UNEC-in nümayəndə heyəti Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetində mübadilədə olublar
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) nümayəndə heyəti Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetində olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Qərbi Makedoniya Universitetinin rektoru professor Theodoros Theodoulids və MOGMAT proqramının direktoru professor  Evangelos Siskos ilə görüşüb. Görüş zamanı prof. Theodoros Theodoulids universitetdə həyata keçirilən yeniliklər barədə məlumat verib. Bildirib ki, universitet Yunanıstanın iqtisadi inkişafının, o cümlədən “yaşıl iqtisadiyyat” və innovasiyanın inkişafına dəstək göstrərək, bu istiqamətdə uğurlu beynəlxalq layihələrlə çıxış edir. Rektor UNEC ilə Qərbi Makeqoniya Universiteti arasında həyata keçirilən “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” (MOGMAT)  üzrə birgə magistr proqramının əhəmiyyətindən də söz açıb. Bu istiqamətdə işlərin uğurla davam etdirildiyini, 2016-ci ildən start verilən proqtamdan indiyədək 38 nəfərin diplom aldığını magistrin birgə proqramın məzunu olduğunu, bu il isə 135 nəfərin isə məzun olacağının gözlənildiyini deyib. O, proqram çərçivəsində hər iki universitet arasında akademik mübadilə və birgə elmi tədqiqatların da uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Proqramın məzunlarının Yunanıstanda, Azərbaycanda, Avropa İttifaqına üzv olan digər ölkələrdə işgüzar idarəçilik, iqtisadiyyat, nəqliyyat və logistika, neft-qaz texnologiyası ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını qazanmaq imkanı əldə etdiklərini xüsusi vurğulayıb.
UNEC-in İqtisadiyyat və biznesin idarəedilməsi kafedrasının müdiri Sevər Məmmədova, UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru Söhrab İsayev, Tələbə işləri üzrə mərkəzin direktoru Xalidə Yusifova, Rus iqtisad məktəbinin direktoru Mənsur Bərxudarov, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Elnarə Məmmədova, rektorun köməkçisi Şamil Əliyevin iştirakı ilə keçirilən görüşdə hər iki universitet arasında  əməkdaşlığın genişləndirilməsi, bakalavr səviyyəsində “Beynəlxalq ticarət və logistika”, “Dizayn” ixtisasları üzrə mübadilə və ikili diplom proqramlarının reallaşdırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb və bu istiqamətdə əməkdaşlığın hər iki universitet üçün uğurlu olacağı qeyd edilib.
Erasmus+ proqramı çərçivəsində UNEC-in struktur rəhbərləri Qərbi Makedoniya Universitetinin müvafiq departamentlərinin iş fəaliyyəti ilə də tanış olublar, UNEC-də tətbiq edilən yenilikəri həmkarları ilə bölüşüblər.
Xatırladaq ki, UNEC Yunanıstanda birgə magistr proqramı reallaşdıran ilk xarici universitetdir. UNEC ilə Qərbi Makedoniya Universiteti arasındakı “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” (MOGMAT) üzrə magistr proqramı 12 fənn və buraxılış işindən ibarət olmaqla, 120 kredit təşkil edir ki, bunlardan 30 krediti UNEC-in professor-müəllim heyəti tərəfindən Yunanıstanda tədris edilir. Proqram çərçivəsində magistr hazırlığı ilə yanaşı, hər iki universitet arasında akademik mübadilə və birgə elmi tədqiqatlar aparılır. 2019-cu ildə imzalanan yeni əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, birgə magistr proqramının müddəti 2024-cü tədris ilinədək 5  il müddətinə uzadılıb.

The delegation from UNEC visits University of Western Macedonia in Greece within exchange program
A delegation of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has visited University of Western Macedonia in Greece as a part of the Erasmus + exchange program.
During the visit, the delegation met with the rector of the University of Western Macedonia, Professor Theodoros Theodoulids, and the director of the MOGMAT program, Professor Evangelos Siskos.  During the meeting, prof. Theodoros Theodoulids informed about the innovations implemented at the university. He said that the university supports successful economic projects in this direction, supporting the development of Greek economic development, including the “green economy” and innovation. The rector also spoke about the importance of the joint master’s program on “Oil and Gas Management and Transportation” (MOGMAT) implemented between UNEC and University of Western Macedonia. He said that the work in this direction is being successfully continued, 38 people have graduated from the joint program and got masters diplomas since the program started in 2016, and 135 people are expected to graduate this year. He noted that academic exchange and joint research between the two universities were successfully continued within the program. He stressed that the graduates of the program have the opportunity to get PhD in business administration, economics, transport and logistics, oil and gas technology in Greece, Azerbaijan and other EU member states.
At the meeting attended by the head of the department of Economy and Business Administration of UNEC Sevar Mammadova, director of UNEC Examination Centre Sahib İsayev, director of the Center for Student Affairs Khalida Yusifova, the head of  the Russian School of Economics Mansur Barkhudarov, the head of the Public Relations department Elnara Mammadova, the assistant of the rector Shamil Aliyev, the two sides exchanged views on expanding cooperation between two universities, the implementation of exchange and dual diploma programs on bachelor’s degrees in “International Trade and Logistics”, “Design” and noted that cooperation in this area would be successful for both universities.
Within the framework of the Erasmus + program, the heads of the structural units of UNEC got acquainted with the work of the relevant departments of the University of Western Macedonia and shared with their colleagues the innovations implemented at UNEC.
It should be noted that UNEC is the first foreign university   to implement a joint master’s program in Greece. The master’s program in Oil and Gas Management and Transportation (MOGMAT) between UNEC and University of Western Macedonia consists of 120 credits, including 12 disciplines   and graduation theses, 30 of which are taught by the academic staff of UNEC  in Greece. Within the program, in addition to master’s preparation, the program provides academic exchange and joint research between the two universities. According to the new cooperation agreement signed in 2019, the term of the joint master’s program has been extended for 5 years until the 2024 academic year.