UNEC İqtisadi Forumunun ikinci günü: “Postpandemiya dövründə elm və təhsil” və “İqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası”
02 DEKABR 2021 | VIEWS:
Azərbaycan Respublikasının Təhsil və İqtisadiyyat nazirliklərinin dəstəyi və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) təşkilatçılığı ilə dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30 illiyinə həsr olunan UNEC İqtisadi Forumu-2021 dekabrın 2-də öz işini davam etdirib.
Forumda Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, təhsil naziri Emin Əmrullayev, UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, Nobel mükafatı laureatı professor Aziz Sancar, Türkiyə Ali Təhsil Şurasının (YÖK) rəhbəri Erol Özvar, Almaniyanın Münhen Tədqiqat Universitetinin Təhsil İnstitutunun professoru Məsud Əfəndiyev, dövlət qurumlarının rəhbərləri, millət vəkilləri, elm və təhsil üzrə xarici və yerli eskpertlər iştirak ediblər.
“Postpandemiya dövründə elm və təhsil” mövzusuna həsr olunan panelin açılışında şəhidlərin xatirəsi yad edilib və Dövlət himni səsləndirilib.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov forum iştirakçılarını salamlayaraq, panelin postkovid dövründə elm və təhsilə elmi baxış mövzusuna həsr olunduğunu deyib. Pandemiyanın elm və təhsilə baxışları dəyişdirdiyini və gələcəklə bağlı cavabı gözləyən çoxsaylı sualları ortaya qoyduğunu diqqətə çatdıran rektor, böhranın ilk dövründə distant təhsilə keçidin yaranan problemləri aradan qaldıracağı düşüncəsini formalaşdırdığını bildirib: “Bütövlükdə təhsil sistemində atılan addım onu deməyə əsas verir ki, məsafədən təhsil həll yolu kimi qəbul edilmir. Məsafədən təhsillə təhsilin davamlılığı təmin edilsə də, elmdə fərdiçiliyə sanki “yaşıl işıq” yandırıldı. Elmin gələcəyi ilə bağlı yeni elmi kommunikasiyalar və onların formaları ilə bağlı ciddi suallar var”. Rektor panellərdə bu sualların həlli istiqamətində müzakirələrin aparılacağını, forumun ölkəmizin gələcək inkişafı ilə bağlı əhəmiyyət kəsb edən sualların cavablandırılması üçün platforma rolunu oynayacağını deyib.
Sonra Nobel mükafatı laureatı, dünya şöhrətli alim, professor Aziz Sancar pandemiya dövrünün elm adamları üçün yaratdığı problemlərdən söz açıb. Həmin dövrdə tədqiqat qruplarının daim elmi axtarışlarda olduğunu deyən alim, işçilərin qapalı şəraitdə çalışdığını, psixoloji durumlarında ciddi problemlər yaşandığını deyib.
Forumda çıxış edən təhsil naziri Emin Əmrullayev forumun dövlət müstəqilliyinin bərpasına və böyük Zəfərə həsr olunmasının özünəməxsus əhəmiyyəti olduğunu xüsusi vurğulayıb. Ölkənin bundan sonrakı elm və təhsil sahəsində fəaliyyətinin məhz müstəqillik və zəfərlə bağlı olduğunu deyib. Postpandemiya dövründə təhsil sahəsində yaranan problemlərdən və onların həlli yollarından söz açan nazir, elm və təhsil sahəsində dövlətin qərarvermə modeli üzərindən məsələyə yanaşıb. O, pandemiya dövründə verilən emosional və rasional qərarlar arasındakı fərqi təhlil edərək, rasional qərarların daha ciddi dəlillərə əsaslandığını diqqətə çatdırıb.  Nazir təhsil və elm siyasətinin qarşısında duran əsas məqsədin bu sahədə əlçatanlığın və keyfiyyətinin artırılması, müxtəlif sosial qruplardan olan insanlara bərabər imkanların yaradılması olduğunu bildirib. Təhsilin keyfiyyətinə yeni baxışın formalaşmasının vacibliyini diqqətə çatdıran E.Əmrullayev aidiyyatı olan dövlət və digər müstəqil qurumların keyfiyyətə nəzarət mexanizmlərinin olmasının labüdlüyünü bildirib. Nazir ali təhsilin keyfiyyətinin ölçülməsi meyarlarını da açıqlayıb: “Hazırda bir çox problemlərin həlli elmi-tərəqqi və tədqiqatlardan asılıdır. Başa düşməliyik ki, resurslar məhduddur. Bu məhdudiyyətlə hansı sahələri necə inkişaf etdirməyi düşünməliyik. Prosesə bu gün başlamalıyıq ki, nəticəni 20-30 ildən sonra görə bilək. Bilik və bacarıq kafi şərtlərdir, əsas motivasiyadır. Pandemiya göstərdi ki, dünyada dəyər zəncirləri necə kövrəkdir”.  Nazir pandemiya dövrünün önəmli məsələlərindən birinin də ayrı-ayrı sosial iqtisadi qrupların öyrənmə prosesinin monitorinq məsələsi olduğunu bildirib.
