QS rəsmisi: Yenilikləriniz barədə bizə məlumat verin, sizi dünyada tanıdaq
Fevralın 4-də Ümümdünya Universitetlər Reytinq Təşkilatının (QS) Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə direktoru Zoya Zaytseva Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Ölkənin aparıcı universitetlərinin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov universitetin hədəflərini açıqlayıb. UNEC-in dünya ali təhsil sisteminə inteqrasiyası barədə danışan rektor, universitetdə bu istiqamətdə tətbiq edilən yeniliklərdən danışıb. Məqsədimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitetlər sırasında görməkdir, deyən rektor, QS reytinqində dünyanın nüfuzlu universitetləri ilə yanaşı dayanmaq  iddiasındayıq, deyə bildirib.
Z.Zaytseva UNEC-i Webometrics reytinqinə görə Azərbaycan universitetləri arasında birinci yerdə olması münasibəti ilə təbrik edib. Bildirib ki, UNEC-in QS reytinqində yer ala bilməsi üçün kifayət qədər tələbə-müəllim potensialı var. Z.Zaytseva həmçinin universitetin rəsmi saytını da yüksək qiymətləndirib.
Sonra qonaq “Dünya universitetləri reytinqinin təqdimatı” mövzusu ilə çıxış edərək universitetlərin QS reytinq siyahısına daxil olunması üçün vacib olan müraciət formaları və şərtlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, QS reytinqi akademik nüfuza, universitetlərin müəllim-tələbə sayının nisbətinə, məqaləyə istinadlara, xarici müəllim və tələbələrin, elmi dərəcəli kadrların, professor-müəllim heyətinin məqalələrinin sayına, işəgötürənlərin nüfuzuna, həmçinin internet resurslarının effektivliyinə görə müəyyənləşdirilir.
Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin dünya reytinq cədvəllərində yer ala bilməsi üçün kifayət qədər geniş elmi potensialı olduğunu bildirən xanım Zaytseva ölkənin ali məktəblərinə bu istiqamətdə yardım etməyə hazır olduğunu bildirib. Sadəcə olaraq, universitetlər beynəlxalq reytinqdə yer almaq üçün gördüyü işləri daha yaxşı təqdim etməlidir: “Uğurlarınız, yenilikləriniz barədə bizə məlumat verin, sizi dünyada tanıdaq”.
UNEC-də mətbuat konfransı keçirən Z.Zaytseva təhsil naziri Mikayıl Cabbarovla görüşdə Azərbaycan universitetlərinin reytinq cədvəlindəki yeri haqda fikir mübadiləsi apardıqlarını bildirib.

QS Official: “Inform us about your achievements and innovations, we’ll introduce you to the world”
The Director of QS World University Ranking on Eastern European and Central Asian region Zoya Zaytseva has visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on February 4.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov spoke about the goals of the University during the event attended by the representatives of the county’s leading universities. Rector has delivered the information about the innovations applied in the university, speaking about UNEC’s integration to the world education system. Saying that our target is to see UNEC among the world-class universities noted that they pretend to be in line with QS World University Ranking.
Z.Zaytseva congratulated UNEC on the occasion of being the first among the universities of Azerbaijan in accordance with the Webometrics’ Ranking. She noted that UNEC has enough students and teaching staff potential to be listed in QS Ranking. Zaytseva has also highly evaluated the official webpage of the university.
Then the guest has delivered the detailed information about the necessary requirements and conditions for the universities to be included into the QS Ranking making a presentation on “World Universities Ranking”. She said, QS Ranking is determined in accordance with the academic influence, ration between the teaching and student staffs, impact factors, the number of international articles, prestige of recruiters and the effectiveness of Internet resources.
Noting Azerbaijan’s higher educational institutions to have enough scientific potential for being included into the World Universities Ranking, Ms. Zaytseva said she is ready to support the country’s universities in this direction. Simply, universities should properly present the work done to be listed in the international ranking: “Inform us about your achievements and innovations, we’ll introduce you to the world”.
Holding the Press Conference, Z. Zaytseva noted that they have exchanged views about Azerbaijan universities’ place in rating list during the conversation with the Education Minister Mikayil Jabbarov.