UNEC-lə Türkiyə universitetləri arasında növbəti razılıq əldə olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzi ilə Türkiyənin nüfuzlu universitetləri arasında ikili diplom proqramların həyata keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.
UNEC-in Türk dünyası işlətmə fakültəsinin dekanı Ferruh Tuzcuoğlu və İqtisadiyyat və işlətmə kafedrasının müdiri Fariz Əhmədov Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzinin işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Türkiyədə işgüzar səfərdə olublar. Görüşlərdə UNEC Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzində bir sıra ixtisaslarda ikili diplom proqramlarının təşkili məsələləri müzakirə olunub.
UNEC nümayəndələri səfər ərzində Türkiyə Yüksək Təhsil Qurumunun (YÖK) Nəzarət departamentinin sədri, professor Ömer Anayurt, Qazi Universitetinin rektoru, professor Süleyman Büyükberber, Sakarya Universitetinin rektoru, professor Muzaffer Elmas və İstanbul Universitetinin rektoru, professor Mahmut Ak ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərin nəticəsi olaraq, Türkiyənin nüfuzlu universitetlər ilə əldə edilən razılığa əsasən, magistratura səviyyəsində Qazi universiteti ilə “Biznesin idarə edilməsi”, Sakarya Universiteti ilə “Turizm və Otelçilik”, İstanbul Universiteti ilə “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisasları üzrə birgə ikili diplom proqramların həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub. Türkiyə universitetlərinin rektorlarının müvafiq əmri ilə bu istiqamətdə işin daha sürətli təşkili üçün Komissiyalar yaradılıb.
Görüşlərdə Türkiyə universitetlərinin rektorlarına UNEC adından 85 illk yubileyə həsr edilən plaket təqdim edilib.
Qeyd edək ki, cari ilin sentyabr ayında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə ODTÜ, Qazi, Hacettepe, Bilkənd, TOBB universitetləri arasında ikili diploma dair memorandum imzalanıb.

Next Agreement achieved between UNEC and the Universities of Turkey
Agreement on the implementation of dual diploma programs has been achieved between the Center for International Graduate and Doctoral Studies of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the prestigious Universities of Turkey.
Dean of the School of Turkic World of Business Administration of UNEC Ferrukh Tuzchuoghlu and Head of the Department Economics and Administration Fariz Ahmadov have been on a business trip in Turkey aiming to improve the work of the Center for International Graduate and Doctoral Studies. Organization issues of dual degree programs in a series of majors of the Center for International Graduate and Doctoral Studies of UNEC have been discussed during the meetings.
UNEC representatives met with the Chairman of the Audit Department of the Higher Education Board of Turkey, Professor Omer Anayurt, rector of Gazi University, Professor Suleyman Boyukberber, rector of Sakarya University, Professor Muzaffer Elmas and rector of Istanbul University, Professor Mahmut Ak.
As a result of the meetings, according to the agreement reached with the Turkey’s leading universities the dual diploma programs on “Business Administration” with Gazi University, “Tourism and Hotel keeping” with Sakarya University and “International Relations” with Istanbul University on Graduate Studies have been achieved. The Commissions to organize the work in this direction more quickly have been set up with the order of the Turkish Universities’ rectors.
Plaques on behalf of UNEC dedicated to the 85th anniversary were presented to the Turkish Universities’ rectors during the meetings.
Note that, the memorandum on double diploma between Azerbaijan State University of Economics and the Universities of METU, Gazi, Hajettepe, Bilkend and TOBB were signed in September of the current year.