UNEC kollektivi İstiqlal Muzeyində
Mayın 26-da UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəlli heyəti və tələbələr 28 May – Respublika Günü münasibətilə Azərbaycan İstiqlal Muzeyində olublar.
UNEC-in nümayəndə heyətinə ilk dövlət muzeyində Azərbaycanın 99 il öncəki müstəqillik dövrünü əks etdirən tarixi faktlar və sənədlər barədə məlumat verilib. Xalq hərəkatının simvoluna çevrilən Xalq Cümhuriyyətinin ilk üçrəngli bayrağı UNEC kollektivi tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Ziyarətçilər muzeydə ekspozisiyaların nümayiş etdirildiyi 6 zal ilə tanış olublar. İlk zalda Azərbaycanın dövlət rəmzləri – üçrəngli bayraq, gerb, himn və Konstitusiyanı əks etdirən sənədlər, eləcə də istiqlaliyyət tarixini, görkəmli şəxsiyyətlərin həyatını əks etdirən fotolar, müxtəlif məlumatlar yer alıb. İkinci zalda Azərbaycan tarixinin XIX əsrin ikinci yarısından XX əsrin əvvəllərinədək olan dövrü əks etdirilib. Zalın digər bölməsində 31 mart soyqırımına həsr olunan fotofaktlar, arxiv materialları, sənədlər nümayiş olunub. XX əsrin sonunda milli-azadlıq hərəkatına, Qarabağ müharibəsinə həsr olunan ekspozisiyanın yerləşdiyi növbəti zalda Azərbaycanın yeni tarixi əks olunub. Eyni zamanda Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, erməni terroru, 20 Yanvar qırğını, Xocalı soyqırımı barədə fotolar, müxtəlif sənədli materiallar sərgilənib.
Muzeyin müstəqil Azərbaycan Respublikasının tarixinə və Ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyətinə həsr edilən zalı UNEC kollektivinin xüsusi marağına səbəb olub. Burada Ulu öndərin daxili və xarici siyasəti, neft strategiyası barədə tarixi faktlar, sənədlər, kitab və qəzet materialları yer alıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fəaliyyəti, son illərdə ölkəmizin qazandığı nailiyyətlər barədə məlumat və fotolar da nümayiş olunub.

UNEC Staff in the Museum of Independence
On May 26, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, academic staff and students of the university visited the Museum of Independence of the Republic of Azerbaijan on the occasion of May 28- Republic Day.
UNEC’s delegation was provided with the information about the historical facts and documents reflecting the period of Azerbaijan’s independence 99 years ago. The tricolor flag of the People’s Republic that became the symbol of the national liberation movement was welcomed by UNEC staff. The visitors acquainted with 6 halls of the museum.
State symbols of Azerbaijan- documents reflecting a three-color flag, national emblem, anthem and the Constitution, as well as photos of history of independence and distinguished people and different materials are displayed in the first hall. A period from the second half of the XIX Century and early years of the XX Century of Azerbaijan history is exhibited in the second hall. A three-color flag of the people’s movement, photo facts dedicated to March 31 genocide, archive materials and documents are displayed in the other section of the hall. Azerbaijan’s new history is demonstrated in the next hall where the expositions of the national liberation movement, Garabagh war are placed. At the same time, photos and different documents about encroachment of Armenia against Azerbaijan, Armenian terrorism, January 20 tragedy, Khojali Genocide are displayed here.
The hall dedicated to the history of Independent Azerbaijan Republic and the National Leader Heydar Aliyev’s activities aroused UNEC staff’s interest. Historical facts and documents, books and newspaper materials about the Great Leader’s internal and external policy, oil strategy have taken place here. In addition, information about the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev’s performances and achievements gained by our country and photos were demonstrated here.