təmin olunması, özünəməşğulluq proqramları çərçivəsində görülən işlərdən danışılıb, bu sahədə müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarla, eləcə də özəl şirkətlərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova müzakirələrdə iştirak edərək və UNEC-də inklüziv təhsilin təşkilindən məlumat verib.

The inclusive educational environment of UNEC was reported at the international conference
The Union of Disability Organizations of the Republic of Azerbaijan (PIU) with the financial support of the Ministry of Foreign Affairs of Finland, the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan, the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan and the support of the organization of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan organized a conference on the theme “Decent work for all – no one should be left out” on the occasion of the International Day of Persons with Disabilities on December 3.
Davud Rahimli, president of the Union of Disabled Persons’ Organizations, opened the conference with an opening speech and informed about the December 3 International Day of Persons with Disabilities and the project.
Then Vladanka Andreyeva, the coordinator of the UN in Azerbaijan, spoke about the projects and goals of the UN delegations in Azerbaijan in the field of disability.
Finland’s ambassador to the South Caucasus, Kirsti Narinen, gave a video address to the participants of the conference, expressed his opinion on the work done, and informed about the projects supported by the Finnish government in Azerbaijan.
At the event, the work done within the framework of self-employment programs and ensuring the employment of persons with disabilities was discussed, and the importance of expanding cooperation with various international organizations and private companies in this field was emphasized.
Sevinj Mahsimova, coordinator of UNEC Inclusive Education Center, participated in the discussions and informed about the organization of inclusive education in UNEC.