UNEC İqtisadi Forumunun ikinci günü: “Postpandemiya dövründə elm və təhsil” və “İqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası”
02 DEKABR 2021 | VIEWS:
Azərbaycan Respublikasının Təhsil və İqtisadiyyat nazirliklərinin dəstəyi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30 illiyinə həsr olunan UNEC İqtisadi Forumu-2021 dekabrın 2-də öz işini davam etdirib.
Forumda Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, təhsil naziri Emin Əmrullayev, UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, Nobel mükafatı laureatı professor Aziz Sancar, Türkiyə Ali Təhsil Şurasının (YÖK) rəhbəri Erol Özvar, Almaniyanın Münhen Tədqiqat Universitetinin Təhsil İnstitutunun professoru Məsud Əfəndiyev, dövlət qurumlarının rəhbərləri, millət vəkilləri, elm və təhsil üzrə xarici və yerli eskpertlər iştirak ediblər.
“Postpandemiya dövründə elm və təhsil” mövzusuna həsr olunan panelin açılışında şəhidlərin xatirəsi yad edilib və Dövlət himni səsləndirilib.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov forum iştirakçılarını salamlayaraq, panelin postkovid dövründə elm və təhsilə elmi baxış mövzusuna həsr olunduğunu deyib. Pandemiyanın elm və təhsilə baxışları dəyişdirdiyini və gələcəklə bağlı cavabı gözləyən çoxsaylı sualları ortaya qoyduğunu diqqətə çatdıran rektor, böhranın ilk dövründə distant təhsilə keçidin yaranan problemləri aradan qaldıracağı düşüncəsini formalaşdırdığını bildirib: “Bütövlükdə təhsil sistemində atılan addım onu deməyə əsas verir ki, məsafədən təhsil həll yolu kimi qəbul edilmir. Məsafədən təhsillə təhsilin davamlılığı təmin edilsə də, elmdə fərdiçiliyə sanki “yaşıl işıq” yandırıldı. Elmin gələcəyi ilə bağlı yeni elmi kommunikasiyalar və onların formaları ilə bağlı ciddi suallar var”. Rektor panellərdə bu sualların həlli istiqamətində müzakirələrin aparılacağını, forumun ölkəmizin gələcək inkişafı ilə bağlı əhəmiyyət kəsb edən sualların cavablandırılması üçün platforma rolunu oynayacağını deyib.
Sonra Nobel mükafatı laureatı, dünya şöhrətli alim, professor Aziz Sancar pandemiya dövrünün elm adamları üçün yaratdığı problemlərdən söz açıb. Həmin dövrdə tədqiqat qruplarının daim elmi axtarışlarda olduğunu deyən alim, işçilərin qapalı şəraitdə çalışdığını, psixoloji durumlarında ciddi problemlər yaşandığını deyib.
