02 DEKABR 2024 | VIEWS:
Noyabrın 29-da ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında futzal idman növü üzrə Azərbaycan Tələbə Liqasının 2024/2025 mövsümünün açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi, Azərbaycan Tələbə Futbol Federasiyası İctimai Birliyinin rəsmi şəxsləri, millət vəkilləri, rektorlar, veteran futbolçular iştirak ediblər.
İlk yarışda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) və Bakı Mühəndislik Universitetinin komandaları qələbə uğrunda mübarizə aparıblar. Hər iki komandanın maraqlı və həyəcanlı yarışı UNEC komandasının qələbəsi ilə başa çatıb.
Liqanın açılışında iştirak edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov UNEC  komandasını təbrik edərək, onlara yeni qələbələr arzulayıb.

UNEC Team Wins Futsal Tournament
On November 29, the opening ceremony of the 2024/2025 season of the Azerbaijan Student League in futsal took place, featuring teams from various higher education institutions.
The event was attended by representatives from the Ministry of Science and Education, the Association of Football Federations of Azerbaijan, the Republican Committee of the Free Trade Union of Education Workers of Azerbaijan, the Azerbaijan Student Football Federation, as well as members of parliament, university rectors, and veteran football players.
In the first match of the tournament, the team from the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) competed against the team from Baku Engineering University. After an engaging and competitive game, UNEC emerged victorious.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, who was present at the opening ceremony, congratulated the UNEC team on their success and wished them further victories in the competition.