UNEC professorları Türkiyə universitetlərinin təcrübəsini öyrənəcəklər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) on beş professordan ibarət nümayəndə heyəti Türkiyə universitetlərinə ezam olunur.
Səfərin məqsədi Türkiyənin ali təhsil sistemi ilə yaxından tanış olmaq, bakalavr, magistr və doktorantura pilləsində tətbiq edilən yeniliklərlə maraqlanmaqdır. Türkiyənin tanınmış Sakarya Universitetinə və Uludağ Universitetinə ezam olunan professorlar həmkarları ilə təcrübə mübadiləsi aparacaqlar. Universitetlərdə tədris edilən ixtisas fənnləri, sillabuslar, dərslik, test, imtahan və kitabxana sistemi ilə tanış olacaq, dissertasiya müdafiəsinə qatılacaqlar. Türkiyəli həmkarlarının elmi təqdiqatları ilə tanış olan UNEC professorları, birgə elmi məqalələrin, türkdilli ölkələrin iqtisadiyyatına dair kitabın hazırlanmasını da müzakirə edəcəklər.
Türkiyəyə yollanacaq professorlarla görüşdə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov təcrübə mübadiləsinin önəmini vurğulayıb. Professorlarımızın bilik və bacarıqlarına güvənirik, deyən rektor elm adamlarının təcrübə və fikir mübadiləsinə hər zaman ehtiyac duyduğunu qeyd edib. Rektor belə səfərlərin Türkiyə universitetləri ilə məhdudlaşmayacağını bildirib. Gələcəkdə UNEC-in professor-müəllim heyəti türkdilli ölkələrin ali təhsil sistemini öyrənmək üçün bu ölkələrə də ezam olunacaqlar. Eyni zamanda, gələcəkdə türk professorların UNEC-ə cəlb ediləcəyinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.

Профессора UNEC в университетах Турции
Делегация в составе пятнадцати профессоров Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) командирована в университеты Турции.
Целью визита является близкое ознакомление с системой высшего образования Турции, с новшествами, применяемыми на ступенях бакалавра, магистратуры и докторантуры. Профессора, командированные в турецкие университеты Сакарья и Улудаг, проведут с коллегами обмен опытом. Ознакомятся с обучаемыми в университете дисциплинами по специальности, силабусами, учебниками, тестами, экзаменами и системой библиотеки, включатся в защиту диссертации. Профессора UNEC, ознакомившись с научными исследованиями турецких коллег, проведут дискуссию по разработке совместных статей, книг по экономике тюркоязычных стран.
На встрече с профессорами, которые будут командированы в Турцию, ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов подчеркнул о важности обмена опытом. Ректор, заявив об уверенности в знаниях и способностях профессоров, отметил, что ученые всегда нуждаются в обмене опытом и мнениями. В будущем профессорско-преподавательский состав UNEC для изучения системы высшего образования тюркоязычных стран будет командирован в эти страны. В то же время, отметил, что в будущем предусматривается привлечение турецких профессоров в UNEC.