Forumda çıxış edən təhsil naziri Emin Əmrullayev forumun dövlət müstəqilliyinin bərpasına və böyük Zəfərə həsr olunmasının özünəməxsus əhəmiyyəti olduğunu xüsusi vurğulayıb. Ölkənin bundan sonrakı elm və təhsil sahəsində fəaliyyətinin məhz müstəqillik və zəfərlə bağlı olduğunu deyib. Postpandemiya dövründə təhsil sahəsində yaranan problemlərdən və onların həlli yollarından söz açan nazir, elm və təhsil sahəsində dövlətin qərarvermə modeli üzərindən məsələyə yanaşıb. O, pandemiya dövründə verilən emosional və rasional qərarlar arasındakı fərqi təhlil edərək, rasional qərarların daha ciddi dəlillərə əsaslandığını diqqətə çatdırıb.  Nazir təhsil və elm siyasətinin qarşısında duran əsas məqsədin bu sahədə əlçatanlığın və keyfiyyətinin artırılması, müxtəlif sosial qruplardan olan insanlara bərabər imkanların yaradılması olduğunu bildirib. Təhsilin keyfiyyətinə yeni baxışın formalaşmasının vacibliyini diqqətə çatdıran E.Əmrullayev aidiyyatı olan dövlət və digər müstəqil qurumların keyfiyyətə nəzarət mexanizmlərinin olmasının labüdlüyünü bildirib. Nazir ali təhsilin keyfiyyətinin ölçülməsi meyarlarını da açıqlayıb: “Hazırda bir çox problemlərin həlli elmi-tərəqqi və tədqiqatlardan asılıdır. Başa düşməliyik ki, resurslar məhduddur. Bu məhdudiyyətlə hansı sahələri necə inkişaf etdirməyi düşünməliyik. Prosesə bu gün başlamalıyıq ki, nəticəni 20-30 ildən sonra görə bilək. Bilik və bacarıq kafi şərtlərdir, əsas motivasiyadır. Pandemiya göstərdi ki, dünyada dəyər zəncirləri necə kövrəkdir”.  Nazir pandemiya dövrünün önəmli məsələlərindən birinin də ayrı-ayrı sosial iqtisadi qrupların öyrənmə prosesinin monitorinq məsələsi olduğunu bildirib.
Türkiyənin Ali Təhsil Şurasının rəhbəri rəhbəri Erol Özvar pandemiyanın ali təhsil sahəsində yaratdığı təsirlərindən danışıb. Bu böhranın bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində yeni vərdişlər yaratdığını, ali təhsil paradiqmasının dəyişməsinin qaçılmaz olduğunu deyib. Distant təhsilin alternativinin olmadığını və bır sıra çağırışlarla xarakterizə edildiyinə diqqət çəkən YÖK rəhbəri, ali təhsildə insan amilinin dəyişməli olduğunu bildirib. E.Özvar rəqəmsal informasiya cəmiyyəti və rəqəmsal iqtisadiyyatın tələblərindən də söz açıb: “Rəqəmsal transformasiya nəticəsində insan resurslarına tələblər dəyişib. Rəqəmsallaşma məşğulluq sahəsində də ciddi dəyişikliklər yaradıb. Ali təhsil müəssisələri əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq, rəqəmsal bacarıqların artırılmasına yönəldilən  tədris proqramlarına daha çox üstünlük verməlidirlər”.
Almaniyanın Münhen Tədqiqat Universitetinin Təhsil İnstitutunun professoru Məsud Əfəndiyev ölkələrin inkişafında elm və təhsilin rolundan söz açıb. O, bəşəriyyətin gələcəyi üçün təhsilin, elmin və mədəniyyətin rolunun əvəzedilməz olduğunu, təhsil sistemində və tədris mühitində ən vacib faktorun tələbə olduğunu deyib: “Belə bir ana deyimi var ki, “Mən öyrəndiklərimin bir çox hissəsini müəllimlərdən, daha çoxunu həmkarlardan, ən çoxunu isə tələbələrdən öyrənmişəm”. Alim pandemiyanın yaratdığı yeni vərdişlərdən, süni zəka və V sənaye inqilabının tələblərindən də danışıb.
Çıxışlardan sonra panel məruzəçiləri iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Forum çərçivəsində UNEC alimlərinin müəllifi olduqları “Elektron ticarət və elektron ixracat”, “Sosial elmlərdə tədqiqat metodları”, “Rəqəmsal marketinq və sosial media” kitablarının təqdimatı olub. Bildirilib ki, “SABAH” magistratura layihə çərçivəsində yazılan və tədris prosesində istifadə olunacaq “Rəqəmsal marketinq və sosial media” və “Elektron ticarət və elektron ixracat” dərslikləri Azərbaycan dilində hazırlanmış ilk ədəbiyyatdır. Kitabın əsas özəllikləri onların yerli, beynəlxalq özəl sektor və akademik bazaya aid bir çox xüsusiyyəti özündə əks etdirməsidir.
