Bakı, 12 yanvar, SalamNews,   K.Aysel.
“Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində yeni iqtisadi mühəndislik fakültəsinin yaradılması gündəmdədir”.
SalamNews  xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov jurnalistlərlə görüşündə deyib.
Onun sözlərinə görə, bu fakültənin yaradılması ilə bağlı yeni ixtisaslar açılacaq. Eyni zamanda bu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti MBA səviyyəsində səhiyyə menecerləri hazırlamağa başlayacaq.
“Mən İqtisad universitetinə insan kapitalını istehsal edən müəssisə kimi yanaşıram. Bu baxımdan UNEC-də yaradılmış kapital istehsal prosesinə tətbiq edilən zaman daha çox onun sahibinə gəlir gətirməlidir. Bu hansı ixtisaslar üzrə olacaq? Onu biz müəyyən edə bilmərik. O barədə işə götürənlər bizə müraciət etməlidirlər ki, onlara hansı kadrlar lazımdır”, – rektor deyib.
Daha sonra o qeyd edib ki, bunu nəzərə alaraq UNEC-in işəgötürənlərlə açıq söhbəti aparılacaq. Əmək bazarının tələblərinin nədən ibarət olduğunu bilmək üçün işəgötürənlər ilə mütəmadi əlaqədə olmaq lazımdır. Yəni bizim hazırladığımız kadr işəgötürənin tələbinə uyğun olmalıdır, bunu isə bizə işəgötürən deməlidir.

Ректор UNEC: в Экономическом университете откроются новые специальности
«В Азербайджанском государственном экономическом университете на повестке дня стоит вопрос создания нового факультета экономического инженерства».
SalamNews  сообщает, что об этом сообщил журналистам при встрече  ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Адалят Мурадов.
По его словам, в связи с созданием этого факультета откроются новые специальности. В то же врем с этого года Азербайджанский государственный экономический университет начнет подготовку менеджеров здравоохранения на уровне МБА.
«Я подхожу к Экономическому университету как предприятию, производящему человеческий капитал. С этой точки зрения созданный капитал при применении в производственном процессе должен принести большую прибыль его владельцу. По каким специальностям это возможно? Это мы не можем определить. По этому вопросу к нам должны обратиться работодатели, какой кадр им нужен», — отметил ректор.
Затем он отметил, что с работодателями  UNEC будет проведен открытый разговор. Чтобы узнать их чего состоят потребности рынка труда, нужно периодически поддерживать связи с ними. То есть наш подготовленный кадр должен соответствовать требования работодателя, об этом нам должен сказать работодатель.