UNEC Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, yeni təşəbbüsə start verdi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, UNEC yeni təşəbbüsə start verib.
Yerli televiziyalara müsahibəsi zamanı Prezident İlham Əliyev ölkənin gələcək inkişafı ilə bağlı milli ideyaların yaranması məqsədilə siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları və ziyalıların qarşısına tapşırıqa qoyaraq, ictimai müzakirələrin aparılmasının vacibliyini bildirib: “Bu gün ölkə qarşısında duran yeni vəzifələr yeni dövrün vəzifələridir. Biz əsas vəzifəni bir neçə ay bundan əvvəl həll etmişik, ölkəmizin suverenliyini tam bərpa etmişik və sentyabr hadisələri, əlbəttə ki, ümumi kontekstdən çıxarıla bilməz. Bu gün biz 2024-cü ilə suverenliyini tam bərpa etmiş ölkə kimi, xalq kimi başlayırıq. Hesab edirəm ki, müasir tariximizin yeni dövrü məhz sentyabrın 20-dən sonra başlayır.
Bizim əsas milli ideyamız ərazilərimizi azad etmək idi. Yəni, bütün xalq bu ideya ətrafında, bu amal ətrafında birləşmişdi, biz bunu artıq əldə etmişik. Ona görə gələcək inkişafla bağlı, əlbəttə ki, mənim fikirlərim var və bir çox hallarda onlar həlledici olacaq təbii ki. Ancaq mən istərdim ki, cəmiyyətdə də bu məsələ ilə bağlı diskussiyalar getsin, siyasətçilər, politoloqlar, elm adamları, ziyalılar, yəni, bizim gələcək inkişafımızla bağlı əsas milli ideya və ideyalarımız nə olmalıdır. Bu, bir ictimai müzakirə mövzusu olmalıdır.
UNEC-də ölkə başçısının verdiyi tapşırığa uyğun olaraq, martın 14-də “Gələcək Özümü Gələcək?” mövzusunda ilk ictimai müzakirə keçirilib. Gələcəyin mədəni, elmi, ideoloji hədəflərinə həsr olunmuş ilk müzakirə “Gələcək əsr deyil, əsərdir!” başlığı ilə aparılıb.
İctimai müzakirələr fərqli iştirakçılarla davamlı olaraq keçiriləcək və müzakirələr “DAHA TV” youtube kanalında yayımlanacaq.

UNEC в соответствии с поручением президента Ильхама Алиева дал старт новой инициативе
В соответствии с поручением президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева UNEC дал старт новой инициативе.
Во время интервью местному телевидению Президент Ильхам Алиев поставил задачу перед политиками, политологами, учёными и интеллектуалами по созданию национальных идей относительно будущего развития страны и заявил о важности проведения общественных дискуссий: «Новые задачи, стоящие сегодня перед страной, задачи новой эпохи. Мы решили главную задачу несколько месяцев назад, полностью восстановили суверенитет нашей страны, и сентябрьские события, конечно, нельзя исключать из общего контекста. Сегодня мы приступаем к 2024 году как страна, народ, полностью восстановивший свой суверенитет. Считаю, что новая эра нашей современной истории начинается именно после 20 сентября».
Нашей главной национальной идеей было освобождение наших территорий. То есть, весь народ объединился вокруг этой идеи, вокруг этой цели, и мы уже этого добились. Поэтому, конечно, у меня есть свое мнение по поводу дальнейшего развития, и во многих случаях оно, будет решающим, безусловно. Но мне бы хотелось, чтобы в обществе, среди политиков, политологов, учёных, интеллектуалов происходили дискуссии по этому вопросу, то есть о том, какими должны быть наши основные национальные идеи и представления относительно нашего будущего развития. Это должно стать темой общественного обсуждения.
В соответствии с поручением, данным главой страныв UNEC 14 марта состоялось первое публичное обсуждение на тему «Наступит ли будущее само?» Первая дискуссия, посвященная культурным, научным и идеологическим целям будущего состоялась под названием «Будущее – это не век, а произведение
Публичные дискуссии будут проводиться постоянно с разными участниками и будут транслироваться на youtube канале «DAHA TV».