Forumda UNEC ilə Ukraynanın Taras Şevçenko adına Kiyev Milli Universiteti (TSNUK) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ilə T.Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetinin (TSNUK)  rektoru professor Volodimir Bugrov arasında imzalanan müqavilədə birgə elmi-tədqiqat təcrübəsi və araşdırmaların aparılması, bakalavr, magistratura və doktorantura proqramlarının hazırlanması, tələbə və akademik heyət mübadiləsinin genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi, birgə elmi nəşrlər hazırlanması və mübadiləsi nəzərdə tutulub.
Sonra “SPRİNGER” nəşriyyat şirkətinin iqtisadiyyat üzrə redaktə məsələləri direktoru Kristian Rausçerin tədqiqatçılarla görüşü keçirilib.
Forum Holon Texnologiya İnstitutunun (H.I.T) Kiber şöbəsinin rəhbəri dr. Harel Menaşrinin moderatprluğu ilə keçirilən “İqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası: Yeni çağırışlar, yeni imkanlar” mövzusunda Panel 3 çıxışları ilə davam edib.
Paneldə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Forumda müzakirə olunan mövzuların Prezident cənab İlham Əliyevin ölkəmizin 2030-cu ilədək inkişaf istiqamətləri ilə bağlı müəyyən etdiyi milli prioritetlərdən irəli gələn məsələlərin effektiv icrası üçün mühüm platforma olduğunu deyib. Nazir Azərbaycanda rəqəmsal transformasiyanın səmərəliliyinin təmin olunmasından və  rəqəmsallaşmanın iqtisadi inkişafa verəcəyi töhfələrdən söz açıb: “Cəmiyyətin inkişafını təmin edən yeganə vasitə innovasiya və texnologiyaların inkişafıdır. Azərbaycanda belə bir cəmiyyətin qurulması əsas hədəflərdəndir və bu istiqamətdə məqsədyönlü addımlar atılır. Reallıq odur ki, bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatı təbii resurslardan hələ də asılıdır. Qarşımızda duran əsas məsələ rəqəmsal transformasiyadan maksimum istifadə edərək zaman kəsiyini qısaltmaqdan ibarətdir. Bu vizyonu həyata keçirmək üçün həmin ekosistem yaradılmalıdır. Bu yol isə yalnız qanunun aliliyindən, sağlam fəaliyyət göstərən hökumətin mövcudluğundan, sabit infrastrukturun yaradılmasından keçir. Bunlar təmin edildikdən sonra ölkədə birmənalı şəkildə elmin və təhsilin inkişafına daha çox diqqət ayıra bilərik”.
Sonra Türkiyənin əmək və sosial təminat nazirinin müavini Lütfi Alpkan rəqəmsal transformasiyanın iş dünyasında tətbiqindən danışıb. Süni intellektin, rəqəmsal transformasiyanın üstünlüklərinə, eləcə də yaratdığı problemlərə toxunan nazir müavini, trendləri də açıqlayıb. O, dünyanın böyük dövlətlərinin bu istiqamətdə təcrübəsini paylaşaraq, müqayisəli təhlillər aparıb.
Kanadanın Engelands İnstitutunun həmtəsisçisi, baş əməliyyat direktoru Danel Kerimi texnologiyalardakı çatışmazlıqlar, eləcə də texnoloji tullantıların səmərəli istehsalı barədə ətraflı məlumat verib.
BP-nin Sistem arxitekturası üzrə rəhbəri Qaret Key isə smart texnologiyalar və onların neft və qaz sənayesindəki tətbiqindən danışıb.

Второй день Экономического форума UNEC: «Наука и образование в постпандемический период» и «Цифровая трансформация экономики»
02 ДЕКАБРЯ 2021 | VIEWS:
При поддержке Министерств образования и экономики Азербайджанской Республики и организации Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) Экономический форум-2021 UNEC, посвященный 30-й годовщине государственной независимости, продолжил свою работу 2 декабря.
