UNEC kollektivi İstiqlal Muzeyində
Mayın 26-da UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəlli heyəti və tələbələr 28 May – Respublika Günü münasibətilə Azərbaycan İstiqlal Muzeyində olublar.
UNEC-in nümayəndə heyətinə ilk dövlət muzeyində Azərbaycanın 99 il öncəki müstəqillik dövrünü əks etdirən tarixi faktlar və sənədlər barədə məlumat verilib. Xalq hərəkatının simvoluna çevrilən Xalq Cümhuriyyətinin ilk üçrəngli bayrağı UNEC kollektivi tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Ziyarətçilər muzeydə ekspozisiyaların nümayiş etdirildiyi 6 zal ilə tanış olublar. İlk zalda Azərbaycanın dövlət rəmzləri – üçrəngli bayraq, gerb, himn və Konstitusiyanı əks etdirən sənədlər, eləcə də istiqlaliyyət tarixini, görkəmli şəxsiyyətlərin həyatını əks etdirən fotolar, müxtəlif məlumatlar yer alıb. İkinci zalda Azərbaycan tarixinin XIX əsrin ikinci yarısından XX əsrin əvvəllərinədək olan dövrü əks etdirilib. Zalın digər bölməsində 31 mart soyqırımına həsr olunan fotofaktlar, arxiv materialları, sənədlər nümayiş olunub. XX əsrin sonunda milli-azadlıq hərəkatına, Qarabağ müharibəsinə həsr olunan ekspozisiyanın yerləşdiyi növbəti zalda Azərbaycanın yeni tarixi əks olunub. Eyni zamanda Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü, erməni terroru, 20 Yanvar qırğını, Xocalı soyqırımı barədə fotolar, müxtəlif sənədli materiallar sərgilənib.
Muzeyin müstəqil Azərbaycan Respublikasının tarixinə və Ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyətinə həsr edilən zalı UNEC kollektivinin xüsusi marağına səbəb olub. Burada Ulu öndərin daxili və xarici siyasəti, neft strategiyası barədə tarixi faktlar, sənədlər, kitab və qəzet materialları yer alıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fəaliyyəti, son illərdə ölkəmizin qazandığı nailiyyətlər barədə məlumat və fotolar da nümayiş olunub.

Коллектив UNEC в музее Истиглал
26 мая ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, профессорско-преподавательский состав и студенты по случаю 28 Мая – Дня республики посетили музей Истиглал.
Делегации UNEC была представлена информация об исторических фактах и документах, отражающих период независимости Азербайджана 99 лет назад. Большой интерес у коллектива UNEC вызвала информация о превращении первого трехцветного флага Демократической Республики в символ Народного движения.
Посетители ознакомились с 6 залами музея, демонстрирующими экспозиции. В первом зале представлены документы, отражающие государственные символы Азербайджана – трехцветный флаг, герб, гимн и Конституция, а также фото, отражающие историю независимости, жизнь выдающихся личностей и разная информация. Во втором зале отражается история Азербайджана периода второй половины XIX века и начала XX века. В других частях зала демонстрируются трехцветный флаг Народного движения, фотофакты, архивные материалы, документы, посвященные геноциду 31 марта. В следующем зале с экспозициями национально-освободительного движения конца XX века, Карабахской войны отражается новая история Азербайджана. В то же время выставлены фото, разные документальные материалы об агрессии Армении на Азербайджан, армянском терроре, кровавых событиях 20 января, Ходжалинском геноциде.
Особый интерес у коллектива UNEC вызвал зал музея, посвященный истории Азербайджанской Республики и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Здесь нашли место исторические факты, документы, книги и газетные материалы о внутренней и внешней политике, нефтяной стратегии Великого вождя. Также были демонстрированы фото о деятельности Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, успехах, завоеванных нашей страной в последние годы.