UNEC rektoru Dünya Təhsil Liderləri Forumunda
3-8 iyul tarixlərində Cənubi Koreyanın Busan şəhərində Dünya Təhsil Liderlərinin 4-cü Forumu keçirilib. “Xarakter Təhsilinin bu günü və gələcəyi” mövzusunda keçirilən forumda Avropa, Asiya, Mərkəzi Amerika və Afrikanın 23 ölkəsindən 51 universitet rəhbəri iştirak edib.
Forumun ilk sessiyasında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “Universitetlərdə Xarakter Təhsili üzrə işin qurulması və bunun tələbələrə təsiri” mövzusu üzrə çıxış edib. Rektor məruzəsində xarakter təhsilinin formalaşması istiqamətində UNEC-də yaradılan şəraitdən, atılan addımlardan danışıb. Tələbələrdə müəyyən xarakter formalaşdıran və bir sıra özəllikləri inkişaf etdirməyi hədəfləyən xarakter təhsilinin UNEC-də tətbiqi zamanı baza istiqamətlərə diqqət çəkilib. Tələbələrin startap ideyalarını reallaşdırmasına və onlara işgüzar xarakter qazandırmağa xidmət edən İnnovativ Biznes İnkubator barədə məlumat verilib. Gələcəyin uğurlu kadrlarının yaradılmasına hədəfləyən Karyera Mərkəzinin xarakter təhsilin strategiyasına göstərdiyi xidmətlər vurğulanıb. Rektor həmçinin, universitetdə fəaliyyət göstərən tələbə təşkilatlarının gənclərin nümunəvi xarakterinin yaradılmasına özünəməxsus töhfə verdiyini qeyd edib. Rektor onu da əlavə edib ki, fiziki məhdudiyyətli şəxslərlə tədrisin təşkili xüsusi önəm verilən istiqamətlərdəndir və universitetdə yaradılan mərkəz bu kateqoriyadan olan tələbələrin cəmiyyətdə özünəməxsus xarakterə malik şəxs kimi yetişməsinə xidmət göstərir.
Ə.Muradov məruzəsinin sonunda xarakter təhsilinin tələbələrə göstərəcəyi təsirlər barədə təkliflər səsləndirib. Rektor bildirib ki, əsas dəyərlərin təbliği, yeni akademik kurrikumlara imkanlar yaratmaq, tələbə motivasiyasını əhəmiyyətli şəkildə təşviq etmək, universitetlərdə mədəniyyətin və təhsilin inteqrasiyasına, o cümlədən valideynlərin ali təhsil müəssisələri ilə fəal əməkdaşlığına nail olmaq xarakter təhsilinin təsir gücünü səmərəli edəcəkdir.
Forumda xarakter təhsilinin universitetlər və tələbələr üçün əhəmiyyəti, sosial dəyişikliklərdəki gözləntiləri və təkmilləşmə istiqamətləri, dayanıqlı təhsil innovasiyaları, universitetlərdə tətbiq edilən və uğur qazanılan halların təhlili istiqamətindəki sessiyalarda geniş məruzələr dinlənilib, iştirakçılar arasında təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bir sıra universitet rəhbərləri ilə görüşlər keçirib, ali təhsilin ixracı istiqamətində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib. Malayziyanın Malaya Universitetinin rəsmisi Rohana Binti Yusof ilə görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında ikitərəfli əməkdaşlığın istiqamətləri barədə razılıq əldə olunub. Səfər çərçivəsində UNEC ilə Hindistanın Chandigarh Universiteti, Makedoniyanın Beynəlxalq Balkan Universiteti və Nigeriyanın Caleb Universitetləri ilə anlaşma memorandumları imzalanıb və UNEC iqtisadi təhsil xidmətlərinin bu universitetlərə ixracı məsələləri müzakirə edilib.

The World Education Leaders’ 4th Forum has taken place in Busan city of Southern Korea within 3-8 July. 51 Universities’ leaders from 23 countries of Europe, Asia, Central America and Africa attended the forum on “Today and the Future of Character Education”.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov made a speech on “The establishment of the Work on Character Education in Universities and its impact to Students” in the first session of the forum. Rector spoke about the created condition for the formation Character Education and steps taken at UNEC. Basic direction of Character Education forming certain character in students and aimed at improving a number of features in the process of application at UNEC was focused on. Information about the Innovative Business Incubator that serves to realize their start-up ideas and gain a business character was delivered. Services provided by the Career Center targeted in the development of future’s successful cadres were also emphasized. Rector also noted the student organizations’ activities which contribute to the creation of exemplary character in the students. Rector also said that the organization of the training for the people with disabilities is the direction given special attention and the center created at the university provides services to the formation of the people from this category as a person with a unique character.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov made proposals on the effects of Character Education to students at the end of his speech. Rector said that the promotion of core values, creation of opportunities for new curriculum, encouragement of the student motivation significantly, achieve the integration of culture and education in universities, as well as the cooperation of parents with the higher education institutions will make effective the force of Character Education.
A wide range of reports on the importance of Character Education for universities and students, expectations in the social changes and improvement directions, sustainable educational innovations and the cases applied and gained success in universities were heard and exchange of experiences were made within the sessions.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov held meetings with a number of university administrations and made discussions on the export of higher education within his trip. Meeting with the Malaysian University of Malaya official Rohana Binti Yusof, UNEC Rector gained the agreement on bilateral cooperation between the two higher institutions. The Memorandums of Understanding between UNEC and the Chandigarh University of India, International Balkan University of Macedonia and Caleb University of Nigeria were signed and the issues of exporting UNEC economic education services to these universities were discussed within the framework of the trip.