UNEC-in qalib olduğu Erasmus+ proqramı üzrə “REFRESH” layihəsinin təqdimatı olub
UNEC-də Avropa komissiyasının Erasmus+ proqramının KA2 (Ali təhsildə bacarıqların artırılması) fəaliyyət növü üzrə qalib olduğu “REFRESH” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
“Azərbaycan universitetlərində yaşıl və davamlı qlobal iqtisadi təkmilləşdirmə: bərpa olunan enerji mənbələrinin və iqlim dəyişikliyinin mitiqasiyası (REFRESH)” mövzusunda qalib olan layihənin təqdimatında Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev, SDU, MDU, LDU və Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektorları, Erasmus+ Azərbaycan Milli Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov və digər qonaqlar iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, layihə barədə məlumat verib. Bildirib ki, ümumi dəyəri 703 min avro olan “REFRESH” layihəsinin məqsədi bərpa olunan enerji mənbələri üzrə universitetlərdə milli kadr hazırlığı ilə yanaşı, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” strateji sənədindən irəli gələn vəzifələrin icrasına mühüm töhfələr qazandırmaqdır. Layihə 3 il müddəti əhatə edir və konsorsiumu 6 yerli, 4 Avropa universiteti (İspaniyanın Barselona Universiteti, İtalyanın Bolonya Universiteti, İsveçin Royal Texnologiya Universiteti, Danimarka Texniki Universiteti) və qeyri-hökumət təşkilatı olmaqla, 15 tərəfdaşdan ibarətdir. Rektor layihənin Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına mühüm töhfələr qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko yaşıl iqtisadiyyat və bərpa olunan enerji mənbələrinin dünyada prioritet istiqamətlərdən olduğunu diqqətə çatdıraraq, UNEC-in koordinatoru olduğu layihəni bu baxımdan yüksək qiymətləndirib. Həmçinin universitetlərin bu cür layihələrdə iştirakının əhəmiyyətli olduğunu, ölkə üçün yeni kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. Erasmus+ proqramının büdcəsinin 30 milyard avro olduğunu qeyd edən səfir, ölkə universitetlərini layihələrdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev bərpa olunan enerji və yaşıl iqtisadiyyatın “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ində yer aldığını və yaşıl enerji istehsalının genişləndirilməsinin ölkəmiz üçün mühüm məsələlərdən olduğunu bildirib. UNEC-in bərpa olunan enerji və yaşıl iqtisadiyyatla bağlı önəmli layihələr həyata keçirdiyini yüksək qiymətləndirən C.Abdullayev, bu istiqamətdə universitetə Agentlik tərəfindən zəruri dəstəyin göstəriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Erasmus+ Azərbaycan Milli Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov isə layihənin əhəmiyyətindən danışıb, eləcə də Erasmus+ proqramı çərçivəsində universitetlərlə əməkdaşlıq barədə məlumat verib. Erasmus+ layihəsinə region üzrə müraciət edən ölkələr arasında ən yüksək faizin Azərbaycan universitetləri olduğunu bildirərək, bunu sevindirici hal adlandırıb.
Sonra layihənin tərəfdaşı olan yerli ali təhsil müəssisələrinin rektorları çıxış edərək, layihənin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı, bərpa olunan enerji sahəsində milli kadr hazırlığı, tədqiqatların aparılması, region universitetlərin inkişafı istiqamətindəki mühüm rolundan danışıblar.
Tədbir yerli və Avropa İttifaqının tərəfdaş universitetlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən müzakirələrlə davam edib.

The “REFRESH” project on the Erasmus+ program won by UNEC is presented
The presentation of the “REFRESH” project has been held at UNEC, which was the winner of the Erasmus+ program of the European Commission in the activity type KA2 (Improving skills in higher education).
The presentation of the winning project on “Green and sustainable global economic improvement in Azerbaijani universities: renewable energy sources and climate change mitigation (REFRESH)” was attended by the Ambassador of the European Union to Azerbaijan Peter Mikhalko, director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy Javid Abdullayev, rectors of SSU, MSU, LSU, and the Azerbaijan University of Technology, director of Erasmus+ Azerbaijan National Office Parviz Bagirov and other guests.
Rector of UNEC Professor Adalat Muradov welcomed the guests and informed them about the project. He said that the purpose of the “REFRESH” project with a total cost of 703 thousand euros is to make significant contributions to the implementation of the tasks arising from the strategic document “Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development” in addition to national personnel training in universities on renewable energy sources. The project covers a period of 3 years. The consortium consists of 15 partners, including 6 local, 4 European universities (University of Barcelona in Spain, University of Bologna in Italy, Royal University of Technology in Sweden, Technical University of Denmark), and governmental and non-governmental organizations. The Rector expressed his confidence that the project would bring significant contributions to the sustainable development of Azerbaijan.
Peter Mikhalko, the ambassador of the European Union to Azerbaijan, pointed out that green economy and renewable energy sources are among the priority directions in the world, and highly appreciated the project coordinated by UNEC in this regard. He also emphasized that the participation of universities in such projects is important and will play an important role in training new personnel for the country. Noting that the budget of the Erasmus+ program is 30 billion euros, the ambassador called on the country’s universities to actively participate in the projects.
Javid Abdullayev, director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy, said that renewable energy and green economy are included in “Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic Development” and expanding green energy production is one of the important issues for our country. Appreciating UNEC’s implementation of important projects related to renewable energy and the green economy, J.Abdullayev pointed out that the Agency will provide the necessary support to the university in this direction.
​​​​​​​Parviz Bagirov, director of the Erasmus+ Azerbaijan National Office, spoke about the importance of the project, as well as information about cooperation with universities within the Erasmus+ program. Stating that Azerbaijani universities have the highest percentage among the countries that applied to the Erasmus+ project in the region, he called it a gratifying situation.
Then the rectors of local higher education institutions, which are partners of the project, spoke about the important role of the project in the direction of socio-economic development of the country, training of national personnel in the field of renewable energy, conducting research, and development of regional universities.
The event continued with discussions with the participation of representatives of local and European Union partner universities.