UNEC Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, yeni təşəbbüsə start verdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, UNEC yeni təşəbbüsə start verib.
Yerli televiziyalara müsahibəsi zamanı Prezident İlham Əliyev ölkənin gələcək inkişafı ilə bağlı milli ideyaların yaranması məqsədilə siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları və ziyalıların qarşısına tapşırıqa qoyaraq, ictimai müzakirələrin aparılmasının vacibliyini bildirib: “Bu gün ölkə qarşısında duran yeni vəzifələr yeni dövrün vəzifələridir. Biz əsas vəzifəni bir neçə ay bundan əvvəl həll etmişik, ölkəmizin suverenliyini tam bərpa etmişik və sentyabr hadisələri, əlbəttə ki, ümumi kontekstdən çıxarıla bilməz. Bu gün biz 2024-cü ilə suverenliyini tam bərpa etmiş ölkə kimi, xalq kimi başlayırıq. Hesab edirəm ki, müasir tariximizin yeni dövrü məhz sentyabrın 20-dən sonra başlayır.
Bizim əsas milli ideyamız ərazilərimizi azad etmək idi. Yəni, bütün xalq bu ideya ətrafında, bu amal ətrafında birləşmişdi, biz bunu artıq əldə etmişik. Ona görə gələcək inkişafla bağlı, əlbəttə ki, mənim fikirlərim var və bir çox hallarda onlar həlledici olacaq təbii ki. Ancaq mən istərdim ki, cəmiyyətdə də bu məsələ ilə bağlı diskussiyalar getsin, siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları, ziyalılar, yəni, bizim gələcək inkişafımızla bağlı əsas milli ideya və ideyalarımız nə olmalıdır. Bu, bir ictimai müzakirə mövzusu olmalıdır.
UNEC-də ölkə başçısının verdiyi tapşırığa uyğun olaraq, martın 14-də “Gələcək Özümü Gələcək?” mövzusunda ilk ictimai müzakirə keçirilib. Gələcəyin mədəni, elmi, ideoloji hədəflərinə həsr olunmuş ilk müzakirə “Gələcək əsr deyil, əsərdir!” başlığı ilə aparılıb.
İctimai müzakirələr fərqli iştirakçılarla davamlı olaraq keçiriləcək və müzakirələr “DAHA TV” youtube kanalında yayımlanacaq.

UNEC launches a new initiative in accordance with the order of President Ilham Aliyev
According to the order of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, UNEC has launched a new initiative.
During his interview on local television, President Ilham Aliyev tasked politicians, political scientists, scientists and intellectuals with the task of creating national ideas for the future development of the country and stated the importance of conducting public discussions: “The new tasks facing the country today are the tasks of the new era. We solved the main task a few months ago, fully restored the sovereignty of our country, and the events of September, of course, cannot be taken out of the general context. Today, we start 2024 as a nation that has fully restored its sovereignty. I believe that the new era of our modern history begins exactly after September 20.
Our main national idea was to liberate our territories. In other words, the whole nation was united around this idea, around this action, and we have already achieved this. Therefore, of course, I have my opinions about the future development, and in many cases they will be decisive, of course. However, I would like discussions about this issue to take place in society, politicians, political scientists, scientists, intellectuals, that is, what should be our main national ideas and ideas regarding our future development. This should be a public discussion topic.
In accordance with the task given by the head of the country at UNEC, on March 14, “Will the future come itself?” the first public discussion was held. The first discussion dedicated to the cultural, scientific and ideological goals of the future was conducted under the title “The future is not a century, but a work!”.
Public discussions will be held continuously with different participants and the discussions will be broadcasted on YouTube channel “DAHA TV”.