UNEC iqtisadiyyat ixtisası üzrə dünyanın 250 ən yaxşı universiteti sırasında
multirankAzərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti (UNEC) 90 illik yubileyi ərəfəsində daha bir uğura imza atıb.
Avropa Birliyinin Erasmus+ proqramı tərəfindən maliyyələşən U-Multirank reytinq təşkilatı dünya universitetlərinin fəaliyyətini ölçən reytinq sıralmasının yeddinci buraxılışını və 28 fənn üzrə reytinq cədvəlini açıqlayıb. U-Multirank reytinq sıralamasının builki buraxılışında 92 ölkədən 1800-ə yaxın universitet 5 kriteriya – tədris və öyrənmə, tədqiqat, bilik transferi, beynəlmilləşmə və regional fəaliyyətləri üzrə qiymətləndirilib. Ümümi performansı  U-Multirank təşkilatı tərəfindən “A” (çox yaxşı) ilə qiymətləndirilən UNEC bu ilki reytinqdə ən yaxşı 950 (1786 universitet arasında) universitet sıralamasında qərarlaşıb.
Reytinqə  düşən 1786  universitet arasında  UNEC iqtisadiyyat ixtisası (subject ranking) üzrə xüsusi reytinqdə 209-cu ən yaxşı nəticəni əldə edərək, 250 ən yaxşı universitetlər sırasında düşüb.
U-Multirank haqqında–  U-Multirank Avropa Komisiyasının təşəbbüsü ilə müstəqil konsorsium tərəfindən hazırlanıb. Konsorsiumun üzvlərinə Almaniyanın Ali Təhsil Mərkəzi (Centre for Higher Education), Twente Universitetinin  Ali Təhsil Siyasəti Tədqiqatları Mərkəzi (Higher Education Policy Studies), Leiden Universitetinin Elm və Texnologiylara Tədqiqatlar Mərkəzi (Centre for Science and Technology Studies) və İspaniyanın Bilik və İnkişaf Fondu (Fundación CYD) daxildir.

The U- Multirank rating agency, funded by Erasmus program of the European Union, has announced the seventh edition of its ranking of the world’s universities and the ranking table on 28 subjects. In this year’s edition of the U-Multirank ranking, about 1,800 universities from 92 countries were assessed on 5 criteria – teaching and learning, research, knowledge transfer, internationalization and regional activities. UNEC, whose overall performance was rated “A” (very good) by U-Multirank, is ranked as the best 950 (among 1,786 universities) in this year’s ranking.
Among 1,786 universities in the ranking, UNEC ranked among the top 250 universities, getting the 209th best results in a special ranking on the specialty ranking of Economics.
About U-Multirank – U-Multirank was developed by an independent consortium at the initiative of the European Commission. The members of the consortium encompasses the German Center for Higher Education, the Center for Higher Education Policy Studies at the University of Twente, the Center for Science and Technology Studies at the University of Leiden and the Spanish Foundation for Knowledge and Development (Fundación CYD).