UNEC nümayəndə heyəti Malayziyada keçirilən AppliedHE X Change Forumunda iştirak edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 27–28 noyabr 2025-ci il tarixlərində Malayziyada təşkil olunan AppliedHE X Change Forumunda iştirak edib.
Forum Sunway Universitetinin ev sahibliyi ilə Cənub-Şərqi Asiyanın 21 ölkəsindən olan 250-dən çox nümayəndəni bir araya gətirib.
UNEC tədbirdə geniş tərkibdə təmsil olunub. Nümayəndə heyətinə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor, i.f.d. Hüseyn Həsənov, rektorun köməkçisi Şamil Əliyev, Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru Səbuhi Tanrıverdiyev, Layihələrin idarə olunması şöbəsinin müdiri Gültac Tahirli və Strateji inkişaf şöbəsinin müdiri Bəhlul Əliyev daxil olublar.
Forumun fəxri qonağı olan professor Ədalət Muradov iki fərqli sessiyada çıxış edib. O, tədbirin ikinci günündə Malayziya, Filippin və Hindistandan olan alimlərlə birgə “Taxta lövhələrdən Çatbotlara – Təhsil üçün növbədə nədir?” (“From Chalkboards to Chatbots – What’s Next for Education?”) adlı panel müzakirəsində spiker və panelist qismində iştirak edib. Paneldə universitetlərin rəqəmsal transformasiyadan sonrakı inkişaf mərhələsi, süni intellektin ali təhsilə təsirləri, qlobal mobillik dövründə ali məktəblərin rolunun dəyişməsi və gələcəyin ali təhsil modelinin əsas elementləri müzakirə olunub.
Forum çərçivəsində professor Ədalət Muradov həmçinin UNEC-in fəaliyyəti, strateji hədəfləri və son illərdə əldə etdiyi nəticələr barədə geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimat Cənub-Şərqi Asiya ölkələrindən olan iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, UNEC Cənub-Şərqi Asiya kimi sürətlə inkişaf edən və coğrafi baxımdan uzaq regionda bu səviyyəli tədbirdə iştirak edən ilk Cənubi Qafqaz universitetidir.

Делегация UNEC приняла участие в форуме AppliedHE X Change, проходившем в Малайзии
Делегация во главе с ректором Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), профессором Адалатом Мурадовым приняла участие в форуме AppliedHE X Change, организованном в Малайзии 27-28 ноября 2025 года.
Форум, организованный Университетом Sunway, объединил более 250 делегатов из 21 страны Юго-Восточной Азии.
UNEC на мероприятии был представлен в большом составе. В состав делегации вошли проректор по международным связям, доктор философии по экономике Гусейн Гасанов, помощник ректора Шамиль Алиев, директор Центра заочного и дополнительного образования Сабухи Танрывердиев, руководитель отделом управления проектами Гюльтадж Тахирли и руководитель отделом стратегического развития Бахлул Алиев.
Почётный гость форума профессор Адалат Мурадов выступил в двух разных сессиях. Во второй день мероприятия он вместе с учёными из Малайзии, Филиппин и Индии принял участие в качестве спикера и участника панельной дискуссии «От классных досок к чат-ботам – Что следующее для образования?» («From Chalkboards to Chatbots – What’s Next for Education?»). В дискуссии обсуждались вопросы этапа развития университетов после цифровой трансформации, влияние искусственного интеллекта на высшее образование, меняющуюся роль высших учебных заведений в эпоху глобальной мобильности и основные элементы модели высшего образования будущего.
В рамках форума профессор Адалат Мурадов также выступил с содержательной презентацией о деятельности UNEC, стратегических целях и достигнутых за последние годы результатах. Презентация вызвала большой интерес у участников из стран Юго-Восточной Азии.
Следует отметить, что UNEC является первым университетом Южного Кавказа, который принял участие в мероприятии такого уровня в быстро развивающемся и географически удаленном регионе, как Юго-Восточная Азия.