UNEC kollektivi Bakıda inşası davam etdirilən Zəfər parkında olub
Parkı ziyarət edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov və universitetin kollektivi girişdəki xatirə daşının üzərinə gül dəstələri qoyublar, şəhidlərin əziz xatirəsini yad ediblər.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncamda Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin yaddaşlarda yaşadılması və ictimaiyyətə nümayiş etdirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Bakıda Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin yaradılması tapşırılmışdı. Ötən müddətdə Vətən Müharibəsi Memorial Kompleksinin və Zəfər Muzeyinin layihəsi hazırlanıb. Layihəyə əsasən, torpaqlarımızın azad olunması uğrunda tarixi Qələbəyə gedən yolu, Vətən müharibəsində qəhrəmancasına döyüşmüş əsgər və zabitlərimizin, bütün şəhidlərimizin xatirəsini yaşatmaq məqsədilə kompleksin ərazisində muzeyin yaradılması nəzərdə tutulur. Muzey kompleksində Vətən müharibəsi şəhidlərinin hər birinin adı həkk olunacaq, burada toplanacaq eksponatlar ərazilərimizin işğaldan azad olunması uğrunda mübarizə aparan əsgər və zabitlərimizin igidliyini, xalqımızın əzmini bir daha nümayiş etdirəcək. Kompleks park ilə əhatə olunacaq.
8 Noyabr prospektində inşa olunan Zəfər parkı doqquz hektardan çox ərazini əhatə edəcək. Əraziyə girişdə 44 tağ elementindən istifadə edilib. Tağlar Qələbəyə aparan rəmzi yolun başlanğıcını tərənnüm edəcək. Giriş portalındakı tağın hündürlüyü 44, eni isə 22 metr olacaq. Tağın üzərində Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının adları həkk ediləcək. Tağın üst hissəsindəki ağac elementi böyüyən Azərbaycan, pöhrələnmə, firavanlıq, yeni həyata və Qələbəyə aparan simvolik yol təsəvvürü yaradacaq.

Коллектив UNEC посетил Парк Победы в Баку, строительство которого продолжается
27 сентября – в День памяти коллектив  посетил Парк Победы в Баку, строительство которого продолжается.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов и сотрудники университета посетили парк и возложили цветы к памятному камню у входа, почтив светлую память шехидов.
Следует отметить, что в целях сохраниения памяти о беспримерном героизме азербайджанского народа в Отечественной войне и о завоеванной им величественной исторической Победе, увековечения светлой памяти наших шехидов в Распоряжении, подписанном Президентом Ильхамом Алиевым 3 декабря 2020 года, поручено создание в Баку Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы. Ранее был подготовлен проект Мемориального комплекса Отечественной войны и Музея Победы. Согласно проекту, на территории комплекса планируется создать музей, чтобы сохранить память о наших солдатах и офицерах, героически сражавшихся в Отечественной войне, и обо всех наших шехидах.
В музейном комплексе будут увековечены имена каждого из шехидов Отечественной войны, собранные здесь экспонаты еще раз продемонстрируют храбрость наших солдат и офицеров, сражавшихся за освобождение наших территорий от оккупации, и решимость наших людей. Комплекс будет окружен парком.
Парк Победы, строящийся на проспекте 8 Ноября, будет занимать площадь более девяти гектаров. При входе на территорию использовано 44 арочных элемента. Арки ознаменуют начало символического пути к Победе. Арка у входного портала будет иметь высоту 44 метра и ширину 22 метра. На арке будут высечены имена героев Отечественной войны. Элемент дерева в верхней части арки создаст символический образ растущего Азербайджана, процветания, нового пути, ведущего к Победе.