UNEC-in qiyabi təhsilində müasir tədris texnologiyaları tətbiq edilir
UNEC-in Distant, Qiyabi və Əlavə Təhsil Mərkəzində (DQƏTM) “Azərbaycan ərazisində pulların və pul dövriyyəsinin tarixi təkamülü” mövzusunda “dual dərs” keçirilib. “Dual dərs”i UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Abbas Seyidov ilə DQƏTM-nin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev tədris edib.
A.Seyidov Azərbaycan ərazisində ilk dəfə metal pullar kimi gümüş pulların Makedoniyalı İskəndərin dövründə meydana gəldiyini, eramızdan əvvəl 3-cü əsrdən başlayaraq qədim Azərbaycan ərazisində – Atropatena və Qafqaz Albaniyasında ilk dəfə olaraq öz tədavül vasitəsi olan – gümüş pulların kəsilməsinə başlanıldığını bildirib. Pulun tarixindən bəhs edən professor 1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Respublikası yaranandan sonra, 1919-cu ilin birinci rübündə, 7 mart tarixində Dövlət Bankının yaradılması haqqında qərar qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb və 30 mart tarixində Azərbaycan Höküməti adından ilk pul nişanı olan 100 manatlıq əskinaslar buraxıldığını deyib.
S.Tanrıverdiyev tələbələrə pulun müxtəlif mal və xidmətlərin dəyərlərinin ölçülməsi, müqayisə edilməsi üçün ən mükəmməl vasitə kimi istifadə olunduğunu, həmçinin mal və xidmətlərin hərəkətində ideal vasitəçi rolunu oynamaq qabiliyyətinə malik olduğunu bildirib, pulun dünya pulu funksiyası, tədiyyə və tədavül vasitəsi, yığım və dəyər ölçüsü olmasıından söz açıb.

В UNEC на заочной форме обучения применяются современные технологии
В Центре дистанционного, заочного и дополнительного образования (ЦДЗДО) UNEC состоялся «дуальный урок» на тему «Историческая эволюция денег и денежной эпохи на территории Азербайджана». «Дуальный урок» провели профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» Аббас Сеидов и директор ЦДЗДО UNEC Сабухи Танрывердиев.
А.Сеидов рассказал о появлении впервые на территории Азербайджана со времен Александра Македонского серебряных монет  как металлических денег,  чеканке серебряных денег на территории древнего Азербайджана – Атропатене и Кавказской Албании еще в 3-м веке до нашей эры.  Говоря об истории денег, профессор отметил, что после создания в 1918 году Азербайджанской Демократической Республики, в первом квартале 1919 года, 7 марта было принято решение о создании Государственного банка, в результате чего, 30 марта правительство Азербайджана выпустило 100-манатовые купюры, которые были первым  денежными знаками.
С.Танрывердиев отметил, что деньги используются как совершенное средство для измерения, сравнения  стоимости различных товаров и услуг, а также  играют роль идеального средства в движении товаров и услуг, рассказал о мировой функции денег, как средстве обращения и платежа, накопления и  величине стоимости.