UNEC professoru elmi-praktik konfransda
İsmayıllı rayon İcra Hakimiyyətində “İlham Əliyev və regionların sosial-iqtisadi inkişafı” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Rayonun icra hakimiyyətinin başçısı, iqtisad elmləri doktoru Mirdaməd Sadıqov regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramlarının mahiyyətindən, onun icra mexanizmləri və nəticələrindən bəhs edib. O, regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramının nəticəsi olaraq şəhərin və iri yaşayış məntəqələrinin tamamilə yeniləşdiyini, təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, turizm, idman və gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində qazanılan uğurları diqqətə çatdırıb.
UNEC-in “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, iqtisad elmləri doktoru, professor Məhiş Əhmədov bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi ötən müddətdə iqtisadiyyatın hərtərəfli inkişafının təmin edilməsi diqqət mərkəzində saxlanılıb. Yüksək texnologiyalar əsasında sənayenin dinamik inkişafı və şaxələndirilməsi istiqamətində mühüm uğurlar əldə edilib. Regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair dövlət proqramları çərçivəsində müxtəlif təyinatlı yüzlərlə sənaye müəssisəsi tikilib, minlərlə yeni iş yeri açılıb. Genişmiqyaslı infrastruktur layihələri reallaşdırılıb. Biznes və investisiya mühiti davamlı surətdə yaxşılaşdırılıb, özəl sektora dövlət dəstəyi və siyasi, makroiqtisadi sabitlik ölkədə güclü sənayenin formalaşdırılması üçün əlverişli şərait yaradıb.

Профессор UNEC на научно-практической конференции
В Исполнительной власти Исмаиллинского района состоялась научно-практическая конференция на тему «Ильхам Алиев и социально-экономическое развитие регионов».
Глава Исполнительной власти, доктор экономических наук Мирдамат Садыгов рассказал о сущности государственных программ относительно социально-экономического развития регионов, механизмах и результатах исполнения. Как результат государственных программ относительно социально-экономического развития регионов он отметил полное восстановление городов и населенных пунктов, рассказал о достигнутых успехах в образовании, здравоохранении, культуре, туризме, спорте, осуществлении молодежной политики.
Заведующий кафедрой «Регулирование экономики» UNEC, доктор экономических наук, профессор Махиш Ахмедов отметил, что за истекший период правления Азербайджаном Президента Ильхама Алиева обеспечение всестороннего развития экономики находилось в центре внимания. На основе высоких технологий достигнуты большие успехи в направлении динамического развития и разветвления экономики. В рамках государственных программ относительно социально-экономического развития регионов построены сотни промышленных предприятий различного назначения, открыты тысячи новых рабочих мест. Реализованы широкомасштабные инфраструктурные проекты. Устойчиво улучшилась среда бизнеса и инвестиции, государственная поддержка частного сектора, политическая, макроэкономическая стабильность создала благоприятные условия для формирования мощной промышленности в стране.