UNEC Özbəkistan universitetləri ilə əlaqələri genişləndirir
Özbəkistan Respublikası Prezidentinin müşavirinin müavini, Prezident Administrasiyası yanında İqtisadi Tədqiqatlar və İslahatlar Mərkəzinin (İTİM) direktoru  Obid Hakimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti UNEC-də olub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov və müvafiq struktur rəhbərlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə özbəkistanlı nümayəndə heyətinə UNEC-dəki tədris prosesi, ixtisaslar, bakalavr, magistr və doktorantura proqramları, müəllimlərin diferensial əmək haqqı sistemi reytinqi, elmi fəaliyyətin stimullaşdırlması, beynəlxalq əlaqələr, ikili diplom proqramları, filiallar, rəqəmsal universitet və digər təhsil imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
İTİM-in rəhbəri Obid Hakimov UNEC-in imkanlarını yüksək qiymətləndirərək, səfərin məqsədi barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Özbəkistana səfəri zamanı ölkə prezidentləri arasında bir sıra sahələrdə, o cümlədən təhsil sahəsində hər iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub. UNEC-in ölkənin aparıcı universitetlərindən olduğunu nəzərə alaraq, bu ali təhsil müəssisə ilə Özbəkistan universitetlərinin əməkdaşlığının hər iki ölkənin təhsilinin inkişafına töhfələr qazandıracağından əminliyini ifadə edib.
Görüş zamanı UNEC ilə Özbəkistanın ali təhsil müəssisələri arasında UNEC-də tətbiq edilən rəqəmsal universitet modelinin, təhsil proseslərinin rəqəmsallaşdırılmasının, tələbələr üçün vahid pəncərə sisteminin, müəllimlərin reytinqi və elmi fəaliyyətin təşviq sisteminin, yazılı imtahanların elektronlaşdırılması modelinin Özbəkistanda tətbiq edilməsi  təklif olunub və bu istiqamətdə müzakirələrin davam etdirilməsinə qərar verilib.

UNEC расширяет связи с университетами Узбекистана
Делегация во главе с Обидом Хакимовым, заместителем советника Президента Республики Узбекистан, директором Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента посетила UNEC.
На встрече с участием ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова и руководителей соответствующих структур узбекская делегация была проинформирована об учебном процессе в UNEC, специализациях, программах бакалавриата, магистратуры и докторантуры, рейтинге системы дифференцированной оплаты труда преподавателей, была дана подробная информация о стимулировании научной деятельности, международных связях, программах двойного диплома, филиалах, цифровом университете и других образовательных возможностях.
Руководитель ЦЭИР Обид Хакимов высоко оценил возможности UNEC и сообщил о цели визита. Он  отметил, что в ходе визита Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в Узбекистан между президентами страны была достигнута договоренность о расширении сотрудничества между двумя странами в ряде областей, в том числе в сфере образования. Учитывая, что UNEC является одним из ведущих университетов страны, он выразил уверенность, что сотрудничество между этим высшим учебным заведением и университетами Узбекистана будет способствовать развитию образования в обеих странах.
В ходе встречи между UNEC и высшими учебными заведениями Узбекистана было предложено внедрить в Узбекистане модель цифрового университета, цифровизацию образовательных процессов, систему «единого окна» для студентов, систему рейтинга преподавателей и продвижения научной деятельности, электронизацию письменных экзаменов и было принято решение продолжить дискуссии в этом направлении.