QS rəsmisi: Yenilikləriniz barədə bizə məlumat verin, sizi dünyada tanıdaq
Fevralın 4-də Ümümdünya Universitetlər Reytinq Təşkilatının (QS) Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə direktoru Zoya Zaytseva Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Ölkənin aparıcı universitetlərinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetin hədəflərini açıqlayıb. UNEC-in dünya ali təhsil sisteminə inteqrasiyası barədə danışan rektor, universitetdə bu istiqamətdə tətbiq edilən yeniliklərdən danışıb. Məqsədimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitetlər sırasında görməkdir, deyən rektor, QS reytinqində dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə yanaşı dayanmaq  iddiasındayıq, deyə bildirib.
Z.Zaytseva UNEC-i Webometrics reytinqinə görə Azərbaycan universitetləri arasında birinci yerdə olması münasibəti ilə təbrik edib. Bildirib ki, UNEC-in QS reytinqində yer ala bilməsi üçün kifayət qədər tələbə-müəllim potensialı var. Z.Zaytseva həmçinin universitetin rəsmi saytını da yüksək qiymətləndirib.
Sonra qonaq “Dünya universitetləri reytinqinin təqdimatı” mövzusu ilə çıxış edərək universitetlərin QS reytinq siyahısına daxil olunması üçün vacib olan müraciət formaları və şərtlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, QS reytinqi akademik nüfuza, universitetlərin müəllim-tələbə sayının nisbətinə, məqaləyə istinadlara, xarici müəllim və tələbələrin, elmi dərəcəli kadrların, professor-müəllim heyətinin məqalələrinin sayına, işəgötürənlərin nüfuzuna, həmçinin internet resurslarının effektivliyinə görə müəyyənləşdirilir.
Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin dünya reytinq cədvəllərində yer ala bilməsi üçün kifayət qədər geniş elmi potensialı olduğunu bildirən xanım Zaytseva ölkənin ali məktəblərinə bu istiqamətdə yardım etməyə hazır olduğunu bildirib. Sadəcə olaraq, universitetlər beynəlxalq reytinqdə yer almaq üçün gördüyü işləri daha yaxşı təqdim etməlidir: “Uğurlarınız, yenilikləriniz barədə bizə məlumat verin, sizi dünyada tanıdaq”.
UNEC-də mətbuat konfransı keçirən Z.Zaytseva təhsil naziri Mikayıl Cabbarovla görüşdə Azərbaycan universitetlərinin reytinq cədvəlindəki yeri haqda fikir mübadiləsi apardıqlarını bildirib.

Официальное лицо QS: Сообщите нам о ваших новшествах, и мы представим вас всему миру
4 февраля директор по региону Восточная Европа и Центральная Азия Организации всемирного рейтинга университетов (QS) Зоя Зайцева посетила Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
На мероприятии при участии представителей ведущих университетов страны ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов рассказал о целях университета. Ректор, затронув вопрос об интеграции UNEC в мировую систему высшего образования, рассказал о новшествах, применяемых в университете в этом направлении. Ректор подчеркнул, что целью является видеть UNEC в ряду университетов мирового уровня и в рейтинге QS быть в ряду престижных университетов мира.
З.Зайцева поздравила UNEC в связи с тем, что по рейтингу Webometrics занимает первое место среди университетов Азербайджана. Она отметила, что для достижения первого места в рейтинге QS UNEC имеет достаточный студенческий и преподавательский потенциал. З.Зайцева также высоко оценила официальный сайт университета.
Затем гостья, выступив с докладом на тему «Представление всемирного рейтинга университетов», дала подробную информацию о важных формах и условиях обращения для включения университетов в список рейтинга QS. Отметила, что рейтинг QS определяется по академическому авторитету, соотношении числа студентов и преподавателей, ссылками на статью, иностранных преподавателей и студентов, кадров с ученой степенью, числу статей профессорско-преподавательского состава, авторитету работодателей, а также эффективности ресурсов интернет.
Госпожа Зайцева подчеркнула, что для получения места в мировом рейтинге высшие учебные заведения Азербайджана располагают достаточно широким научным потенциалом, и предложила свои услуги высшим школам страны в этом направлении. Дело в том, что для завоевания места в международном рейтинге университеты должны лучше представить проделанные работы: «Сообщайте нам о своих успехах и новшествах, и  мы представим вас всему миру».
З.Зайцева, проводившая пресс конференцию в  UNEC, сообщила о проведении обмена мнениями при встрече с министром образования с Микаилом Джаббаровым по вопросу места в таблице рейтинга университетов Азербайджана.