Bu, universitetin Dayanıqlı İnkişaf məqsədləri və yaşıl iqtisadiyyat istiqamətində həyata keçirdiyi işləri gücləndirmək üçün bir addımdır.
Green TERRE Foundation tərəfindən yaradılmış Ağıllı Kampus Bulud Şəbəkəsi (SSCN), 12 ölkədən 500-dən çox ali təhsil müəssisəsinin iştirak etdiyi bir şəbəkədir və UNESCO tərəfindən dəstəklənir. Bu şəbəkənin məqsədi Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (SDG) və Net Zero (Karbon tullantılarını sıfıra endirmək) hədəflərinə çatmaq üçün universitetləri birləşdirməkdir.
SSCN şəbəkəsi, universitetlər arasında dinamik bir icma yaradır və bu şəbəkəyə qoşulan universitetlər, bulud əsaslı həllər vasitəsilə kampuslarının karbon neytral olmasını təmin etməyə çalışır. Bu prosesdə əsas məqsəd, gənclərin Net Zero təşəbbüsləri haqqında biliklərini artırmaq və onların bu sahədə bacarıqlarını inkişaf etdirməkdir.
UNEC bu beynəlxalq şəbəkəyə qoşulmaqla, dayanıqlı inkişaf və yaşıl iqtisadiyyat sahəsindəki fəaliyyətlərini genişləndirməklə yanaşı, universitetin kampusunu karbon neytral etmək üçün innovativ və texnoloji həllərdən istifadə edəcək.

Исследовательский центр UNEC присоединился к Облачной сети «Умный кампус» (SSCN)
Центр устойчивого развития и зеленой экономики имени Низами Гянджеви UNEC присоединился к Облачной сети «Умный кампус» (SSCN).
Это шаг по усилению работы, проводимой университетом в направлении целей устойчивого развития и зеленой экономики.
Облачная сеть «Умный кампус» (SSCN), созданная Фондом Green TERRE, представляет собой сеть, объединяющую более 500 высших учебных заведений из 12 стран и поддерживается со стороны  ЮНЕСКО. Цель этой сети объединить университеты для достижения Целей устойчивого развития (SDG) и Net Zero (снизить выбросы углекислого газа до нуля).
Сеть SSCN создает динамичное сообщество среди университетов, и университеты-участники стремятся сделать свои кампусы углеродно-нейтральными с помощью облачных решений. Основной целью этого процесса является повышение знаний молодых людей об инициативах Net Zero и развитие их навыков в этой области.
UNEC, присоединившись к этой международной сети, будет использовать инновационные и технологические решения, чтобы сделать университетский кампус углеродно-нейтральным, одновременно расширяя свою деятельность в области устойчивого развития и зеленой экономики.