UNEC-in tələbə və müəllimləri beynəlxalq mübadilə proqramlarında
2016/2017-ci tədris ilində UNEC Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropanın 12 universiteti, Türkiyə Respublikası Hökumətinin maliyyələşdirdiyi “Mevlana” proqramı üzrə isə qardaş ölkənin 40-dan artıq ali təhsil müəssisəsi ilə tələbə və müəllim mübadiləsi imkanları təklif edir.
Son dörd ildə UNEC-də təqdim olunan beynəlxalq mübadilə proqramlarında iştirak hüququ qazanan tələbələrin sayı 6 dəfəyə yaxın, müəllimlərin sayı isə 4 dəfədən çox artıb.
Cari tədris ilində UNEC-in ümumilikdə 72 tələbəsi mübadilə proqramlarından faydalanmaq hüququ qazanıb. Bu, 2013/2014-cü tədris ilindəki müvafiq göstəricidən 4 dəfə çoxdur. Onlardan 28 tələbə “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Böyük Britaniyanın Lester Universiteti, Rumıniyanın Babeş-Bolyai Universiteti, Türkiyənin Anadolu və Orta Doğu Texniki Universitetləri, Fransanın CEFAM və Montpellier Universitetləri, Niderlandın Vrije Amsterdam Universiteti, Polşanın Lodz Universiteti və Litvanın Mikolos Romeris Universitetində bir və ya iki semester təhsil almaq üçün seçilib. İlk dəfə olaraq, “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Almaniya, Rumıniya və Türkiyədən olan 6 tələbə UNEC-də bir semester təhsil alıb.
“Mevlana” proqramı çərçivəsində Türkiyənin YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) təqaüdünü qazanan 7 UNEC tələbəsi Gazi, Sakarya, Anadolu, İstanbul Aydın və İzmir Katip Çelebi Universitetlərində mübadilədə iştirak edib. Bu tələbələrdən 6-sı bakalavriat, 1-i isə magistratura səviyyəsində təhsil alır. Eyni zamanda, “Mevlana” proqramı çərçivəsində İstanbul Universitetinin 1 tələbəsi UNEC-də bir semester təhsil alıb.
“Erasmus+” proqramı çərçivəsində UNEC-in 21 professor, müəllim və inzibati heyət üzvü Fransanın CEFAM Universitetində, Polşanın Poznan İqtisad və Biznes Universitetində, Türkiyənin Anadolu Universitetində, Rumıniyanın Babes-Bolyai Universitetində və Macarıstanın Dunaújváros Universitetində mühazirələr oxumaq və təcrübə mübadiləsində iştirak etmək üçün dəvət alıb. Bu, UNEC tarixində rekord göstəricidir.
Cari tədris ilində, “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Fransanın CEFAM və Montpellier Universitetlərinin, Polşanın Poznan İqtisad və Biznes Universitetinin, Macarıstanın Dunaújváros Universitetinin və Litvanın Mikolos Romeris Universitetinin 10 professor, müəllim və inzibati heyət üzvü UNEC-də mübadilədə iştirak edib. Onlar çoxsaylı mühazirələr oxumaqla UNEC-in tədris prosesinə aktiv qoşulmuş, UNEC müəllim, tələbə və inzibati heyət üzvlərinin iştirak etdiyi dəyirmi masalara qatılmışlar. Ümumilikdə, son iki il ərzində “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropanın müxtəlif ölkələrinin 20-dən artıq əməkdaşı UNEC-də “qonaq professor” qismində səfərdə olub.

UNEC Students and teachers in International Exchange Programs
UNEC offers the opportunities of Student and Teacher Exchange Program with 12 universities of the Europe within the “Erasmus+” program funded by the European Commission and more than 40 higher education institutions of fraternal country Mevlana Exchange Program funded by the Turkish government in 2016/2017 academic year.
The number of the students who got the right to take part in the international exchange programs offered by UNEC has increased 6 times and the number of teachers 4 times within the last 4 years.
The current year, in general, 72 students of UNEC took a chance of benefitting in Exchange Programs. It is 4 times more than the indicator of 2013/2014 academic years. 28 of them were selected to study at Leicester University of Great Britain within the “Erasmus+” program, Babesh-bolyai University Romania, Anatolian and Middle-Eastern Universities of Turkey, CEFAM and Montpellier Universities of France, Vrije Amsterdam University of Netherland, Lodz University of Poland and the Mykolos Romeris University of Lithuania for a term or two. For the first time, six students from Germany, Romania and Turkey studies at UNEC within the “Erasmus+” Program.
6 UNEC students participated in the Mevlana Exchange Program at the Universities of Gazi, Sakarya, Anatolia, Istanbul Aydin and Izmir Katib Chelebi of Turkey with the Scholarship offered by the Higher Education Council of Turkey. 6 of them are undergraduate and 1 is graduate students. At the same time, 1 student of the Istanbul University studied at UNEC within the Mevlana Exchange Program.
21 Professors, teachers and academic staff members were invited to lecture and participate in the “Erasmus+” Exchange Program at the CEFAM University of France, Poznan University of Economics and Business of Poland, University of Anatolia of Turkey, the Babesh-bolyai University of Romania and Dunaujvaros University of Hungary. This is the highest indicator in UNEC’s experience.
10 Professors, teachers and administrative staff of CEFAM and Montpellier Universities of France, the Poznan University of Economics and Business of Poland, Dunaujvaros University of Hungary and the Mykolos Romeris University of Lithuania participated in the exchange within the “Erasmus+” Program in the current year. They joined UNEC’s teaching process actively by conducting a series of lectures and attending round- table discussions held by UNEC teachers and students. In general, within the recent ywo years, more than 20 employees from different countries of the Europe were on business at UNEC as “visiting professors” within the “Erasmus+” Exchange Program.