UNEC-in Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov Moskva şəhərində Dövlət Kreml Sarayında keçirilən Ümumrusiya İqtisad Toplantısında iştirak edib.
Rusiyanın Federal Məclisinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Rusiyanın hökümət, biznes və elm nümayəndələri ilə yanaşı, xarici universitet və ölkə səfirliklərinin də əməkdaşları iştirak edib.
Toplantı çərçivəsində UNEC professorunun bir sıra nüfüzlü elmi təşkilat və universitet nümayəndələri ilə görüşü olub. Görüşdə Z.Məmmədov UNEC-in beynəlxalq əlaqələri, nüfuzlu elmi təşkilatlarla əməkdaşlığı barədə ətraflı məlumat verib. UNEC-in təşəbbüsü ilə yaradılan Türk Dünyası İqtisadçılar Birliyinin (TDİB) fəaliyyəti haqqında danışıb.
Elm və təhsil sahəsi istiqamətində aparılan müzakirələrdə Rusiya Azad İqtisadçılar Cəmiyyəti ilə TDİB-in əməkdaşlıq imkanlarına toxunulub. Bildirilib ki, qarşılıqlı əməkdaşlıq hər iki ölkədə iqtisad elminin və tədrisinin inkişafına yeni imkanlar yarada bilər. Görüş zamanı Rusiya Azad İqtisadçılar Cəmiyyəti UNEC-də yaradılacaq yeni kitabxananın iqtisadiyyat sahəsində dərslik və monoqrafiyalarla təmin olunmasına dəstək göstərəcəyini də bildirib.

UNEC professor at the all-Russian Economic forum
The head of the Science Department of UNEC, the professor  Zahid Mammadov attended the all-Russian Economic Forum  held in the State Kremlin Palace, in Moscow.
In the event , organized by the Federal Assembly of the Russian Federation along with the the represenatatives of the Russain government, business and science  participated  the representatives of the foreign universities and the embassies of the countries, as well.
Within the framework of the forum, the UNEC professor met with the representatives of  a number of influential scientific organizations and universities. In the meeing Z.Mammadov gave the detailed information on the international relations and the coopertaion with the influential scientific organizations of UNEC. He spoke about the activity of the Union of Turkish World Economists established by the initiative of UNEC.
In the discussions held in the sphere of science and education, the opportunities of coopertion between the Russian Free Economists Community and   the Union of Turkish World Economists were touched upon. It was noted that, the mutual coopertaion could create the new opportunities for the development of the science and education of economy in both countriues.  In the meeting the Russian Free Economists Community said that, the new library, that would be created at UNEC, would support to the provision of manuals and monographs in the sphere of economics.