Türkiyənin Ali Təhsil Şurasının rəhbəri rəhbəri Erol Özvar pandemiyanın ali təhsil sahəsində yaratdığı təsirlərindən danışıb. Bu böhranın bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində yeni vərdişlər yaratdığını, ali təhsil paradiqmasının dəyişməsinin qaçılmaz olduğunu deyib. Distant təhsilin alternativinin olmadığını və bır sıra çağırışlarla xarakterizə edildiyinə diqqət çəkən YÖK rəhbəri, ali təhsildə insan amilinin dəyişməli olduğunu bildirib. E.Özvar rəqəmsal informasiya cəmiyyəti və rəqəmsal iqtisadiyyatın tələblərindən də söz açıb: “Rəqəmsal transformasiya nəticəsində insan resurslarına tələblər dəyişib. Rəqəmsallaşma məşğulluq sahəsində də ciddi dəyişikliklər yaradıb. Ali təhsil müəssisələri əmək bazarının tələblərinə uyğun olaraq, rəqəmsal bacarıqların artırılmasına yönəldilən  tədris proqramlarına daha çox üstünlük verməlidirlər”.
Almaniyanın Münhen Tədqiqat Universitetinin Təhsil İnstitutunun professoru Məsud Əfəndiyev ölkələrin inkişafında elm və təhsilin rolundan söz açıb. O, bəşəriyyətin gələcəyi üçün təhsilin, elmin və mədəniyyətin rolunun əvəzedilməz olduğunu, təhsil sistemində və tədris mühitində ən vacib faktorun tələbə olduğunu deyib: “Belə bir ana deyimi var ki, “Mən öyrəndiklərimin bir çox hissəsini müəllimlərdən, daha çoxunu həmkarlardan, ən çoxunu isə tələbələrdən öyrənmişəm”. Alim pandemiyanın yaratdığı yeni vərdişlərdən, süni zəka və V sənaye inqilabının tələblərindən də danışıb.
Çıxışlardan sonra panel məruzəçiləri iştirakçıların suallarını cavablandırıblar.
Forum çərçivəsində UNEC alimlərinin müəllifi olduqları “Elektron ticarət və elektron ixracat”, “Sosial elmlərdə tədqiqat metodları”, “Rəqəmsal marketinq və sosial media” kitablarının təqdimatı olub. Bildirilib ki, “SABAH” magistratura layihə çərçivəsində yazılan və tədris prosesində istifadə olunacaq “Rəqəmsal marketinq və sosial media” və “Elektron ticarət və elektron ixracat” dərslikləri Azərbaycan dilində hazırlanmış ilk ədəbiyyatdır. Kitabın əsas özəllikləri onların yerli, beynəlxalq özəl sektor və akademik bazaya aid bir çox xüsusiyyəti özündə əks etdirməsidir.
Forumda UNEC ilə Ukraynanın Taras Şevçenko adına Kiyev Milli Universiteti (TSNUK) arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ilə T.Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetinin (TSNUK)  rektoru professor Volodimir Bugrov arasında imzalanan müqavilədə birgə elmi-tədqiqat təcrübəsi və araşdırmaların aparılması, bakalavr, magistratura və doktorantura proqramlarının hazırlanması, tələbə və akademik heyət mübadiləsinin genişləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi, birgə elmi nəşrlər hazırlanması və mübadiləsi nəzərdə tutulub.
Sonra “SPRİNGER” nəşriyyat şirkətinin iqtisadiyyat üzrə redaktə məsələləri direktoru Kristian Rausçerin tədqiqatçılarla görüşü keçirilib.
Forum Holon Texnologiya İnstitutunun (H.I.T) Kiber şöbəsinin rəhbəri dr. Harel Menaşrinin moderatprluğu ilə keçirilən “İqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyası: Yeni çağırışlar, yeni imkanlar” mövzusunda Panel 3 çıxışları ilə davam edib.
