Bakı, 12 yanvar, SalamNews,   K.Aysel.
“Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində yeni iqtisadi mühəndislik fakültəsinin yaradılması gündəmdədir”.
SalamNews  xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru Ədalət Muradov jurnalistlərlə görüşündə deyib.
Onun sözlərinə görə, bu fakültənin yaradılması ilə bağlı yeni ixtisaslar açılacaq. Eyni zamanda bu ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti MBA səviyyəsində səhiyyə menecerləri hazırlamağa başlayacaq.
“Mən İqtisad universitetinə insan kapitalını istehsal edən müəssisə kimi yanaşıram. Bu baxımdan UNEC-də yaradılmış kapital istehsal prosesinə tətbiq edilən zaman daha çox onun sahibinə gəlir gətirməlidir. Bu hansı ixtisaslar üzrə olacaq? Onu biz müəyyən edə bilmərik. O barədə işə götürənlər bizə müraciət etməlidirlər ki, onlara hansı kadrlar lazımdır”, – rektor deyib.
Daha sonra o qeyd edib ki, bunu nəzərə alaraq UNEC-in işəgötürənlərlə açıq söhbəti aparılacaq. Əmək bazarının tələblərinin nədən ibarət olduğunu bilmək üçün işəgötürənlər ilə mütəmadi əlaqədə olmaq lazımdır. Yəni bizim hazırladığımız kadr işəgötürənin tələbinə uyğun olmalıdır, bunu isə bizə işəgötürən deməlidir.

UNEC’s Rector: “University of Economics will conduct new majors”
“The establishment of the new Faculty of Economic Engineering is on the agenda at Azerbaijan State University of Economics”.
SalamNews informs that Rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) Adalat Muradov has told these words to journalists.
According to him new majors will be opened in connection with the creation of this faculty. At the same time, Azerbaijan State University of Economics starts to develop Health Managers at MBA level this year.
“I think of the University of Economics as an enterprise engaged in production of human capital. In this regard, the capital established in UNEC should bring more revenue to its owner when applied to the production process. Which specialties will it be on? We cannot identify it. Recruiters must apply about the cadres they need”, said the Rector.
Further he said that UNEC will negotiate with recruiters taking into consideration this. To be aware of the requirements of the labor market you need to get in touch with the employers constantly. That is, the cadre prepared at our university should meet the recruiter’s needs.