UNEC magistratura pilləsində yeni standartların tətbiqinə başlayıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016/2017-ci tədris ilindən başlayaraq magistratura pilləsində yeni standartların tətbiqinə başlanılıb. Yeni standartlara əsasən,  UNEC-in magistratura pilləsində 15 ixtisas üzrə tədris Avropa Kredit Transfer Sisteminin (AKTS) tələblərinə və bu sistemə qoşulan ölkələrin təcrübəsinə əsaslanaraq aparılacaq.
Yeniliklərdən biri ondan ibarətdir ki, təhsil standartlarına uyğun keçirilən hər bir fənnin kreditlərinin sayı Avropa Kredit Transfer Sisteminə uyğun olaraq, 6 AKTS olaraq müəyyənləşdirilib. Yeni standartlarla təhsil alan magistrlər dünyanın bir çox qabaqcıl universitetlərinə beynəlxalq təqaüd və mübadilə proqramları ilə müraciət edə biləcək və tədris olunan fənlərin uyğunlaşdırılmasında heç bir mane ilə rastlaşmayacaq.
Magistratura təhsil pilləsi üzrə tətbiq olunan yeni standartların əsas məqsədi tədqiqat yönümlü və elmi araşdırmalar apara bilənakademik kadr yetişdirməkdir. Bu məqsədlə təhsil proqramında nəzəri təlimə ayrılan həftə sayı 30-a endirilirərək, magistr dissertasiyası və elmi tədqiqatlar üçün həftələr artırılır. Tələbə iki semestr – hər semester 5 dərs olmaqla (bunlardan hər semester 3 məcburi 2 seçməli fənn) ümumilikdə 60 AKTS-lik tədris müddətini başa vurur.
3-cü semestrdə magistrlərə “Tədqiqatlar, kommunikasiya və innovasiya” fənni tədris edilir. Dərs zamanı magistr elmi rəhbər ilə birliktə tədqiqatlar aparır, kommunitivlik bacarıqlarını, eyni zamanda tələbə qiymətləndirmə metodlarını və dərslərdə akademik kadr olaraq iştirakı aktiv şəkildə öyrənir, elmi rəhbərlə bərabər, dərslərin tədrisində iştirak edir. 3-cü semestrin sonunda magistr dissertasiya işi ilə bağlı elmi rəhbərə hesabat verərək qiymətləndirilir.
4-cü semestrdə “Tədqiqat İşinin Aparılması” fənni tədris olunmaqla yanaşı,magistrlər elmi tədqiqat və elmi pedaqoji təcrübələrdə iştirak edir, dissertasiya işini hazırlayır. Fənnin tədrisinin ən əsas məqsədi magistrlərə elmi məqalə və məruzələrin hazırlanması, tədqiqat prosesinin aparılması, bu proses zamanı müasir proqram təminatı vasitələrindən və analiz metodlarından istifadənin öyrədilməsidir. Magistr dissertasiya işinin müdafiəsi ilə 120 AKTS-lik magistr təhsil proqramını tamamlayaraq məzun olur.
Magistr pilləsində akademik kadr, müasir, yüksək keyfiyyətli və beynəlxalq təcrübəli elmi tədqiqatçılar hazırlamaq üçün bütün ixtisaslar üzrə “Tədqiqat metodları” fənni məcburi dərs olaraq keçiləcək. Fənnin tədrisi beynəlxalq təhsil sisteminə inteqrasiyanı, müəllim-tələbə mübadiləsini də genişləndirəcək.
Standartlara uyğun olaraq müəyyənləşdirilən “Tədqiqat Metodları” və ixtisaslar üzrə müasir problemlər fənlərindən əlavə, digər fənlər “ali məktəb tərəfindən müəyyən edilən fənlər” blokuna daxil ediləcək. İxtisas və müvafiq ixtisaslaşmalar üzrə səriştələr (kompetensiyalar) və buna müvafiq fənlər isə ali təhsil müəssisələri tərəfindən müəyyənləşdiriləcək.
Yeni tədris proqramına əsasən, magistratura pilləsində məşğələ dərslərinin məsləhət saatları şəklində müzakirələrlə əvəz edilməsi, mühazirə və seminarların isə birləşdirilməsi nəzərdə tutulub.

UNEC приступил к применению новых стандартов на ступени магистратуры
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) с 2016/2017 года началось применение новых стандартов на ступени магистратуры. В соответствии с новыми стандартами, на ступени магистратуры UNEC обучение по 15 специальностям будет проводиться, основываясь на  требования Европейской системы  транcфера кредитов (ЕСТК) и опыт стран, включившихся в эту систему.
Одним из новшеств является то, что в стандартах образования количество кредитов по каждой дисциплине  в соответствии с Европейской системой трансфера кредитов определяется 6 ЕСТК. Магистранты, получающие образование  по новым стандартам, могут обратиться с международной стипендиальной программой и программой обмена во многие ведущие университеты мира и в адаптации преподаваемых дисциплин не встретить никаких  препятствий.
Основной целью новых стандартов, применяемых по ступени магистратуры, является воспитание академических кадров исследовательской направленности,  способных вести научные изыскания.  С этой целью число недель, отведенных на теоретические тренинги уменьшается до 30, за счет чего увеличивается число недель на диссертацию и научные исследования. Студент в течение двух семестров – в каждом семестре 5 уроков (из них каждый семестр 3 обязательные, 2 по выбору) в целом с 60 ЕСТК завершает срок обучения.
В 3-ем семестре магистрантам преподается дисциплина «Исследования, коммуникация и инновация». Во время урока студент с научным руководителем ведет исследования, активно изучает коммуникативные способности, в то же время методы оценки студента и участие на уроках в качестве академического кадра, вместе с научным руководителем участвует в преподавании уроков. В конце 3-го семестра в связи с диссертационной работой дает отчет научному руководителю и получает оценку.
В 4-ом семестре наряду с преподаванием дисциплины «Проведение исследовательской работы», магистрант  участвует в научно-исследовательской и научно-педагогической практике, готовит диссертационную работу. Основной целью преподавания дисциплины  является разработка студентом научной статьи и докладов, проведение процесса исследования, в процессе чего он изучает как пользоваться современными программными средствами и методами  анализа. Защитой диссертационной работы завершает 120 ЕСТК программу магистерского образования и становится выпускником.
Для подготовки на ступени магистратуры академического кадра, высококачественных научных исследователей, имеющих  международный опыт, по всем специальностям будет проводиться обучение дисциплине «Методы исследования» как обязательная дисциплина. Обучение данной дисциплине расширит интеграцию в международную систему образования, обмен студентами и преподавателями.
Согласно стандартам другие дисциплины помимо определенных «Методов исследования» и современных проблемных дисциплин по специальности будут включены в блок «дисциплины, определенные высшей школой». Навыки (компетенция) по специальности и соответствующей специализации будут определены учреждениями высшей школы.
В соответствии с новой учебной программой на ступени магистратуры предусмотрена замена   консультационных часов практических занятий обсуждениями, а лекции и семинары будут объединены.