Paneldə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Forumda müzakirə olunan mövzuların Prezident cənab İlham Əliyevin ölkəmizin 2030-cu ilədək inkişaf istiqamətləri ilə bağlı müəyyən etdiyi milli prioritetlərdən irəli gələn məsələlərin effektiv icrası üçün mühüm platforma olduğunu deyib. Nazir Azərbaycanda rəqəmsal transformasiyanın səmərəliliyinin təmin olunmasından və  rəqəmsallaşmanın iqtisadi inkişafa verəcəyi töhfələrdən söz açıb: “Cəmiyyətin inkişafını təmin edən yeganə vasitə innovasiya və texnologiyaların inkişafıdır. Azərbaycanda belə bir cəmiyyətin qurulması əsas hədəflərdəndir və bu istiqamətdə məqsədyönlü addımlar atılır. Reallıq odur ki, bu gün Azərbaycan iqtisadiyyatı təbii resurslardan hələ də asılıdır. Qarşımızda duran əsas məsələ rəqəmsal transformasiyadan maksimum istifadə edərək zaman kəsiyini qısaltmaqdan ibarətdir. Bu vizyonu həyata keçirmək üçün həmin ekosistem yaradılmalıdır. Bu yol isə yalnız qanunun aliliyindən, sağlam fəaliyyət göstərən hökumətin mövcudluğundan, sabit infrastrukturun yaradılmasından keçir. Bunlar təmin edildikdən sonra ölkədə birmənalı şəkildə elmin və təhsilin inkişafına daha çox diqqət ayıra bilərik”.
Sonra Türkiyənin əmək və sosial təminat nazirinin müavini Lütfi Alpkan rəqəmsal transformasiyanın iş dünyasında tətbiqindən danışıb. Süni intellektin, rəqəmsal transformasiyanın üstünlüklərinə, eləcə də yaratdığı problemlərə toxunan nazir müavini, trendləri də açıqlayıb. O, dünyanın böyük dövlətlərinin bu istiqamətdə təcrübəsini paylaşaraq, müqayisəli təhlillər aparıb.
Kanadanın Engelands İnstitutunun həmtəsisçisi, baş əməliyyat direktoru Danel Kerimi texnologiyalardakı çatışmazlıqlar, eləcə də texnoloji tullantıların səmərəli istehsalı barədə ətraflı məlumat verib.
BP-nin Sistem arxitekturası üzrə rəhbəri Qaret Key isə smart texnologiyalar və onların neft və qaz sənayesindəki tətbiqindən danışıb.

Second day of UNEC Economic Forum: “Science and education in the post pandemic period” and “Digital transformation of the economy”
02 DECEMBER 2021 | VIEWS:
UNEC Economic Forum, dedicated to the 30th anniversary of the restoration of state independence, organized   by  Azerbaijan State University of Economics (UNEC) with the support of the Ministries of Education and Economy of the Republic of Azerbaijan, continued its work on December 2, 2021.
The forum was attended by  Farah Aliyeva the head of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Affairs Department of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrullayev, Minister of Education, Adalat Muradov, the rector of UNEC, Aziz Sanjar, Nobel Laureate, Erol Ozvar, president of Turkish Council of Higher Education , Munich Research University Professor of the Institute of Education Masud Efendiyev, heads of government agencies, MPs, foreign and local experts on science and education.
The memory of the martyrs was commemorated and the national anthem was played at the opening of the panel on “Science and education in the post pandemic period.”
Welcoming the forum participants, UNEC Rector Professor Adalat Muradov said that the panel was dedicated to the scientific approach to science and education in the post-Covid period.  Noting that the pandemic has changed attitudes to science and education and raised many questions about the future, the rector said that in the first period of the crisis, the idea was formed that the transition to distance education would solve the existing problems. “The step taken in the education system as a whole gives grounds to say that distance education is not accepted as a solution. Although distance education ensures the continuity of education, it is as if the “green light” has been given to individualism in science. There are new scientific communications about the future of science, and serious questions about their forms.” The rector said that the panels will discuss these issues, and the forum will serve as a platform to answer questions important for the future development of our country.
Then the Nobel Laureate, world-famous scientist, Professor Aziz Sanjar spoke about the problems created by the pandemic era for scientists. He said that at that time, research groups were constantly in scientific research, adding that employees worked in closed conditions and had serious psychological problems.
