UNEC nüfuzlu elmi konqresə ev sahibliyi edəcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 13-cü Beynəlxalq Türk Dünyası İctimai Elmlər Konqresi keçiriləcək. İctimai elmlər sahəsində özünəməxsus yeri olan ənənəvi tədbirdə 236 elmi işin məruzəsi və müzakirəsi həyata keçiriləcək. Tədbirə Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə yanaşı, müxtəlif ölkələrdən 250-ə yaxın elm adamının və 10-na yaxın xarici universitet rektorlarının qatılacağı gözlənilir.
Konqres UNEC başda olmaqla Türk Dövlətlərinin tanınmış ali məktəbləri olan İstanbul Universiteti (Türkiyə), Qazi Universiteti (Türkiyə), Sakarya Universiteti (Türkiyə), Uludağ Universiteti (Türkiyə), Cəlal Bayar Universiteti (Türkiyə), Bülent Ecevit Universiteti (Türkiyə), Giresun Universiteti (Türkiyə), Nevşehir Hacı Bektaş Veli Universiteti (Türkiyə), Qızıl Orda Korkut Ata Dövlət Universiteti (Qazaxıstan), Miras Universiteti (Qazaxıstan), İqtisadiyyat və Biznes Universiteti (Qırğızıstan), Beynəlxalq Vizyon Universiteti (Makedoniya) və Tbilisi Dövlət Universitetinin (Gürcüstan) tərəfindən təşkil olunur.
13-cü Türk Dünyası İctimai Elmlər Konqresi 28-30 oktyabr tarixlərində keçiriləcək. Açılış 28 oktyabr saat 10:00-da UNEC-in əsas binasının böyük akt zalında keçiriləcək. Konqresdə elmi işlərin məruzəsi və müzakirəsi 28-29 oktyabr tarixlərində UNEC-in IV korpusunda təşkil olunacaq.
Qeyd: Türk Dünyası İctimai Elmlər Konqresi indiyədək Türkiyə, Qazaxıstan, Rusiya, Moldova, Qırğızıstan, Ukrayna kimi müxtəlif ölkələrdə təşkil olunmuş və türk dünyasının aparıcı universitetləri arasında səmərəli və dayanıqlı elmi əməkdaşlıq və araşdırma platforması olub. Hər il bu tədbirdə ictimai elmlərin bütün sahələri üzrə yüzlərlə elm adamları, gənc tədqiqatçılar iştirak edir və ictimai elmlərin bir çox aktual məsələləri barədə məzmunlu və faydalı elmi araşdırmalar aparılır və konqresin yekun kitabında dərc edilir. Bu günə keçirilmiş bütün konqreslər iki mindən artıq elm adamını özündə birləşdirən bir şəbəkə formalaşdırıb.

UNEC проведет у себя дома научный конгресс
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) будет проводиться XIII Международный конгресс социальных наук тюркского мира. На традиционном мероприятии, занимающем определенное место в области общественных наук будут выслушаны и обсуждены 236 научных докладов.  В мероприятии, наряду с делегацией из Азербайджана, ожидается участие около 250 ученых из разных стран, и ректоров 10 зарубежных университетов.
Конгресс организует  UNEC вместе с признанными вузами Турции, такими как Стамбульский Университет,  Университет Гази, Университет Сакарья, Университет Улудаг, Университет Джалал Баяр, Университет Бюлента Эджевита, Университет Гиресун, Университет Невшехир Хаджи Бекташ Вели, Кызылординский государственный университет имени Коркыт Ата (Казахстан), Университет Мирас (Казахстан), Университет экономики и бизнеса (Казахстан), Международный университет «Видение» (Македония) и Тбилисский государственный университет (Грузия).
XIII Международный конгресс социальных наук тюркского мира будет проводиться 28-30 октября. Открытие конгресса будет проводиться 28 –го октября, 10:00 часов, в основном здании UNEC, большом актовом зале. Презентация научных работ и их обсуждения будут организованы  28-29 октября IV корпусе UNEC.
Примечание: Международный конгресс социальных наук тюркского мира до сегодняшнего дня был организован в разных странах, таких как Турция, Казахстан, Россия, Молдова, Киргизия, Украина, и был платформой для эффективного и устойчивого научного сотрудничества между ведущими университетами тюркского мира. Каждый год в этом мероприятии участвует, по всем областям общественных наук, сотни ученых, молодых исследователей. По многим актуальным вопросам общественной науки проводятся содержательные и полезные научные изыскания, и публикуются в итоговой книге конгресса. Все конгрессы, проведенные до сегодняшнего дня, сформировали сеть, объединяющую в себе более двух тысяч ученых.