UNEC kollektivi Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkında olub
Parkı ziyarət edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov və universitetin kollektivi girişdəki xatirə daşının üzərinə gül dəstələri qoyublar, şəhidlərin əziz xatirəsini yad ediblər.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncamda Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin yaddaşlarda yaşadılması və ictimaiyyətə nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakıda Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin yaradılması tapşırılmışdı. Ötən müddətdə Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin layihəsi hazırlanıb. Layihəyə əsasən, torpaqlarımızın azad olunması uğrunda tarixi Qələbəyə gedən yolu, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş əsgər və zabitlərimizin, bütün şəhidlərimizin xatirəsini yaşatmaq məqsədilə kompleksin ərazisində muzeyin yaradılması nəzərdə tutulur. Muzey kompleksində Vətən müharibəsi şəhidlərinin hər birinin adı həkk olunacaq, burada toplanacaq eksponatlar ərazilərimizin işğaldan azad olunması uğrunda mübarizə aparan əsgər və zabitlərimizin igidliyini, xalqımızın əzmini bir daha nümayiş etdirəcək. Kompleks park ilə əhatə olunacaq.
8 Noyabr prospektində inşa olunan Zəfər parkı doqquz hektardan çox ərazini əhatə edəcək. Əraziyə girişdə 44 tağ elementindən istifadə edilib. Tağlar Qələbəyə aparan rəmzi yolun başlanğıcını tərənnüm edəcək. Giriş portalındakı tağın hündürlüyü 44, eni isə 22 metr olacaq. Tağın üzərində Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının adları həkk ediləcək. Tağın üst hissəsindəki ağac elementi böyüyən Azərbaycan, pöhrələnmə, firavanlıq, yeni həyata və Qələbəyə aparan simvolik yol təsəvvürü yaradacaq.

The UNEC staff visit Victory Park, which is under construction in Baku
On September 27 – Memorial Day, the UNEC team visited Victory Park, which is under construction in Baku.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov and the university staff visited the park and laid flowers on the memorial stone at the entrance, commemorating the dear memory of the martyrs.
It should be noted that in the decree signed by President Ilham Aliyev on December 3, 2020, the creation of the Patriotic War Memorial Complex and the Victory Museum was ordered in Baku in order to keep alive in memory and show to the public the incomparable heroism of the Azerbaijani people in the Patriotic War and the great historical Victory they won, to perpetuate the dear memory of our martyrs. In the past, the project of the Memorial Complex of the Patriotic War and the Victory Museum was prepared. According to the project, it is planned to create a museum in the territory of the complex in order to keep alive the memory of our soldiers and officers who fought heroically in the Patriotic War and all our martyrs. The names of each of the martyrs of the Patriotic War will be engraved in the museum complex, the exhibits collected here will once again demonstrate the bravery of our soldiers and officers who fought for the liberation of our territories from occupation and the perseverance of our people. The complex will be surrounded by a park.
Victory  Park, which is being built on 8 Noyab Avenue, will cover more than nine hectares. 44 arch elements were used at the entrance to the area. The arches will mark the beginning of the symbolic road to Victory. The arch at the entrance portal will be 44 meters high and 22 meters wide. The names of the heroes of the Patriotic War will be engraved on the arch. The tree element in the upper part of the arch will create an image of growing Azerbaijan, prosperity, a symbolic path leading to a new life and Victory.