UNEC professorları Türkiyə universitetlərinin təcrübəsini öyrənəcəklər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) on beş professordan ibarət nümayəndə heyəti Türkiyə universitetlərinə ezam olunur.
Səfərin məqsədi Türkiyənin ali təhsil sistemi ilə yaxından tanış olmaq, bakalavr, magistr və doktorantura pilləsində tətbiq edilən yeniliklərlə maraqlanmaqdır. Türkiyənin tanınmış Sakarya Universitetinə və Uludağ Universitetinə ezam olunan professorlar həmkarları ilə təcrübə mübadiləsi aparacaqlar. Universitetlərdə tədris edilən ixtisas fənnləri, sillabuslar, dərslik, test, imtahan və kitabxana sistemi ilə tanış olacaq, dissertasiya müdafiəsinə qatılacaqlar. Türkiyəli həmkarlarının elmi təqdiqatları ilə tanış olan UNEC professorları, birgə elmi məqalələrin, türkdilli ölkələrin iqtisadiyyatına dair kitabın hazırlanmasını da müzakirə edəcəklər.
Türkiyəyə yollanacaq professorlarla görüşdə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov təcrübə mübadiləsinin önəmini vurğulayıb. Professorlarımızın bilik və bacarıqlarına güvənirik, deyən rektor elm adamlarının təcrübə və fikir mübadiləsinə hər zaman ehtiyac duyduğunu qeyd edib. Rektor belə səfərlərin Türkiyə universitetləri ilə məhdudlaşmayacağını bildirib. Gələcəkdə UNEC-in professor-müəllim heyəti türkdilli ölkələrin ali təhsil sistemini öyrənmək üçün bu ölkələrə də ezam olunacaqlar. Eyni zamanda, gələcəkdə türk professorların UNEC-ə cəlb ediləcəyinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.

UNEC Professors at the Universities of Turkey
The delegation consisting of 15 Professors of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) are being sent to a business trip to the Universities of Turkey.
The trip aims to get acquainted with Turkish higher education system and to learn about the innovations applied in the undergraduate, graduate and doctoral studies. The Professors sent on business to the well-known Sakarya University and Uludagh University will exchange their experiences with the collogues. They will become familiar with the major subjects taught, syllabuses, textbooks, tests, exam and library system and join the defense of a thesis. UNEC Professors who will get acquainted with their Turkish colleagues’ scientific articles are to discuss the development of the books on the economies of Turkish speaking countries.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov has emphasized the importance of the exchange of experiences with the Professors to be sent to Turkey. Saying we rely on our Professors’ knowledge and skills, Rector stressed that we always need the opinions and the experience by the scientists. Rector also highlighted that the kind of tours will not be limited with Turkey. He said that in future UNEC academic staff members will be sent on a business trip to the Turkish speaking countries. In addition he said that the Turkish Professors are to be involved to UNEC in future.