“UNEC Könüllülük Həftəsi”nin açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “UNEC Könüllülük Həftəsi”nin təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdən öncə vətənimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova açılışda çıxış edərək, UNEC tələbələrinin könüllülük fəaliyyətindən söz açıb. O, tələbələrin hər zaman universitetin, eləcə də ölkənin sosial-ictimai həyatında fəal iştirak etdiklərini diqqətə çatdıraraq, UNEC-də 13 tələbə təşkilatının, o cümlədən UNEC Könüllülər Təşkilatı və Rəqəmsal Könüllülər Təşkilatının fəaliyyət göstərdiyini deyib. S.Qəndilova UNEC tələbələrinin ölkənin könüllülük hərəkatında aparıcı rol oynadıqlarını xüsusi vurğulayıb.
Sonra Milli Məclisin deputatı, millət vəkili Ceyhun Məmmədov könüllülük fəaliyyətinin önəmindən söz açaraq, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) könüllülərinin fəallığını yüksək qiymətləndirib. Millət vəkili könüllülük fəaliyyətinin dövlətin gənclər siyasətinin ayrılmaz hissəsi olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu sahəyə göstərilən dövlət dəstəyindən danışıb.
Tədbirin təşkilatçısı, UNEC-in Tələbə-rektoru Nihad İsgəndərov “UNEC Könüllülük Həftəsi” barədə məlumat verərək, layihənin məqsədinin tələbələrdə könüllülük mədəniyyətini daha da inkişaf etdirmək, ictimai fəallığı artırmaq, onlara sosial məsuliyyət anlayışını aşılamaq olduğunu deyib. O, Könüllülük Həftəsində müxtəlif tədbir və layihələrin, intellektual və idman yarışlarının, ekskursiyaların təşkil olunacağını, könüllülük fəaliyyətlərinin uğurlu nümunələri və təcrübələri barədə infosessiyaların keçiriləcəyini bildirib.
Sonra DOST Könüllüləri Mərkəzinin nümayəndəsi Humay Qasımlı çıxış edərək, DOST proqramı, DOST könüllülərinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. UNEC-in fəal DOST könüllüsü Səid Əsgərov öz fəaliyyətindən söz açıb.
Bakı Şəhər Halqası Könüllülərinin işəqəbul və təlimlər üzrə mütəxəssisi Əli Xəlilov isə gənclərin yeni layihələrdə aktiv iştirakından danışıb, sonra tələbələrlə interaktiv oyun keçirərək, aktiv tələbələrə hədiyyələr təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən UNEC-in Formula1 könüllüsü Röya Fərəcova, “İdman Könüllüləri Azarkeşlər” İB sədri Atanur Cəfərli, MEDİA Könüllüləri üzrə məsul şəxs Aynur Zeynallı, UNEC-in fəal media könüllüsü Nəzirə Rəhimli çıxış edərək, könüllülük fəaliyyətləri ilə bağlı təcrübələrini bölüşüblər.

The Azerbaijan State University of Economics (UNEC) hosted the grand opening ceremony of “UNEC Volunteer Week.”
Prior to the event, the memory of martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan was honored with a minute of silence, followed by the national anthem.
In her opening remarks, Saadat Gandilova, Vice-Rector for Student Affairs, spoke about the volunteer activities of UNEC students. She emphasized their active participation in the social and public life of both the university and the country. Gandilova noted that UNEC is home to 13 student organizations, including the UNEC Volunteers Organization and the Digital Volunteers Organization, highlighting the leading role of UNEC students in Azerbaijan’s volunteer movement.
Member of Parliament Jeyhun Mammadov addressed the audience, underlining the importance of volunteerism and commending the active involvement of volunteers at the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change. He emphasized that volunteerism is an integral part of the state’s youth policy and discussed the government’s support for this field.
UNEC Student Rector Nihad Isgandarov provided details about “UNEC Volunteer Week,” stating that the initiative aims to further develop a culture of volunteerism among students, increase public engagement, and instill a sense of social responsibility. He announced that the week would feature various events and projects, including intellectual and sports competitions, excursions, and informational sessions on successful examples of volunteer activities.
Humay Gasimli, a representative of the DOST Volunteers Center, gave an overview of the DOST program and the activities of DOST volunteers. UNEC’s active DOST volunteer, Said Asgarov, shared his experiences.
Ali Khalilov, a recruitment and training specialist for Baku City Circuit Volunteers, spoke about youth participation in new projects and later conducted an interactive game with students, presenting gifts to active participants.
Speakers at the event included UNEC Formula 1 volunteer Roya Farajova, Chair of the “Sports Volunteers Fans” Public Union Atanur Jafarli, MEDIA Volunteers Coordinator Aynur Zeynalli, and UNEC’s active media volunteer Nazira Rahimli, who shared their experiences in volunteer activities.