22–25 iyun tarixlərində Times Higher Education tərəfindən təşkil olunan konqres BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində ali təhsilin rolunun gücləndirilməsinə həsr olunub. Dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 5 mindən artıq iştirakçını bir araya gətirən tədbirdə dayanıqlı inkişaf, iqlim dəyişikliyi, yaşıl iqtisadiyyat, sosial inklüzivlik, təhsil və innovasiya məsələləri müzakirə olunur.
Konqresin açılış mərasimində Phil Baty, Dominic Jermey və digər yüksək səviyyəli rəsmilər çıxış edərək qlobal çağırışların həllində universitetlərin rolundan bəhs ediblər.
Konqres çərçivəsində keçirilən “Bacarıqlar valyuta kimi: Dayanıqlı dünya üçün istedad siyasətləri” panelində müasir əmək bazarında bacarıqların strateji əhəmiyyəti müzakirə olunub. Phil Baty moderatorluğu ilə keçirilən paneldə Cənub-Şərqi Asiya ölkələrinin təhsil rəhbərləri və siyasətçiləri dayanıqlı inkişaf üçün insan kapitalının gücləndirilməsi, bacarıq əsaslı təhsil və istedad siyasətləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
UNEC nümayəndə heyəti həmçinin İndoneziyanın Ali Təhsil, Elm və Texnologiya naziri Brian Yuliarto ilə görüş və müzakirələrdə iştirak edib. Nazir çıxışında İndoneziyanın ali təhsil sisteminin inkişaf strategiyası və əldə olunan nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, ölkədə 4 mindən çox ali təhsil müəssisəsi fəaliyyət göstərir, burada 10 milyondan çox tələbə təhsil alır və 300 mindən artıq akademik heyət çalışır.
Konqresin diqqətçəkən sessiyalarından biri də Tan Sri Dr Jeffrey Cheah tərəfindən təqdim olunan “Dəstəkdən Təsirə: Təhsil, Filantropiya və Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyi” mövzusunda məruzə olub. O, keyfiyyətli təhsilin yoxsulluqdan çıxışın ən güclü vasitəsi olduğunu vurğulayaraq, şəxsi təcrübəsindən və rəhbərlik etdiyi Jeffrey Cheah Foundation fondunun fəaliyyəti haqqında danışıb.
Konqres çərçivəsində Sunway University-nin prezidenti Sibrandes Poppema “Missiyaya əsaslanan beşinci nəsil universitetlər: Dayanıqlı enerji gələcəyi üçün istedad və innovasiyaların formalaşdırılması” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda universitetlərin yalnız təhsil və tədqiqat mərkəzi deyil, həm də cəmiyyət və sənayedə dəyişikliklərin aparıcı qüvvəsi kimi çıxış etməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, konqres çərçivəsində 24 iyun tarixində universitetlərin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfələri əsasında formalaşdırılan nüfuzlu Times Higher Education Impact Rankings 2026 nəticələri də elan olunub. UNEC-in nümayəndə heyəti konqres çərçivəsində beynəlxalq tərəfdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində bir sıra görüşlər keçirir.

Ректор UNEC принимает участие в GSDC 2026, проходящем в Джакарте
Ректор UNEC Адалат Мурадов и проректор по международным отношениям и программам Гусейн Гасанов принимают участие в конгрессе Global Sustainable Development Congress 2026, который проходит в городе Джакарта, Индонезия.
Конгресс, организованный Times Higher Education и проходящий с 22 по 25 июня, посвящен укреплению роли высшего образования в реализации Целей устойчивого развития ООН. В мероприятии, которое объединяет более 5000 участников из более чем 100 стран мира, обсуждаются вопросы устойчивого развития, изменения климата, зеленой экономики, социальной интеграции, образования и инноваций.
На церемонии открытия конгресса Фил Бати, Доминик Джерми и другие высокопоставленные официальные лица затронули вопрос о роли университетов в решении глобальных проблем.
В рамках конгресса на панельной дискуссии «Навыки как валюта: политика талантов для устойчивого мира» обсуждалась стратегическая важность навыков на современном рынке труда. В ходе панельной дискуссии, модератором которой выступил Фил Бати, руководители образовательных учреждений и политики из стран Юго-Восточной Азии поделились своими взглядами на укрепление человеческого капитала, образование, основанное на навыках, и политику талантов в целях устойчивого развития.
Делегация UNEC также приняла участие во встречах и дискуссиях с министром высшего образования, науки и технологий Индонезии Брайаном Юлиарто. В своем выступлении министр подробно рассказал о стратегии развития системы высшего образования Индонезии и достигнутых результатах. Было отмечено, что в стране насчитывается более 4000 высших учебных заведений, в которых обучается более 10 миллионов студентов и работает более 300 000 академического состава.
Одним из наиболее ярких моментов конгресса стал доклад на тему «От поддержки к воздействию: образование, филантропия и глобальная повестка дня устойчивого развития», которую представил Тан Сри д-р Джеффри Чеа. Подчеркнув, что качественное образование является наиболее мощным инструментом преодоления бедности, он рассказал о своем личном опыте и деятельности Фонда Джеффри Чеа, который он возглавляет.
В ходе конгресса президент Университета Санвей Сибрандес Поппема выступил с презентацией на тему «Университеты пятого поколения, ориентированные на выполнение миссии: формирование талантов и инноваций для устойчивого энергетического будущего». В презентации подчеркивалась важность того, чтобы университеты выступали не только в качестве центров образования и исследований, но и в качестве движущих сил перемен в обществе и промышленности.
Следует отметить, что 24 июня в рамках конгресса также были объявлены результаты престижного рейтинга Times Higher Education Impact Rankings 2026, основанного на вкладе университетов в достижение Целей устойчивого развития ООН. Делегация UNEC в рамках конгресса проводит ряд встреч с целью расширения возможностей международного партнерства.