Yubiley tədbirində rektor prof.Ədalət Muradov və fakültənin kollektivi ilə yanaşı, fakültənin fəxri məzunu, Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, türkdilli dövlətlərin elm və təhsil adamları, eləcə də digər qonarlar iştirak ediblər.
Fakültə dekanı prof.Mehmet Yüce yubiley münasibətilə fakültə kollektivini təbrik edərək, əldə olunan uğurlardan və gələcək hədəflərdən söz açıb. Bildirib ki, Türk Dünyası Araşdırmalar Vəqfinin rəhbəri Prof. Dr. Turan Yazgan tərəfindən yaradılan və 2 ixtisasla bakalavr qəbuluna başlayan fakültə hazırda 9 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirir. M.Yüce TUDİFAK brendinin öz təhsil keyfiyyəti ilə tanındığını və fakültə ilə qürur duyduğunu ifadə edib.
Rektor Ədalət Muradov TUDİFAK-ın kollektivini əlamətdar gün münasibətilə təbrik edərək, fakültənin formalaşmasında və əldə etdiyi uğurlarda əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə fakültəni ən yüksək ortalama ilə bitirən 3 məzun təşəkkürnamələrlə təltif olunub. Fakültəyə göstərdiyi dəstəyə görə məzunlara “Təşəkkür” plaketləri təqdim olunub.

The faculty of the Economics of the Turkic World celebrates its 30th anniversary
The 30th anniversary of the establishment of the faculty of the Economics of the Turkic World (FETW) was celebrated.
In addition to the Rector Prof. Adalat Muradov and the staff of the faculty, the honorary graduate of the faculty, the Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan Farid Gayibov, science and educationists of Turkic-speaking countries, as well as other guests took part in the anniversary event.
Faculty dean Prof. Mehmet Yuce congratulated the faculty staff on the occasion of the anniversary and talked about the achievements and future goals.  He said that the head of the Turkic World Research Foundation, Prof. Dr. The faculty, which was created by Turan Yazgan and started accepting bachelors with 2 majors, is currently training personnel in 9 majors. M. Yüce expressed that the FETW brand is known for its quality of education and that he is proud of the faculty.
Rector Adalat Muradov congratulated the staff of FETW on the occasion of a significant day and thanked everyone who contributed to the formation of the faculty and its achievements.
At the event, 3 graduates who graduated from the faculty with the highest GPA were awarded certificates of appreciation. “Thanks” plaques were presented to the graduates for their support to the faculty.