UNEC-də ilk dəfə BMT modelinin “ECOSOC” şurasının formatında konfrans keçirilib
Noyabrın 28-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) modelinin “ECOSOC” şurasının formatında konfrans keçirilib. Konfransın məqsədi Azərbaycanda diplomatiya və Beynəlxalq Əlaqələr sahəsində təhsil alan tələbələri BMT-nin iş prinsipləri ilə yaxından tanış etmək və gələcəyin diplomatlarının hazırlanmasına töhvə verməkdir. Tələbələr öncədən verilmiş mövzu üzrə araşdırma aparmış və təyin olunduqları ölkələrin iqtisadiyyatını, tarixini və siyasi münasibətlərini öyəniblər.
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin birgə dəstəyi və “UNEC Model UN” klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycanın 7 ali təhsil ocağından 50-ə yaxın yerli və əcnəbi tələbə iştirak edib. BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” proqramının qəbul olunmasına həsr edilən konfransda “Təbii resursların dayanıqlı istifadəsi” mövzusunda müzakirə aparılıb.
Rəsmi açılışda Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin müavini Firuddin Qurbanov, gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Xidmətinin rəisi Anar Bədəlbəyli, BMT-nin İnkişaf Proqramı Strateji Əməkdaşlıq üzrə müşaviri Məzahir Əfəndiyev, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru professor Ədalət Muradov çıxış edib. Qonaqlar məruzələrində keçirilən tədbirin əhəmiyyətindən, gənclərə verdiyi töhvədən danışıblar. Bildirilib ki, bu cür konfranslar tələbələrin dünyagörüşünü artırmağa, elmi debatlara olan marağı yüksəltməyə müsbət təsir edəcək.
Daha sonra öz işinə başlayan simulyasiya konfransında ölkə “deleqasiyaları” öz çıxışlarını edib. Tələbələr ölkələr üzrə təbii resursların səmərəli istifadəsindəki təkliflərini səsləndiriblər. Neft ixrac edən ölkələri təmsil edən tələbələr təbii resurlardan istifadənin qlobal proqramının hazırlanmasını təklif edib. Qlobal enerji təminatı və təhlükəsizlik siyasətinin formalaşdırılması üçün müəyyən “yol xəritəsi” müəyyənləşdirilib.
Konfransın formatına uyğun olaraq mövzu ətrafında iştirakçılar diskussiya xarakterli debatlar aparıblar. “Təbii resursların dayanıqlı istifadəsi” mövzusunun yekunu olaraq iştirakçılar tərəfindən qətnamə qəbul edilib.
İki gün davam edəcək konfransın bağlanış mərasimində iştirakçılar sertifikatlarla təltif olunacaq. Konfransda ən yaxşı 4 nümayəndə xüsusi “Ən yaxçı təmsilçilik” mükafatı ilə təltif ediləcək.

Впервые проведена конференция Модели ООН UNEC в формате ECOSOC ООН
28 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) проведена конференция в формате совета “ECOSOC” модели Организации Объединенных Наций (ООН). Целью проведения конференции  является поближе познакомить студентов, обучающихся в Азербайджане в сфере дипломатии и международных отношений, с принципами ООН и внести вклад в дело подготовки будущих дипломатов. Студенты провели исследование по заранее заданной теме и ознакомились с экономикой, историей и политическими отношениями стран, в которые определены.
На мероприятии, проведенном при совместной поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики и Азербайджанского государственного экономического университета, а также организацией клуба “UNEC Model UN”, участвовало около 50 местных и иностранных студентов, представляющих 7 высших учебных заведений Азербайджана. На конференции, посвященной принятию программы «Цели устойчивого развития» ООН, была проведена дискуссия на тему «Устойчивое использование природных ресурсов».
На официальном открытии конференции выступили Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, заместитель министра молодежи и спорта Интигам Бабаев, глава  Государственной службы занятости при Министерстве труда и социального обеспечения Азербайджанской Республики Анар Бадалбейли, советник по Программе развития ООН в сфере стратегического сотрудничества Мазахир Эфендиев,  ректор Азербайджанского государственного экономического университета, профессор Адалят Мурадов. В своих выступлениях гости отметили о значении мероприятия, и о вкладе в деле развития молодежи. Они отметили, что такие конференции  имеют положительное влияние в расширении кругозора молодежи, повышении интереса к научным дебатам.
Позже на конференции симуляции, которая приступила к работе, выступили «делегации» страны. Прозвучали предложения по эффективному использованию природных ресурсов страны. Студенты, представляющие страну, добывающую нефть, предложили разработать глобальную программу использования природных ресурсов. Для формирования энергетического обеспечения  и политики безопасности изложена  определенная «дорожная карта».
Соответственно формату конференции вокруг темы участники в форме дискуссии провели дебаты. В результате обсуждения темы «Устойчивое использование природных ресурсов», участниками была принята резолюция.
На церемонии закрытия конференции, которая будет продолжаться два дня, участники будут награждены сертификатами. 4 наилучшие представители конференции будут награждены специальной наградой «Наилучшее представительство».