UNEC-lə Türkiyə universitetləri arasında növbəti razılıq əldə olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzi ilə Türkiyənin nüfuzlu universitetləri arasında ikili diplom proqramların həyata keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.
UNEC-in Türk dünyası işlətmə fakültəsinin dekanı Ferruh Tuzcuoğlu və İqtisadiyyat və işlətmə kafedrasının müdiri Fariz Əhmədov Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzinin işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Türkiyədə işgüzar səfərdə olublar. Görüşlərdə UNEC Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzində bir sıra ixtisaslarda ikili diplom proqramlarının təşkili məsələləri müzakirə olunub.
UNEC nümayəndələri səfər ərzində Türkiyə Yüksək Təhsil Qurumunun (YÖK) Nəzarət departamentinin sədri, professor Ömer Anayurt, Qazi Universitetinin rektoru, professor Süleyman Büyükberber, Sakarya Universitetinin rektoru, professor Muzaffer Elmas və İstanbul Universitetinin rektoru, professor Mahmut Ak ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərin nəticəsi olaraq, Türkiyənin nüfuzlu universitetlər ilə əldə edilən razılığa əsasən, magistratura səviyyəsində Qazi universiteti ilə “Biznesin idarə edilməsi”, Sakarya Universiteti ilə “Turizm və Otelçilik”, İstanbul Universiteti ilə “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisasları üzrə birgə ikili diplom proqramların həyata keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub. Türkiyə universitetlərinin rektorlarının müvafiq əmri ilə bu istiqamətdə işin daha sürətli təşkili üçün Komissiyalar yaradılıb.
Görüşlərdə Türkiyə universitetlərinin rektorlarına UNEC adından 85 illk yubileyə həsr edilən plaket təqdim edilib.
Qeyd edək ki, cari ilin sentyabr ayında Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə ODTÜ, Qazi, Hacettepe, Bilkənd, TOBB universitetləri arasında ikili diploma dair memorandum imzalanıb.

Между UNEC и университетами Турции заключено очередное соглашение
В рамках осуществления программы двойного диплома между Международным центром магистратуры и докторантуры Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и престижными университетами Турции подписано соглашение.
С целью совершенствования работы Международного центра магистратуры и докторантуры декан турецкого факультета экономики и управления Фаррух Тузджуоглы и заведующий кафедрой экономики и управления Фариз Ахмедов побывали в деловой поездке в Турции. На встрече обсуждались вопросы по организации программы двойного диплома по многим специальностям в Международном центре магистратуры  и докторантуры.
В ходе поездки представители UNEC провели встречу с Директором  Департамента Совета Высшего Образования Турции (YOK), профессором Омер Анаюрт, ректором университета Гази, профессором Сулейман Буюкбербером, ректором университета Сакарья, профессором Музаффер Элмас и ректором Стамбульского университета, профессором Махмут Ак.
Как результат встречи на основе соглашений с престижными университетами Турции подписано соглашение об осуществлении совместной программы двойного диплома на уровне магистратуры по специальностям «Управление бизнесом» с университетом Гази, «Туризм и отельное дело» с университетом Сакарья, «международные отношения» с Стамбульским университетом. Для усиленной организации работы в этом направлении по приказу ректоров университетов Турции созданы комиссии.
На встрече ректорам университетов Турции от имени UNEC представлены плакеты, посвященные 85 –летнему юбилею.
Отметим, что в сентябре месяца текущего года между Азербайджанским государственным экономическим университетом и университетами БВТУ, Гази, Хаджиттепе, Билкенд, TOBB подписан меморандум по двойному диплому.