UNEC rektoru: Hədəfə çatmaq üçün gənc kadrlara ehtiyacımız var
İyulun 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru, professor Ədalət Muradov nüfuzlu xarici ali məktəblərin məzunları ilə görüşüb.
Ə.Muradov universitetin fəaliyyət istiqamətləri, son illərdə əldə edilən nailiyyətlər və ali məktəbin strateji hədəfləri barədə danışıb. Bildirib ki, regionun iqtisadyönümlü ən böyük təhsil ocağı sayılan, dörd dildə təhsil verən UNEC-də tədrisin yeni keyfiyyət standartı olan “Elektron Universitet” modelinin tətbiqinə başlanılıb. Rektor ölkədə ali təhsilin modernləşdirilməsi prosesinə mühüm töhfə verən differensial əmək haqqı sisteminin universitetdə tətbiqindən, reallaşdırılan layihələrin beynəlxalq reytinq təşkilatları tərəfindən universitetə verdiyi qiymətdən danışıb. Qeyd edib ki, görülən işlərin nəticəsidir ki, dünyanın ali təhsil müəssisələrinin reytinqini müəyyən edən “Webometrics”in hesabatına əsasən, UNEC iki ildir ki, Azərbaycan universitetləri arasında liderliyini qoruyub saxlayır. Universitet QS reytinq agentliyinin İnkişaf Etməkdə olan Avropa və Mərkəzi Asiya regionu üzrə sıralamasında iqtisadyönümlü 4-cü universiteti olmaqla, regionun ən yaxşı 200 ali məktəbi sırasında yer alıb.
İstəyirik “Narxoz” adı universitetimizin üzərindən götürülsün, deyən Ə.Muradov bu məqsədlə İqtisad Universitetinin brendləşdiyini bildirib. Əlavə edib ki, “UNEC” (University of Economy) İqtisad Universitetinin brendidir.
Əldə edilən uğurlar bizi sevindirir, amma qane etmir, deyən rektor universitetin hədəflərini açıqlayıb. Başlıca məqsədimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitetlər sırasında görməkdir. Rektor hədəfə çatmaq üçün UNEC-in gənc kadrlara ehtiyacı olduğunu bildirib. Bu məqsədlə universitetdə həyata keçirilən “gənc müəllim” və “gənc professorlar” layihələri barədə danışıb. Rektor qeyd edib ki, son iki ildə UNEC-ə dünyanın nüfuzlu ali məktəblərinin məzunları olan 200-ə yaxın gənc cəlb edilib və proses bundan sonra da davam etdiriləcək.
Xaricdə təhsil alan və UNEC-də fəaliyyətini davam etdirmək arzusunda olan gənclərlə fikir mübadiləsi aparmaq arzusunda olduğunu deyən rektor, görüş iştirakçılarının istək və təkliflərini dinləyib.
Avropanın nüfuzlu universitetlərindən məzun olan, Azərbaycanın nüfuzlu  dövlət və özəl sektorunda müxtəlif vəzifələrdə çalışan gənclər UNEC-lə əməkdaşlığa maraq göstərdiklərini, universitetdə pedaqoji və inzibati işlərdə çalışmaq niyyətində olduqlarını bildiriblər. Gənclər UNEC-də maliyyə, marketinq, menecment və digər ixtisaslar üzrə ingilis, azərbaycan və rus dillərində dərs demək istədiklərini deyiblər. Onlar əsasən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi, UNEC Biznes Məktəbi və SABAH qruplarından dərs deməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər.
Ə.Muradov bildirib ki, dünya səviyyəli universitetlər sırasına yüksəlməkdə iddialı olan UNEC bacarıqlı gənclərlə əməkdaşlıq etməkdə maraqlıdır. Biz gələcəkdə də bu əlaqələri davam etdirəcəyik. Rektor gənclərlə mütmadi görüşəcəyini, universitetlə bağlı fikirləri dinləməyə hazır olduğunu və ən qısa zamanda onların təkliflərini dəyərləndiriləcəyini bildirib.

UNEC Rector: We need young professionals to reach the targets
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov met with the graduates of the prestigious overseas higher school on July 15.
A.Muradov spoke about the activity directions of the university, achievements gained recently and strategic targets of the institution. He said that the implementation of the new quality standard “Electronic University Model” has been started at UNEC is considered the biggest educational institution of the region of economic profile and conducting teaching in three languages. Rector talked about the introduction of Differential Salary System contributing to the process of modernization of higher education in the country and the evaluation of realized projects made by the international rating organizations. He noted that as a result of the work done at the university UNEC maintains its leading position among the universities of Azerbaijan in according to the report made by the organization which determines the ranking of the world universities. The University is listed among 200 best universities of the region, being the 4th among the Developing European and Central Asian universities.
Saying “We want the name “Narkhoz” to be taken out of the university”, A.Muradov highlighted that the University of Economics was branded.
He added “UNEC” is a brand of the University of Economics. We are pleased with the success achieved, but not fully satisfied. Our main goal is to see UNEC among the world-class universities. Rector stressed that UNEC needs young professionals to achieve its targets. To this end he spoke about the projects “young teacher” and “young professors” implemented at the university. Rector informed that about 200 young instructors who are alumni of the world’s prestigious universities were involved to UNEC and the process is to be continued in the future.
Expressing hıs desıre to exchange vıews wıth the students studıed abroad and want to contınue the actıvıtıes at UNEC, Rector heard the participants’ requirements and proposals.
Young people graduated from the prestigious European universities and employed in different positions of the state and private sector expressed their interest for cooperation with UNEC, intention to work as the pedagogical and administrative staff of the university. They noted that they are interested in conducting classes in Finance, Marketing, Management and other majors in English, Azerbaijan and Russian. The youth stressed their desire on teaching especially at the International School of Economics, UNEC Business School and SABAH Groups.
A.Muradov said that UNEC which intends to heighten to the list of world-class universities is interested in cooperating with the skilled young people. We shall continue these ties in the future. Rector noted that he is ready to meet with the youth regularly, to hear views on university and promised to evaluate their proposals in a short period of time.