UNEC-in tələbə və müəllimləri beynəlxalq mübadilə proqramlarında
2016/2017-ci tədris ilində UNEC Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropanın 12 universiteti, Türkiyə Respublikası Hökumətinin maliyyələşdirdiyi “Mevlana” proqramı üzrə isə qardaş ölkənin 40-dan artıq ali təhsil müəssisəsi ilə tələbə və müəllim mübadiləsi imkanları təklif edir.
Son dörd ildə UNEC-də təqdim olunan beynəlxalq mübadilə proqramlarında iştirak hüququ qazanan tələbələrin sayı 6 dəfəyə yaxın, müəllimlərin sayı isə 4 dəfədən çox artıb.
Cari tədris ilində UNEC-in ümumilikdə 72 tələbəsi mübadilə proqramlarından faydalanmaq hüququ qazanıb. Bu, 2013/2014-cü tədris ilindəki müvafiq göstəricidən 4 dəfə çoxdur. Onlardan 28 tələbə “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Böyük Britaniyanın Lester Universiteti, Rumıniyanın Babeş-Bolyai Universiteti, Türkiyənin Anadolu və Orta Doğu Texniki Universitetləri, Fransanın CEFAM və Montpellier Universitetləri, Niderlandın Vrije Amsterdam Universiteti, Polşanın Lodz Universiteti və Litvanın Mikolos Romeris Universitetində bir və ya iki semester təhsil almaq üçün seçilib. İlk dəfə olaraq, “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Almaniya, Rumıniya və Türkiyədən olan 6 tələbə UNEC-də bir semester təhsil alıb.
“Mevlana” proqramı çərçivəsində Türkiyənin YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) təqaüdünü qazanan 7 UNEC tələbəsi Gazi, Sakarya, Anadolu, İstanbul Aydın və İzmir Katip Çelebi Universitetlərində mübadilədə iştirak edib. Bu tələbələrdən 6-sı bakalavriat, 1-i isə magistratura səviyyəsində təhsil alır. Eyni zamanda, “Mevlana” proqramı çərçivəsində İstanbul Universitetinin 1 tələbəsi UNEC-də bir semester təhsil alıb.
“Erasmus+” proqramı çərçivəsində UNEC-in 21 professor, müəllim və inzibati heyət üzvü Fransanın CEFAM Universitetində, Polşanın Poznan İqtisad və Biznes Universitetində, Türkiyənin Anadolu Universitetində, Rumıniyanın Babes-Bolyai Universitetində və Macarıstanın Dunaújváros Universitetində mühazirələr oxumaq və təcrübə mübadiləsində iştirak etmək üçün dəvət alıb. Bu, UNEC tarixində rekord göstəricidir.
Cari tədris ilində, “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Fransanın CEFAM və Montpellier Universitetlərinin, Polşanın Poznan İqtisad və Biznes Universitetinin, Macarıstanın Dunaújváros Universitetinin və Litvanın Mikolos Romeris Universitetinin 10 professor, müəllim və inzibati heyət üzvü UNEC-də mübadilədə iştirak edib. Onlar çoxsaylı mühazirələr oxumaqla UNEC-in tədris prosesinə aktiv qoşulmuş, UNEC müəllim, tələbə və inzibati heyət üzvlərinin iştirak etdiyi dəyirmi masalara qatılmışlar. Ümumilikdə, son iki il ərzində “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropanın müxtəlif ölkələrinin 20-dən artıq əməkdaşı UNEC-də “qonaq professor” qismində səfərdə olub.

Студенты и преподаватели UNEC в международных программах обмена
В 2016/2017 учебном году UNEC в рамках финансируемой Европейской комиссией программы “Erasmus+” предлагает возможности обмена студентами и преподавателями с 12 университетами Европы, по программе “Mevlana”, финансируемой Турцией, 40 высшими учебными заведениями братской республики.
За последние четыре года число студентов, завоевавших право на участие в представленном UNEC международной программе обмена, выросло в 6 раз, а число преподавателей в 4 раза.
В текущем году в целом 72 студента UNEC завоевали право участия в программе обмена. Это в 4 раза больше соответствующих показателей 2013/2014 учебного года. Из них 28 студентов в рамках программы “Erasmus+” избраны для получения образования в один или два семестра в Лестерском университете Великобритании, университете Румынии Бабеш-Боляи, университетах Турции Анадолу и Ближневосточном техническом университете, университетах Франции CEFAM и Монелье, Амстердамском университете Вриже Нидерланды, университете Лодз Польши и унверситете Латвии Миколос Ромерис. Впервые в рамках программы “Erasmus+” 6 студентов из Германии, Румынии и Турции получили образование в UNEC в течение одного семестра.
В рамках программы “Mevlana” 7 студентов UNEC, завоевавших стипендию Турции YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu), приняли участие в программах обмена в университетах Гази, Сакарья, Анадолу, Стамбульском университете Среди этих студентов 6 получают образование на уровне бакалавра, а 1 – магистратуры. В то же время в рамках программы “Mevlana” 1 студент Стамбульского университета получил образование в течение одного семестра в UNEC.
В рамках программы “Erasmus+” 21 профессор, преподаватель и член административного управления UNEC получили приглашения на проведение лекций и участие в обмене опытом в университете Франции CEFAM, Познанском университете экономики и бизнеса Польши, университете Анадолу Турции, университете Румынии Бабеш-Боляи и университете Венгрии Дунаужварош. Это рекордный показатель в истории UNEC.
В текущем учебном году в рамках программы “Erasmus+” 10 профессоров, преподавателей и членов административного управления университетов Франции CEFAM и Монпелье, Познанского университета экономики и бизнеса Польши, университета Венгрии Дунаужварош и латвийского университета Миколаса Ромериса приняли участие в программе обмена в UNEC. Они провели многочисленные лекции и активно включились в учебный процесс UNEC, участвовали в круглых столах преподавателей, студентов и административного состава UNEC. В целом, в течение последних двух лет в рамках программы “Erasmus+” свыше 20 сотрудников различных стран Европы посетили UNEC в качестве «профессора-гостя».