В форуме приняли участие заведующая отделом по гуманитарной политике, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Фарах Алиева, министр образования Эмин Амруллаев, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, лауреат Нобелевской премии профессор Азиз Санджар, глава Совета по высшему образованию Турции (YÖK) Эрол Озвар, профессор Мюнхенского исследовательского института Германия Месуд Эфендиев, руководители государственных структур, депутаты, зарубежные и отечественные эксперты по науке и образованию.
На открытии панели, посвященной теме «Наука и образование в постпандемический период» была почтена память шехидов, прозвучал Государственный гимн.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов поприветствовал гостей и отметил, что панель посвящена теме науки и образования в постпандемический период. Ректор обратил внимание на то, что пандемия изменила взгляды на науку и образование и в связи с будущим выдвинула ряд вопросов. Он отметил, что сформировалась идея, которая решит проблемы, возникшие в первый период перехода на дистанционное образование: «В целом, шаги, предпринятые в системе образования, дают основание говорить о том, что обучение на расстоянии не считается решением. Хотя обучение на расстоянии дает непрерывность в обучении, в науке как бы загорелся «зеленый свет» в индивидуализации. Возникают серьезные вопросы по поводу науки в будущем, новых коммуникаций и их форм». Ректор отметил, что на панелях будут проводиться обсуждения по решению этих вопросов, форум сыграет роль платформы для ответа на вопросы, которые имеют значение для будущего развития нашей страны.
Затем лауреат Нобелевской премии, всемирно известный ученый Азиз Санджар рассказал о проблемах, созданных пандемией для ученых. По его словам, в то время исследовательские группы постоянно занимались научными исследованиями, сотрудники работали в закрытых условиях, у них были серьезные психологические проблемы.
Выступивший на форуме министр образования Эмин Амруллаев подчеркнул, что форум, посвященный восстановлению государственной независимости и Великой победе имеет очень важное значение. Он отметил, что дальнейшая деятельность страны в области науки и образования связана с независимостью и победой. Говоря о проблемах в сфере образования в постпандемический период и способах их решения, министр подошел к вопросу через модель принятия государственных решений в области науки и образования. Он проанализировал разницу между эмоциональными и рациональными решениями, принятыми во время пандемии, отметив, что рациональные решения основаны на более веских доказательствах. Министр отметил, что основной целью политики в области образования и науки является повышение доступности и качества в этой сфере, создание равных возможностей для людей из разных социальных групп. Подчеркнув важность формирования нового подхода к качеству образования, Э.Амруллаев отметил возможность создания механизма контроля качества соответствующими государствами и другими самостоятельными структурами. Министр также раскрыл критерии оценки качества высшего образования: «В настоящее время решение многих проблем зависит от научного прогресса и исследований. Мы должны осознать, что ресурсы ограничены. Нам нужно подумать какие сферы и как можно развивать такими ограничениями. К процессу нужно приступить сегодня, чтобы увидеть результаты через 20-30 лет. Знания и способности достаточные условия, основное – это мотивация». Министр отметил, что одним из важных вопросов периода пандемии является мониторинг процесса обучения отдельных социально-экономических групп.
Глава Совета по высшему образованию Турции Эрол Озвар рассказал о влиянии пандемии на сферу высшего образования. По его словам, этот кризис как и во всех сферах, создал новые привычки в сфере образования, изменение парадигмы высшего образования неизбежно. Отметив, что дистанционному обучению нет альтернативы и для него характерен ряд проблем, глава Совета по высшему образованию сказал, что человеческий фактор в высшем образовании должен измениться. Э. Озвар также рассказал о требованиях цифрового информационного общества и цифровой экономики: «В результате цифровой трансформации изменились требования к человеческим ресурсам. Цифровизация также привела к значительным изменениям в сфере занятости. В соответствии с требованиями рынка труда высшие учебные заведения должны уделять больше внимания программам обучения, направленным на повышение цифровых навыков».
