UNEC-in qalib olduğu Erasmus+ proqramı üzrə “REFRESH” layihəsinin təqdimatı olub
UNEC-də Avropa komissiyasının Erasmus+ proqramının KA2 (Ali təhsildə bacarıqların artırılması) fəaliyyət növü üzrə qalib olduğu “REFRESH” layihəsinin təqdimatı keçirilib.
“Azərbaycan universitetlərində yaşıl və davamlı qlobal iqtisadi təkmilləşdirmə: bərpa olunan enerji mənbələrinin və iqlim dəyişikliyinin mitiqasiyası (REFRESH)” mövzusunda qalib olan layihənin təqdimatında Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko, Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev, SDU, MDU, LDU və Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektorları, Erasmus+ Azərbaycan Milli Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov və digər qonaqlar iştirak ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov qonaqları salamlayaraq, layihə barədə məlumat verib. Bildirib ki, ümumi dəyəri 703 min avro olan “REFRESH” layihəsinin məqsədi bərpa olunan enerji mənbələri üzrə universitetlərdə milli kadr hazırlığı ilə yanaşı, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” strateji sənədindən irəli gələn vəzifələrin icrasına mühüm töhfələr qazandırmaqdır. Layihə 3 il müddəti əhatə edir və konsorsiumu 6 yerli, 4 Avropa universiteti (İspaniyanın Barselona Universiteti, İtalyanın Bolonya Universiteti, İsveçin Royal Texnologiya Universiteti, Danimarka Texniki Universiteti) və qeyri-hökumət təşkilatı olmaqla, 15 tərəfdaşdan ibarətdir. Rektor layihənin Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına mühüm töhfələr qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko yaşıl iqtisadiyyat və bərpa olunan enerji mənbələrinin dünyada prioritet istiqamətlərdən olduğunu diqqətə çatdıraraq, UNEC-in koordinatoru olduğu layihəni bu baxımdan yüksək qiymətləndirib. Həmçinin universitetlərin bu cür layihələrdə iştirakının əhəmiyyətli olduğunu, ölkə üçün yeni kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynayacağını vurğulayıb. Erasmus+ proqramının büdcəsinin 30 milyard avro olduğunu qeyd edən səfir, ölkə universitetlərini layihələrdə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev bərpa olunan enerji və yaşıl iqtisadiyyatın “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ində yer aldığını və yaşıl enerji istehsalının genişləndirilməsinin ölkəmiz üçün mühüm məsələlərdən olduğunu bildirib. UNEC-in bərpa olunan enerji və yaşıl iqtisadiyyatla bağlı önəmli layihələr həyata keçirdiyini yüksək qiymətləndirən C.Abdullayev, bu istiqamətdə universitetə Agentlik tərəfindən zəruri dəstəyin göstəriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Erasmus+ Azərbaycan Milli Ofisinin direktoru Pərviz Bağırov isə layihənin əhəmiyyətindən danışıb, eləcə də Erasmus+ proqramı çərçivəsində universitetlərlə əməkdaşlıq barədə məlumat verib. Erasmus+ layihəsinə region üzrə müraciət edən ölkələr arasında ən yüksək faizin Azərbaycan universitetləri olduğunu bildirərək, bunu sevindirici hal adlandırıb.
Sonra layihənin tərəfdaşı olan yerli ali təhsil müəssisələrinin rektorları çıxış edərək, layihənin ölkənin sosial-iqtisadi inkişafı, bərpa olunan enerji sahəsində milli kadr hazırlığı, tədqiqatların aparılması, region universitetlərin inkişafı istiqamətindəki mühüm rolundan danışıblar.
Tədbir yerli və Avropa İttifaqının tərəfdaş universitetlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən müzakirələrlə davam edib.

Состоялась презентация проекта «REFRESH» по программе Erasmus+, победителем которого стал UNEC
В UNEC состоялась презентация проекта «REFRESH», который стал победителем программы Erasmus+ Европейской Комиссии по виду деятельности KA2 (Повышение квалификации в высшем образовании).
В презентации проекта на тему «Зеленое и устойчивое глобальное экономическое развитие в азербайджанских университетах: митигация возобновляемых энергетических источников и климатических изменений (REFRESH)», ставшего победителем, приняли участие посол Европейского Союза в Азербайджане Петр Михалко, директор Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Джавид Абдуллаев, ректоры СГУ, МГУ, ЛГУ и Азербайджанского технологического университета, директор национального офиса Erasmus+ Азербайджан Erasmus+ Парвиз Багиров и другие гости.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов приветствовал гостей и проинформировал о проекте. Он сообщил, что целью проекта «REFRESH» общей стоимостью 703 тысячи евро является, помимо подготовки национальных кадров в вузах по возобновляемым источникам энергии, внесение важного вклада в реализацию задач, вытекающих из стратегического документа «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития». Проект рассчитан на 3 года. Консорциум состоит из 15 партнеров, в том числе 6 местных, 4 европейских университета (Барселонский университет в Испании, Болонский университет в Италии, Королевский технологический университет в Швеции, Технический университет Дании), а также местные и иностранные организации. Ректор выразил уверенность, что проект внесет значительный вклад в устойчивое развитие Азербайджана.
Посол Европейского Союза в Азербайджане Петр Михалко отметил, что зеленая экономика и возобновляемые источники энергии являются одними из приоритетных направлений в мире, и высоко оценил проект, координируемый UNEC в этой связи. Он также подчеркнул, что участие вузов в таких проектах важно и сыграет важную роль в подготовке новых кадров для страны. Отметив, что бюджет программы Erasmus+ составляет 30 млрд. евро, посол призвал вузы страны активно участвовать в проектах.
Директор Государственного агентства по возобновляемым источникам энергии при Министерстве энергетики Джавид Абдуллаев отметил, что возобновляемая энергетика и зеленая экономика включены в «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», и расширение производства зеленой энергии является одним из важных проблемы для нашей страны. Высоко оценив реализацию UNEC важных проектов, связанных с возобновляемой энергетикой и зеленой экономикой, Дж.Абдуллаев отметил, что Агентство будет оказывать университету необходимую поддержку в этом направлении.
Директор национального офиса Erasmus+Азербайджан Парвиз Багиров рассказал о важности проекта, а также о сотрудничестве с университетами в рамках программы Erasmus+. Отметив, что азербайджанские университеты имеют самый высокий процент среди стран, подавших заявки на участие в проекте Erasmus+ в регионе, он назвал ситуацию отрадной.
Затем ректоры местных вузов, являющихся партнерами проекта, рассказали о важной роли проекта в направлении социально-экономического развития страны, подготовки национальных кадров в области возобновляемой энергетики, проведения научных исследований, развития региональных университетов.
Мероприятие продолжилось дискуссиями с участием представителей местных и университетов-партнеров Европейского Союза.