UNEC-in nümayəndə heyəti Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetində mübadilədə olublar
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) nümayəndə heyəti Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetində olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Qərbi Makedoniya Universitetinin rektoru professor Theodoros Theodoulids və MOGMAT proqramının direktoru professor  Evangelos Siskos ilə görüşüb. Görüş zamanı prof. Theodoros Theodoulids universitetdə həyata keçirilən yeniliklər barədə məlumat verib. Bildirib ki, universitet Yunanıstanın iqtisadi inkişafının, o cümlədən “yaşıl iqtisadiyyat” və innovasiyanın inkişafına dəstək göstrərək, bu istiqamətdə uğurlu beynəlxalq layihələrlə çıxış edir. Rektor UNEC ilə Qərbi Makeqoniya Universiteti arasında həyata keçirilən “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” (MOGMAT)  üzrə birgə magistr proqramının əhəmiyyətindən də söz açıb. Bu istiqamətdə işlərin uğurla davam etdirildiyini, 2016-ci ildən start verilən proqtamdan indiyədək 38 nəfərin diplom aldığını magistrin birgə proqramın məzunu olduğunu, bu il isə 135 nəfərin isə məzun olacağının gözlənildiyini deyib. O, proqram çərçivəsində hər iki universitet arasında akademik mübadilə və birgə elmi tədqiqatların da uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Proqramın məzunlarının Yunanıstanda, Azərbaycanda, Avropa İttifaqına üzv olan digər ölkələrdə işgüzar idarəçilik, iqtisadiyyat, nəqliyyat və logistika, neft-qaz texnologiyası ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını qazanmaq imkanı əldə etdiklərini xüsusi vurğulayıb.
UNEC-in İqtisadiyyat və biznesin idarəedilməsi kafedrasının müdiri Sevər Məmmədova, UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru Söhrab İsayev, Tələbə işləri üzrə mərkəzin direktoru Xalidə Yusifova, Rus iqtisad məktəbinin direktoru Mənsur Bərxudarov, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elnarə Məmmədova, rektorun köməkçisi Şamil Əliyevin iştirakı ilə keçirilən görüşdə hər iki universitet arasında  əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bakalavr səviyyəsində “Beynəlxalq ticarət və logistika”, “Dizayn” ixtisasları üzrə mübadilə və ikili diplom proqramlarının reallaşdırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb və bu istiqamətdə əməkdaşlığın hər iki universitet üçün uğurlu olacağı qeyd edilib.
Erasmus+ proqramı çərçivəsində UNEC-in struktur rəhbərləri Qərbi Makedoniya Universitetinin müvafiq departamentlərinin iş fəaliyyəti ilə də tanış olublar, UNEC-də tətbiq edilən yenilikəri həmkarları ilə bölüşüblər.
Xatırladaq ki, UNEC Yunanıstanda birgə magistr proqramı reallaşdıran ilk xarici universitetdir. UNEC ilə Qərbi Makedoniya Universiteti arasındakı “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” (MOGMAT) üzrə magistr proqramı 12 fənn və buraxılış işindən ibarət olmaqla, 120 kredit təşkil edir ki, bunlardan 30 krediti UNEC-in professor-müəllim heyəti tərəfindən Yunanıstanda tədris edilir. Proqram çərçivəsində magistr hazırlığı ilə yanaşı, hər iki universitet arasında akademik mübadilə və birgə elmi tədqiqatlar aparılır. 2019-cu ildə imzalanan yeni əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, birgə magistr proqramının müddəti 2024-cü tədris ilinədək 5  il müddətinə uzadılıb.

Делегация UNEC побывала в Университете Западной Македонии Греции по программе обмена
Делегация Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в рамках программы обмена Erasmus+ побывала в Университете Западной Македонии Греции.
В рамках визита делегация встретилась с ректором Университета Западной Македонии с профессором Теодором Теодоулидсом и директором программы MOGMAT с профессором Евангелосом Сискосом. При встрече проф. Теодор Теодоулидс дал информацию о новшествах, осуществляемых в университете. Он отметил, что университет, оказывая поддержку развитию экономики Греции, в том числе «зеленой экономики» и инноваций, выступает с успешными проектами в этом направлении. Ректор также затронул вопрос о значении совместной магистерской программы по «Маркетингу и транспортировке нефти и газа» (MOGMAT), осуществляемой между UNEC и Университетом Западной Македонии. Он рассказал о работах, успешно осуществляемых в этом направлении, отметил, что на сегодняшний день 135 магистров стали выпускниками совместной программы, а в этом году около 40 магистров станут выпускниками. Он довел до внимания, что в рамках программы между обоими университетами успешно продолжается академический обмен и совместные научные исследования. Он особо подчеркнул, что выпускники программы имеют возможность получить ученое звание доктора философии по специальностям делового управления, экономики, транспорта и логистики, технологии нефти и газа в Греции, Азербайджане и других странах членах Европейского Союза.
На встрече с участием заведующей кафедрой «Экономика и управление бизнесом» UNEC Север Мамедовой, директора Экзаменационного центра UNEC Сохраба Исаева, директора Центра по работе со студентами Халиды Юсифовой, директора Русской экономической школы Мансура Бархударова, заведующей Отделом по связи с общественностью Эльнарой Мамедовой, помощника ректора Шамиля Алиева состоялся обмен мнениями по вопросам расширения сотрудничества между обоими университетами, реализации программ обмена и двойного диплома на уровне бакалавра по специальностям «Международная торговля и логистика», «Дизайн», было отмечено о значении сотрудничества в этом направлении для обоих университетов.
В рамках программы Erasmus+ руководители структурных подразделений UNEC ознакомились с трудовой деятельностью соответствующих департаментов Университета Западной Македонии, поделились новшествами, применяемыми в UNEC, со своими коллегами.
Отметим, что UNEC первый иностранный университет, реализующий совместную магистерскую программу в Греции. Магистерская программа между UNEC и Университетом Западной Македонии «Менеджмент и транспортировка нефти и газа» (MOGMAT), состоящая из 12 учебных программ и выпускной работы, составляет 120 кредитов, из которых 30 кредитов преподаются профессорско-преподавательским составом UNEC в Греции. В рамках программы наряду с магистерской подготовкой между обоими университетами проводится академический обмен и совместное научное исследование. Согласно новому договору о сотрудничестве, подписанному в 2019 году, срок совместной магистерской программы продлен на 5 лет до 2024 года.