UNEC rektoru Dünya Təhsil Liderləri Forumunda
3-8 iyul tarixlərində Cənubi Koreyanın Busan şəhərində Dünya Təhsil Liderlərinin 4-cü Forumu keçirilib. “Xarakter Təhsilinin bu günü və gələcəyi” mövzusunda keçirilən forumda Avropa, Asiya, Mərkəzi Amerika və Afrikanın 23 ölkəsindən 51 universitet rəhbəri iştirak edib.
Forumun ilk sessiyasında UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “Universitetlərdə Xarakter Təhsili üzrə işin qurulması və bunun tələbələrə təsiri” mövzusu üzrə çıxış edib. Rektor məruzəsində xarakter təhsilinin formalaşması istiqamətində UNEC-də yaradılan şəraitdən, atılan addımlardan danışıb. Tələbələrdə müəyyən xarakter formalaşdıran və bir sıra özəllikləri inkişaf etdirməyi hədəfləyən xarakter təhsilinin UNEC-də tətbiqi zamanı baza istiqamətlərə diqqət çəkilib. Tələbələrin startap ideyalarını reallaşdırmasına və onlara işgüzar xarakter qazandırmağa xidmət edən İnnovativ Biznes İnkubator barədə məlumat verilib. Gələcəyin uğurlu kadrlarının yaradılmasına hədəfləyən Karyera Mərkəzinin xarakter təhsilin strategiyasına göstərdiyi xidmətlər vurğulanıb. Rektor həmçinin, universitetdə fəaliyyət göstərən tələbə təşkilatlarının gənclərin nümunəvi xarakterinin yaradılmasına özünəməxsus töhfə verdiyini qeyd edib. Rektor onu da əlavə edib ki, fiziki məhdudiyyətli şəxslərlə tədrisin təşkili xüsusi önəm verilən istiqamətlərdəndir və universitetdə yaradılan mərkəz bu kateqoriyadan olan tələbələrin cəmiyyətdə özünəməxsus xarakterə malik şəxs kimi yetişməsinə xidmət göstərir.
Ə.Muradov məruzəsinin sonunda xarakter təhsilinin tələbələrə göstərəcəyi təsirlər barədə təkliflər səsləndirib. Rektor bildirib ki, əsas dəyərlərin təbliği, yeni akademik kurrikumlara imkanlar yaratmaq, tələbə motivasiyasını əhəmiyyətli şəkildə təşviq etmək, universitetlərdə mədəniyyətin və təhsilin inteqrasiyasına, o cümlədən valideynlərin ali təhsil müəssisələri ilə fəal əməkdaşlığına nail olmaq xarakter təhsilinin təsir gücünü səmərəli edəcəkdir.
Forumda xarakter təhsilinin universitetlər və tələbələr üçün əhəmiyyəti, sosial dəyişikliklərdəki gözləntiləri və təkmilləşmə istiqamətləri, dayanıqlı təhsil innovasiyaları, universitetlərdə tətbiq edilən və uğur qazanılan halların təhlili istiqamətindəki sessiyalarda geniş məruzələr dinlənilib, iştirakçılar arasında təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bir sıra universitet rəhbərləri ilə görüşlər keçirib, ali təhsilin ixracı istiqamətində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib. Malayziyanın Malaya Universitetinin rəsmisi Rohana Binti Yusof ilə görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında ikitərəfli əməkdaşlığın istiqamətləri barədə razılıq əldə olunub. Səfər çərçivəsində UNEC ilə Hindistanın Chandigarh Universiteti, Makedoniyanın Beynəlxalq Balkan Universiteti və Nigeriyanın Caleb Universitetləri ilə anlaşma memorandumları imzalanıb və UNEC iqtisadi təhsil xidmətlərinin bu universitetlərə ixracı məsələləri müzakirə edilib.

Ректор UNEC на Форуме мировых лидеров образования
3-8 июля в городе Бусан Южной Кореи состоялся 4 Форум мировых лидеров образования.  В форуме, состоявшемся на тему «Характер образования сегодня и в будущем» приняли участие руководители 51 университета из 23 стран Европы, Азии, Центральной Америки и Африки.
На первой сессии форума выступил ректор  UNEC, профессор Адалат Мурадов на тему «Организация работы в университетах по характеру образования и ее влияние  на студентов». В своем выступлении ректор отметил о созданных в UNEC условий и предпринятых шагах в направлении характера образования. При применении в UNEC Характера образования, формирующего у студентов определенный характер и способствующего развитию ряда особенностей, было уделено внимание базовым направлениям. Была дана информация об Инновационном бизнес инкубаторе, служащем для реализации идей стартапа студентов  и привития им делового характера. Было подчеркнуто об оказанных услугах стратегии характеру образования Центром карьеры, нацеленной  на подготовку будущих кадров. Ректор также отметил о действующих в университете студенческих организаций, внесших свой вклад на воспитание у молодежи образцового характера. Ректор добавил, что особое значение в университете придается организации обучения для студентов с ограниченными возможностями, и созданный в университете центр служит для воспитания таких студентов как личностей свойственным им характером.
Ректор UNEC, профессор А.Мурадов в конце выступления высказал предложения о влиянии характера образования на студентов. Ректор отметил, что пропаганда основных ценностей, создание условий для новых академических куррикулум, значительное стимулирование мотивации студентов, достижение интеграции культуры и образования в университеты, а также активное сотрудничество родителей с высшими учебными заведениями усилит эффективность влияния характера образования.
На форуме были обсуждены вопросы о значении характера образования для университетов и студентов, ожидания и направления совершенствования в социальных изменениях, устойчивые образовательные инновации, широкие выступления на сессиях об анализе применяемых в университете новшествах и достигнутых успехах, среди участников был проведен обмен мнениями.
В рамках визита ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов провел встречи с руководителями ряда университетов, обсудил вопросы сотрудничества в направлении экспорта образования. На встрече с официальным лицом Малазийского университета Малая  Рогана бинти Юсоф и ректора UNEC была достигнута договоренность о направлениях двустороннего сотрудничества между двумя высшими учебными заведениями. В рамках визита был подписан меморандум взаимопонимания между UNEC и университетом Индии Чандигар, Международным балканским университетом Македонии и университетом Нигерии Джалеб, были обсуждены вопросы экспорта  экономических образовательных услуг UNEC  в эти университеты.