Профессор Института образования Мюнхенского исследовательского университета, Германия Месуд Эфендиев рассказал о роли науки и образования в развитии стран. Он отметил, что роль образования, науки и культуры незаменима для будущего человечества, а самым важным фактором в системе образования и учебной среде является студент: «Есть такая пословица – Большую часть своих знаний я приобрел у преподавателей, еще большую часть у коллег, а самую большую часть у студентов». Ученый также рассказал о новых привычках пандемии, искусственном интеллекте и требованиях V промышленной революции.
После выступлений докладчики панелей ответили на вопросы участников форума.
В рамках форума состоялась презентация книг, авторами которых являются ученые UNEC «Электронная торговля и электронный экспорт», «Исследовательские методы в социальных науках», «Цифровой маркетинг и социальные медиа». Было отмечено, что учебники «Цифровой маркетинг и социальные медиа» и «Электронная торговля и электронный экспорт», написанные в рамках проекта магистратуры «САБАХ», и используемые в учебном процессе, являются первой литературой, разработанной на азербайджанском языке. Основные особенности книг заключаются в том, что они отражают многие особенности отечественного, международного частного сектора и академической базы.
На форуме между UNEC и Киевским национальным университетом имени Тараса Шевченко (КНУТШ) было подписано соглашение о сотрудничестве.
В соглашении, подписанном ректором UNEC профессором Адалатом Мурадовым и ректором Киевского национального университета им. Т. Шевченко профессором Владимиром Бугровым, предусмотрено проведение совместного научно-исследовательского опыта, разработка программ для бакалавра, магистратуры и докторантуры, расширение и развитие обмена студенческого и академического состава, подготовка научных публикаций и их обмен.
Затем состоялась встреча директора по редактированию вопросов по экономике издательской компании «SPRİNGER» Кристиана Раусчерина с исследователями.
Форум продолжил свою работу выступлениями на Панели 3 на тему «Цифровая трансформация экономики: Новые призывы, новые возможности», проводимой при модераторстве руководителя Кибер отдела Холонского технологического института Др. Гарела Менашрин.
Выступивший на панели, министр цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Рашад Набиев отметил, что обсуждаемые на форуме темы являются важной платформой для эффективной реализации задач, вытекающих из национальных приоритетов, определенных Президентом Ильхамом Алиевым для развития страны до 2030 года. Министр рассказал об обеспечении эффективности цифровой трансформации в Азербайджане и вкладе цифровизации в экономическое развитие: «Единственный способ обеспечить развитие общества — это развитие инноваций и технологий. Создание такого общества в Азербайджане является одной из главных целей, и в этом направлении предпринимаются целенаправленные шаги. Реальность такова, что сегодня экономика Азербайджана по-прежнему зависит от природных ресурсов. Основная задача, стоящая перед нами, — сократить временной промежуток за счет максимального использования цифровой трансформации. Эта экосистема должна быть создана для реализации этого видения. Этот путь проходит только через верховенство закона, наличие здорового правительства, создание стабильной инфраструктуры. Когда все это будет обеспечено, мы однозначно сможем уделять больше внимания развитию науки и образования в стране».
Затем выступил заместитель министра труда и социального обеспечения Турции Лютфи Алпкан. Он рассказал о применении цифровой трансформации в деловом мире. Затронув вопросы искусственного интеллекта, преимуществ цифровой трансформации, а также говоря о проблемах, министр озвучил тренды. Он поделился опытом крупных стран мира в этом направлении, провел сравнительный анализ.
Соучредитель, главный операционный директор канадского университета Engelands Данел Керими дал подробную информацию о недостатках в технологиях, а также об эффективном производстве технологических отбросов.
Руководитель системной архитектуры BP Гарет Кей рассказал о смарт технологиях и применении их в нефтегазовой сфере.