UNEC-in qiyabi təhsil alan tələbələri üçün ilk: TEC yaradılıb
UNEC-in Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzində (DQƏTM) qiyabi əsaslarla təhsil alan tələbələrin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) ilk iclası keçirilib.
Mərkəzin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev qiyabi təhsildə ilk dəfə olaraq TEC-in fəaliyyətinin qurulmasını çox əlamətdar hadisə adlandırıb. O, qiyabi təhsil alan tələbələrin elmi fəaliyyətinin aktivləşdirilməsinin mərkəzin qarşısında duran ən vacib vəzifələrdən olduğunu bildirib. Məhz bu istiqamətdə fəaliyyəti canlandırmaq üçün TEC-in mərkəz üzrə yaradılan özəyində elmi potensialı yüksək və elmi araşdırmalara maraqlı olan tələbələrin cəlb edilməsində mühüm addım adlandırıb. Mərkəz direktoru tələbələrə aparacaqları elmi tədqiqatların istiqamətləri və aktual mövzularla bağlı tövsiyələrini verib, yaxın zamanlarda TEC üzvü olan tələbələrin tədqiqat bacarıqlarını artırmaq məqsədilə təlim və master-klassların təşkil ediləcəyini bildirib.
Mərkəzin şöbə müdiri, UNEC TEC-in elmi rəhbəri, dosent Emin Qəribli elmin populyarlaşdırılmasına və tələbələr arasında elmi fəaliyyətin stimullaşdırılmasına xidmət edən “Science Slam” layihəsinin ölkədə ilk dəfə UNEC-də reallaşdırılması ilə bağlı iştirakçılara məlumat verib. Qiyabi tələbələrin UNEC-də reallaşdırılan bütün elmi tədbir və layihələrdə fəal iştirakının önəmini vurğulayıb.
DQƏTM-in direktor müavini, YAP Səbail rayon təşkilatının Qadınlar Şurasının sədri, dosent Təranə Kərimova tələbələri təşəbbüskarlığa, ölkənin sosial-iqtisadi həyatında fəal iştirak etməyə səsləyib. Bildirib ki, UNEC-də istedadlı və elmi tədqiqat bacarığı yüksək olan tələbələrin aşkar edilməsi, onların tədris materiallarını dərin və yaradıcı şəkildə mənimsəməsi, elmi idrak metodologiyasına yiyələnməsi üçün bütün lazımi şərait yaradılıb. T.Kərimova tələbələri bütün bu imkanlardan yararlanmağa çağırıb.
Toplantıda UNEC-də ilk dəfə yaradılan DQƏTM TEC-in strukturu və tədbirlər planı müəyyənləşdirilib. IV kurs tələbəsi Nicat Muradlı açıq səsvermə yolu ilə özəyin sədri seçilib.

Впервые для студентов UNEC, получающих заочное образование: создано СНО
В Центре дистанционного, заочного и дополнительного образования (ЦДЗДО) UNEC состоялось первое заседание Студенческого научного общества (СНО) студентов, обучающихся заочно.
Директор центра Сабухи Танрывердиев создание впервые СНО в заочном образовании охарактеризовал как знаменательное событие. Он отметил, что активизация научной деятельности студентов, обучающихся на заочном отделении, является наиболее важной задачей, стоящей перед центром.  Для активизации работы в этом направлении привлечение в созданную в центре СНО ячейку студентов с высоким научным потенциалом и заинтересованных в научных исследованиях назвал предпринятым важным шагом. Директор центра показал студентам направления  проведения научных исследований и дал рекомендации в связи с актуальными темами. Отметил, что в целях повышения у студентов, членов СНО  исследовательских способностей будут организованы тренинги и уроки мастер класс.
Заведующий отделом центра, научный руководитель СНО UNEC Эмин Гарибли дал информацию студентам о реализуемом впервые в стране в UNEC проекте “Science Slam”, служащим популяризации науки и стимулированию научной деятельности  среди  студентов.  Он отметил о важности активного участия студентов-заочников во всех научных мероприятиях и проектах UNEC.
Заместитель директора ЦДЗДО, председатель женсовета Сабаильской районной организации партии «Ени Азербайджан», доцент Тарана Керимова призвала студентов к инициативе, активному участию в социально-политической жизни страны. Она отметила, что  в целях выявления талантливых и имеющих научно-исследовательские способности студентов, глубокого и творческого усвоения ими учебного материала, овладения методологией научного мышления  в UNEC созданы все необходимые условия. Т.Керимова призвала студентов воспользоваться этими возможностями.
На встрече были намечены структура и план мероприятий,  созданного впервые в UNEC СНО ЦДЗДО. Студент IV курса Ниджат Мурадлы путем открытого голосования был избран председателем ячейки.