“UNEC Könüllülük Həftəsi”nin açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “UNEC Könüllülük Həftəsi”nin təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdən öncə vətənimizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova açılışda çıxış edərək, UNEC tələbələrinin könüllülük fəaliyyətindən söz açıb. O, tələbələrin hər zaman universitetin, eləcə də ölkənin sosial-ictimai həyatında fəal iştirak etdiklərini diqqətə çatdıraraq, UNEC-də 13 tələbə təşkilatının, o cümlədən UNEC Könüllülər Təşkilatı və Rəqəmsal Könüllülər Təşkilatının fəaliyyət göstərdiyini deyib. S.Qəndilova UNEC tələbələrinin ölkənin könüllülük hərəkatında aparıcı rol oynadıqlarını xüsusi vurğulayıb.
Sonra Milli Məclisin deputatı, millət vəkili Ceyhun Məmmədov könüllülük fəaliyyətinin önəmindən söz açaraq, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) könüllülərinin fəallığını yüksək qiymətləndirib. Millət vəkili könüllülük fəaliyyətinin dövlətin gənclər siyasətinin ayrılmaz hissəsi olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu sahəyə göstərilən dövlət dəstəyindən danışıb.
Tədbirin təşkilatçısı, UNEC-in Tələbə-rektoru Nihad İsgəndərov “UNEC Könüllülük Həftəsi” barədə məlumat verərək, layihənin məqsədinin tələbələrdə könüllülük mədəniyyətini daha da inkişaf etdirmək, ictimai fəallığı artırmaq, onlara sosial məsuliyyət anlayışını aşılamaq olduğunu deyib. O, Könüllülük Həftəsində müxtəlif tədbir və layihələrin, intellektual və idman yarışlarının, ekskursiyaların təşkil olunacağını, könüllülük fəaliyyətlərinin uğurlu nümunələri və təcrübələri barədə infosessiyaların keçiriləcəyini bildirib.
Sonra DOST Könüllüləri Mərkəzinin nümayəndəsi Humay Qasımlı çıxış edərək, DOST proqramı, DOST könüllülərinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. UNEC-in fəal DOST könüllüsü Səid Əsgərov öz fəaliyyətindən söz açıb.
Bakı Şəhər Halqası Könüllülərinin işəqəbul və təlimlər üzrə mütəxəssisi Əli Xəlilov isə gənclərin yeni layihələrdə aktiv iştirakından danışıb, sonra tələbələrlə interaktiv oyun keçirərək, aktiv tələbələrə hədiyyələr təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən UNEC-in Formula1 könüllüsü Röya Fərəcova, “İdman Könüllüləri Azarkeşlər” İB sədri Atanur Cəfərli, MEDİA Könüllüləri üzrə məsul şəxs Aynur Zeynallı, UNEC-in fəal media könüllüsü Nəzirə Rəhimli çıxış edərək, könüllülük fəaliyyətləri ilə bağlı təcrübələrini bölüşüblər.

Состоялась церемония открытия «Недели волонтеров UNEC»
В Азербайджанском государственном экономическом университете состоялась торжественная церемония открытия «Недели волонтеров UNEC».
Перед мероприятием минутой молчания почтили светлую память шехидов, павших за территориальную целостность и суверенитет нашей страны, был  озвучен Государственный гимн.
Выступив на открытии проректор по работе со студентами доцент Саадат Гандилова, рассказала волонтерской деятельности студентов UNEC. Она довела до внимания, что студенты всегда активно участвуют в социально-общественной жизни университета и страны, и отметила, что в UNEC действуют 13 студенческих организаций, в том числе Волонтерская организация UNEC и Цифровая волонтерская организация. С.Гандилова подчеркнула, что студенты UNEC играют ведущую роль в волонтерском движении страны.
Затем депутат Милли Меджлиса Джейхун Мамедов рассказал о важности волонтерства и высоко оценил деятельность волонтеров на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Депутат отметил, что волонтерство является неотъемлемой частью молодежной политики государства, и рассказал о поддержке этой сферы со стороны государства.
Организатор мероприятия, студент-ректор UNEC Нихад Искендеров проинформировал о «Неделе волонтерства UNEC» и сообщил, что целью проекта является дальнейшее развитие культуры волонтерства среди студентов, повышение общественной активности, привитие им понятия социальной ответственности. Он отметил, что в ходе Недели волонтерства будут организованы различные мероприятия и проекты, интеллектуальные и спортивные соревнования, экскурсии, проведены инфосессии об успешных примерах и опыте волонтерской деятельности.
Затем представитель Волонтерского центра DOST Хумай Гасымлы выступила с речью и дала подробную информацию о программе DOST и деятельности волонтеров DOST. Активный волонтер DOST UNEC Саид Аскеров рассказал о своей деятельности.
Специалист по трудоустройству и обучению волонтеров Бакинского городского кольца Али Халилов рассказал об активном участии молодежи в новых проектах, затем провел интерактивную игру со студентами и вручил подарки активным студентам.
Выступившие на мероприятии волонтер Формулы-1 UNEC Ройя Фараджова, председатель ОО «Спортивные волонтеры-фанаты» Атанур Джафарли, ответственное лицо за Медиа-волонтеров Айнур Зейналлы, активный медиа-волонтер UNEC Назира Рагимли поделились своим опытом, связанным с волонтерской деятельностью.