UNEC magistrı Berlin Nümayəndələr Palatasının Tədqiqat Fondunun qrantını qazanıb
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) magistri Berlin Nümayəndələr Palatasının Tədqiqat Fondunun qrantını qazanıb.
UNEC-in Türk Dünyası İşlətmə Fakultəsi, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin magistrı Semra Nusal 2015-cı ilin dekabrında sözügedən proqram üçün alman dilində hazırladığı “Dayanıqlı turizmin dayanıqlı rəqabət acısından dəyərləndirilməsi” mövzusunda çıxışı ilə qalib gələrək, Azad Berlin Universitetində (Freie Universität Berlin) elmi tədqiqat aparmaq hüququnu qazanıb. Semra bu müddət ərzində Almaniyanın elmi fəaliyyət üsulları ilə yaxından tanış olacaq, Almaniyanın Nümayəndələr Palatası və Azad Berlin Universitetinin professor və elmi-işçi heyətilə birgə dəyərli elmi təcrübələrə yiyələnəcək.
Təqaüd proqramına ABŞ, Böyük Britaniya, Fransa və postsovet ölkələrindən müraciət edən namizədlərdən yalniz 15 nəfəri qalib olub.
Qeyd: Almaniya Federativ Respublikasının Berlin Nümayəndələr Palatasının Maliyyələşdirdiyi Təhsil Fondu 1994-cü ildə yaradılıb. Fond II Dünya müharibəsindən sonra Fransa, İngiltərə, ABŞ, Rusiya və Sovet birliyindəki digər dövlətlər ilə çoxşaxəli dostluq münasibətləri qurmaq və inkişaf etdirmək məqsədilə yaradılıb. “Die Studienstiftung des Abgeordnetenhauses von Berlin” gənc alim və tələbələr üçün təqaüd proqramını maliyyələşdirir. Qrantlar müxtəlif ixtisaslar üzrə akademik nailiyyətlər, aktiv ictimai fəaliyyət kimi kriteriyalar üzrə verilir. 10 ay davam edən layihə müddətində qaliblər tədqiqat sahələrini yalnız beynəlxalq perspektivdə deyil, eləcə də Berlinin ictimai, mədəni, sosial-siyasi həyatında da təcrübədən keçirirlər.

Магистрант UNEC завоевала грант Фонда исследования Берлинской палаты представителей
Магистрант Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) завоевала грант Фонда исследования Берлинской палаты представителей.
Магистрант факультета «Türk Dünyası İşlətmə», Международного центра магистратуры и докторантуры UNEC Семра Нусал, является первой азербайджанкой, завоевавшей грант Фонда исследования Берлинской палаты представителей. В декабре 2015 года выступив по подготовленной на немецком  языке для указанной программы теме «Оценка устойчивого туризма при проблеме устойчивой конкуренции»,  и став победительницей, она завоевала право на проведение научного исследования в Свободном университете Берлина (Freie Universität Berlin). В течение этого времени Семра близко ознакомится с методами научной деятельности Германии, совместно с профессорским составом и научными сотрудниками Палаты представителей Германии и Свободного университета Берлина овладеет ценными научными  опытами.
Из числа кандидатов США, Великобритании, Франции и постсоветских стран, обратившихся в стипендиальную программу, лишь 15 человек оказались победителями.
Примечание: Фонд образования, финансируемый Берлинской палатой представителей Германской Федеративной Республики, создан в 1994 году. Фонд создан после II Мировой войны с целью установления и развития многогранных дружеских отношений с Францией, Англией, США, Россией и другими государствами Советского союза. “Die Studienstiftung des Abgeordnetenhauses von Berlin” для молодых ученых и студентов финансирует стипендиальную программу. Гранты выдаются по различным специальностям как академические достижения, активная общественная деятельность.  В течение 10 месячного проекта победители практикуют сферы исследования не только в международной перспективе, а также в общественной, культурной, социально-политической жизни Берлина.