Speaking at the forum, Minister of Education Emin Amrullayev stressed the importance of the forum dedicated to the restoration of state independence and the Great Victory. He said that the country’s further activities in the field of science and education are connected with independence and victory. Speaking about the problems in the field of education in the post-pandemic period and ways to solve them, the Minister approached the issue through the model of state decision-making in the field of science and education. He analyzed the difference between emotional and rational decisions made during a pandemic, noting that rational decisions are based on more serious evidence. The Minister said that the main goal of education and science policy is to increase accessibility and quality in this area, to create equal opportunities for people from different social groups. Emphasizing the importance of forming a new vision of the quality of education, E. Amrullayev stressed the need for quality control mechanisms of the relevant government and other independent agencies. The Minister also announced the criteria for measuring the quality of higher education: “Currently, the solution of many problems depends on scientific progress and research. We must understand that resources are limited. With this limitation, we need to think about what areas to develop. We must start the process today so that we can see the results in 20-30 years. Knowledge and skills are sufficient conditions, the main thing is motivation. The pandemic has shown how fragile the value chains are in the world. ” The Minister said that one of the important issues of the pandemic period is the monitoring of the learning process of individual socio-economic groups.
The chairman of the Council of Higher Education of Turkey, Erol Ozvar, spoke about the impact of the pandemic on higher education. He said that the crisis, as in all areas, has created new habits in the field of education, and a change in the paradigm of higher education is inevitable. Noting that there is no alternative to distance education and it is characterized by a number of challenges, he said that the human factor in higher education should change. E. Ozvar also spoke about the requirements of the digital information society and digital economy: “As a result of the digital transformation, human resource requirements have changed. Digitalization has also brought about significant changes in employment. In accordance with the requirements of the labor market, higher education institutions should give more priority to training programs aimed at increasing digital skills.
Professor of the Institute of Education of the Research University of Munich, Germany Masud Efendiyev spoke about the role of science and education in the development of countries. He said that the role of education, science and culture is irreplaceable for the future of mankind, and that the most important factor in the education system and learning environment is the student. There is a saying, “I learned most of what I learned from teachers, more from colleagues, and most from students.” The scientist also spoke about the new habits created by the pandemic, the requirements of artificial intelligence and the V Industrial Revolution.
After the speeches, the panel speakers answered the questions of the participants.
The books “E-commerce and e-exports”, “Research methods in the social sciences”, “Digital marketing and social media” authored by UNEC scientists were presented at the forum. The books “E-commerce and e-exports”, “Research methods in the social sciences”, “Digital marketing and social media” authored by UNEC scientists were presented at the forum. It was noted that the textbooks “Digital Marketing and Social Media” and “Electronic Commerce and Electronic Export” written within the “SABAH” master’s project and used in the educational process are the first literature prepared in the Azerbaijani language. The main features of the book are that they reflect many features of the local, international private sector and academic base.
A cooperation agreement was signed between UNEC and Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ukraine (TSNUK) at the forum.
The agreement signed between UNEC Rector Professor Adalat Muradov and Rector of Kyiv National University named after T.Shevchenko (TSNUK) Professor Volodymyr Bugrov provides for joint research experience and research, development of bachelor’s, masters and doctoral programs, expansion and development of student and academic exchanges, preparation and exchange of joint scientific publications.
Then Christian Rauscher, editorial director of SPRINGER met with researchers.
The forum continued with the 3rd panel speeches on “Digital Transformation of the Economy: New Challenges, New Opportunities” moderated by Harel Menashri head of the department of “Cyber” of Holon Technology University.
Speaking at the panel, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev said the topics discussed at the forum were an important platform for the effective implementation of issues arising from the national priorities set by President Ilham Aliyev for the country’s development until 2030. The Minister spoke about ensuring the effectiveness of digital transformation in Azerbaijan and the contribution of digitalization to economic development:  “The only way to ensure the development of society is the development of innovation and technology. The establishment of such a society in Azerbaijan is one of the main goals, and purposeful steps are being taken in this direction. The reality is that today the Azerbaijani economy is still dependent on natural resources. The main task before us is to shorten the time period by making maximum use of digital transformation. That ecosystem must be created to realize this vision. This path passes only through the rule of law, the existence of a healthy government, the creation of a stable infrastructure. Once these are ensured, we can unequivocally pay more attention to the development of science and education in the country.
Then, Turkish Deputy Minister of Labor and Social Security Lutfihak Alpkan spoke about the application of digital transformation in the business world. Touching upon the advantages of artificial intelligence, digital transformation, as well as the problems it creates, the Deputy Minister also announced the trends. He shared the experience of major countries in this area and conducted a comparative analysis.
Danil Kerimi, co-founder and chief operating officer of the Engelands Institute in Canada, spoke in detail about the shortcomings in the technology, as well as the efficient production of technological waste.
Gareth Key, BP’s Head of Systems Architecture, spoke about smart technologies and their applications in the oil and gas industry.